אדמנטיום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אדמנטיום היא סגסוגת מתכתית בדיונית בלתי ניתנת להשמדה, המופיעה בעיקר ביקום מארוול של חברת מארוול קומיקס. מקור שמה במילה Adamant שפירושה "חומר קשה". המתכת מתוארת כאחד החומרים הקשיחים בעולם, וכמעט בלתי ניתנת להשמדה מרגע שקיבעו אותה במצב מוצק.

השימוש הבולט ביותר בה הוא בדמותו של המוטאנט וולברין מסדרת הקומיקס אקס-מן - אשר עצמותיו "מוזגו באורח מולקולרי" במתכת זו, לרבות טפרים שיוצאים בגב ידו שהיו עשויים בעצם ואשר אף הם צופו באדמנטיום, בתהליך של פרויקט ממשלתי סודי בשם נשק אקס (באופן אירוני מתכת זו, שנועדה להפוך אותו לבלתי ניתן לעצירה, היא זו שהביאה לסופו). בקומיקס מוזכר שהאדמנטיום היא מתכת רעילה והסיבה לכך שאינה הורגת את וולברין היא יכולת ריפוי-העל שלו, המנטרל את נזקיה של המתכת. בתוספת לכוח הריפוי שלו, ציפוי השלד באדמנטיום הפך את וולברין לכמעט בלתי ניתן להריגה.

דמות פופולרית אחרת הקשורה למתכת היא קפטן אמריקה, אשר סימן ההיכר שלו - המגן המשמש אותו להגנה וכנשק - עשוי מסגסוגת של ברזל ומתכת בדיונית בשם ויברניום אנטארקטי, שביחד יצרו את האדמנטיום. מבין הדמויות הנוספות הנעזרות במתכת האדמנטיום נמנים בולזאיי, יריבו של דרדוויל, שעמוד השדרה שלו צופה בסגסוגת זו; ליידי דת'סטרייק שעמוד השדרה שלה וטפריה צופו במתכת זו; טפריה של X-23, וכן פלג ראשו העליון (ולאחר מכן גם שלדו) של ראש פטיש. כמו כן, אחד מכלי נשקו של איירון מן הוא כדור בליסטי מיוחד שעשוי מסגסוגת האדמנטיום, וכן אחת ממעבדותיו של מיסטר פנטסטיק בנויה כולה מהמתכת לצורך ניסויים מסוכנים במיוחד.

באנלוגיה לעולם המציאותי, קַרבּיד הטונגסטן הוא אחד החומרים הקשים שיש בנמצא, בנוסף ליהלום.

אזכור במדיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]