אבנעזר הווארד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבנעזר הווארד
תוכנית עיר הגנים של אבנעזר הווארד
Howard-three-magnets.png

סר אבנעזר הווארד (29 בינואר 1850 - 1 במאי 1928) היה מתכנן ערים אנגלי שהגה את רעיון עיר הגנים. בשנת 1898 פרסם את ספרו, "ערי הגנים של המחר".

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבנעזר הווארד נולד בשנת 1850 ברובע הסיטי של לונדון, בנו של בעל חנות. בצעירותו נשלח לבתי ספר במחוז סאפוק והרטפורדשייר ועבד בכמה עבודות פקידות. בשנת 1871 בגיל 21 היגר עם שני חבריו לאמריקה, לנסות את מזלו כחקלאי בנברסקה ולאחר מכן לשיקגו. הוא עבד בתור כתב בבתי המשפט ועיתונים. הוא התוודע והעריץ משוררים כגון וולט ויטמן וראלף וולדו אמרסון.

בשנת 1876 חזר לאנגליה, שם מצא עבודה ב"חברת הנסרד" אשר ייצרה ספרים ותמלול עבור הפרלמנט. בתקופה זו הושפע מספרים רבים, ביניהם הרומן האוטופי של אדוארד בלאמי "במבט לאחור 1888-2000", והמסה הכלכלית של הנרי ג'ורג' "קידמה ועוני".

הוא סלד מהערים המודרניות המפותחות והסואנות. בשנת 1899 ייסד את ארגון ערי הגנים, הקיימת עד היום בבריטניה. על ידי הקשר שלו עם הנרי הארווי ויויאן ו"התנועה לדיור קואופרטיבי", רעיונותיו משכו תשומת לב ומימון, והוא החל לתכנן עיר פרברית מצפון ללונדון וערים נוספות בקרבת לונדון.

בשנת 1913 ייסד הווארד את "הפדרציה הבינלאומית לשיכון ותכנון אורבני" שמטרתה לקדם את הרעיון של דיור מתוכנן ולשפר את הרמה הכללית של המקצוע.

הווארד היה תומך נלהב של אספרנטו, ואף השתמש בשפה לנאומיו.[1]

עיר הגנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיר הגנים הייתה השפעה על הפיתוח של ערים חדשות בבריטניה לאחר מלחמת העולם השנייה ותוכנית האב שהוכנה ללונדון בשנת 1944 התבססה בחלקה על גישה זו. יותר מ-30 קהילות בממלכה נבנו בדגם של הווארד.

עיר גנים היא ניסיון לשילוב יתרונות הכפר עם יתרונות העיר במסגרת המרחב העירוני. תוכנית זו כוללת התייחסות רבה לאלמנטים כלכליים וחברתיים, נוסף לאלמנטים הפיזיים. עיר הגנים בנויה מריכוז מבני מגורים ושכונות שסביבם שטחים פתוחים ירוקים שישמשו גם לחקלאות. העיר מתבססת על בנייה נמוכה וכוללת הפרדה בין שימושי הקרקע השונים. הווארד הניח שהבעלות על הקרקע תהיה של כלל תושבי העיר, אשר יקבלו אותה מהמדינה, ושהם יחכירו קרקעות לתעשיינים (באזורים מובחנים, רחוקים מאזורי המגורים), וכך יממנו את פיתוח העיר. הווארד נתן בספריו גם הנחיות ליחסים החברתיים בעיר.

עיר הגנים היא דוגמה לתאוריות האדריכליות המודרניות שהתפתחו במערב משלהי המאה ה-19 ועד לסוף המאה ה-20, כתאוריות מודרניסטיות, פונקציונליסטיות וחברתיות.

אבנעזר הווארד היה בין אלה שפעלו ליישם את תפיסת עיר הגנים בתכנון העיר תל אביב בשנות ה-20. הגישה גם אומצה על ידי מקימי העיר רמת גן, שאף נקראה בתחילתה "עיר גנים". גם בירושלים, פעל האדריכל ריכרד קאופמן להשתתת עקרונות ערי הגנים בשכונות הגנים שבנה בירושלים בשנות ה-20.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]