אבנעזר הווארד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבנעזר הווארד
תוכנית עיר הגנים של אבנעזר הווארד
Howard-three-magnets.png

סר אבנעזר הווארד (29 בינואר 1850 - 1 במאי 1928) הוא מתכנן ערים אנגלי שהגה את רעיון עיר הגנים. בשנת 1898 פרסם את ספרו, "ערי הגנים של המחר" שממנו צמח רעיון עיר הגנים.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבנעזר הווארד נולד בשנת 1850 ברובע הסיטי של לונדון, בנו של בעל חנות. בצעירותו הוא נשלח לבתי ספר במחוז סאפוק והרטפורדשייר ועבד בכמה עבודות פקידות. בשנת 1871 בגיל 21 הושפע על ידי עבודת החקלאות והיגר עם שני חבריו לאמריקה. הוא נסע לנברסקה אבל לתדהמתו גילה שאיננו מעוניין להיות איכר. לאחר מכן עבר לשיקגו ועבד בתור כתב בבתי המשפט ועיתונים. בארצות הברית התוודע והעריץ משוררים כגון וולט ויטמן וראלף וולדו אמרסון. הווארד התחיל להרהר בדרכים לשיפור איכות החיים.

בשנת 1876 חזר אל אנגליה, שם הוא מצא עבודה ב"חברת הנסרד" אשר מייצרת ספרים כלשון הרשמית של פרלמנט, שם הוא בילה את שארית חייו במקצוע זה. במהלך חזרתו אל אנגליה הווארד קרא ועיין בהרבה ספרים כגון: הרומן האוטופי של אדוארד בלאמי "במבט לאחור 1888-2000", והמסה הכלכלית של הנרי ג'ורג' "קידמה ועוני", והרהר הרבה על נושאים חברתיים. הוא לא אהב את דרך הערים המודרניות המפותחות וחשב כיצד אנשים צריכים לחיות במקומות המשלבים את ההיבטים הטובים ביותר של ערים ועיירות.

בשנת 1899 הוא ייסד את ארגון ערי הגנים, הידועה כיום בבריטניה בתור איגוד העיר וכפר תכנון וצדקה הסביבתית הוותיקה ביותר באנגליה. על ידי הקשר שלו עם הנרי הארווי ויויאן ו"התנועה לדיור קואופרטיבי" רעיונותיו משכו מספיק תשומת לב ומימון החל לתכנן עיר פרברית מצפון ללונדון וערים נוספות בקרבת לונדון.

ליצירת עיר הגנים הייתה השפעה לפיתוח של "ערים חדשות" לאחר מלחמת העולם השנייה על ידי ממשלת בריטניה אשר יצר יותר מ-30 קהילות. בשנת 1913 ייסד אבנעזר הווארד את "הפדרציה הבינלאומית לשיכון ותכנון אורבני" שמטרתה הייתה לקדם את הרעיון של דיור מתוכנן ולשפר את הרמה הכללית של המקצוע על ידי הבורסה הבינלאומית של ידע וניסיון. הווארד היה נואם נלהב של אספרנטו, לעתים קרובות תוך שימוש בשפה לנאומיו.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Architecture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אדריכלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.