לדלג לתוכן

נשק אקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרויקט נשק אקס
Weapon X
מושא המחקר נשק אקס (וולברין), כפי שהופיע על עטיפת החוברת Wolverine: Weapon X #1 מיוני 2009, אמנות מאת אדם קוברט.
מושא המחקר נשק אקס (וולברין), כפי שהופיע על עטיפת החוברת Wolverine: Weapon X #1 מיוני 2009, אמנות מאת אדם קוברט.
סוג פרויקט ממשלתי
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Marvel Comics Presents #72
(מרץ 1991)
יוצרים בארי וינדזור סמית'
מידע
סטטוס לא פעיל
חברוּּת לשעבר בקבוצה אורורה, X-23, דדפול, וולברין, מאווריק, צ'יימבר, סאורון, סייברטות', סילבר פוקס, קופיקאט, פנטומאקס, קוקיות סטפורד, ויילד צ'יילד, אייאקס, סלייבק, גאריסון קיין, גברת סיניסטר, אמריס קילברו, ניוק, ג'ון ריית', אנדרה ת'ורטון, ויליאם סטרייקר

"נשק X" (באנגלית: Weapon X) הוא מיזם מחקר גנטי ממשלתי בדיוני המופיע בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. תהליך איחוד מתכת האדמנטיום נכתב לראשונה בידי בארי וינדזור סמית' בסיפור Weapon X בחוברת Marvel Comics Presents #72 ממרץ 1991, ובהמשך התברר כחלק מפרויקט נשק אקס. בחוברות New X-Men שבהרצתו של גרנט מוריסון משנת 2002 התגלה כי הסיווג "אקס" אינו מתייחס בהכרח לאות האנגלית X, כי אם לספרה הרומית "10", וכי "נשק אקס" היא התוכנית העשירית מתוך שורה של ניסויים שנערכו במוטאנטים, המכונים "פרויקט נשק פלוס". הניסוי הראשון שנעשה מתייחס למיזם "סופר חייל" שיצר את קפטן אמריקה.

שם הקוד "נשק אקס" אוזכר לראשונה כאשר דמותו של וולברין הופיעה בחוברת של הענק הירוק,[1] ומאז נרמז כי הוא קשור למיזם ממשלתי זדוני ומסתורי. בקשת הסיפור "נשק אקס" משנת 1991, הפרויקט כונה בשם "ניסוי אקס", והתגלה כי הוא היה אחראי לאיחוד מתכת האדמנטיום לשלדו של וולברין, מה שהופך אותו לבלתי ניתן להשמדה. בנוסף, הוא עובר שטיפת מוח כדי להוציא ממנו את האינסטינקטים החייתים והרצחניים שבו. המדענים קראו לו בשם "נשק אקס". כמו כן, התגלה כי המיזם שתל לאלה המשתתפים בניסוי זכרונות לא אמיתיים.[2] המתקן הממשלתי פעל מתוך "מחלקה קיי" שבקנדה, תחת פיקוחו של פרופסור אנדרה ת'ורטון. לצידו עבדו ד"ר אברהם קורנליוס, ד"ר קרול היינס וד"ר דייל ריינס, כאשר דמותו המפוקפקת של ג'ון סאבליים - מנהל מיזם נשק פלוס - עמדה תמיד ברקע הנעשה. כמה מהניסויים שבוצעו בידי הפרויקט התבססו על מחקריו של המדען הנאצי נייתן אסקס, שהושגו לאחר תום מלחמת העולם השנייה.

נושאי המחקר המקוריים של המיזם היו חברים ב"קבוצת אקס", קבוצת מבצעים מיוחדים של ה-CIA, בהם נמנו: וולברין, סייברטות', מאווריק/הסוכן אפס, סילבר פוקס וג'ון ריית'. טלפת היה אחראי ליצירת הזכרונות המפוברקים של חברי הקבוצה, בתמורה להבטחה של חיי נצח. הדבר ממנו התעלמו וולברין וחברי האקס-מן היה כי מיזם "נשק אקס" הוא חלק ממיזם גדול יותר, "נשק פלוס", שהוקם בידי ממשלת ארצות הברית בשנות ה-40 של המאה ה-20 במטרה ליצור חיילי-על ומתנקשים לצורך השתתפות במלחמות קונבנציונליות וכן מלחמות השמד נגד מוטאנטים. מה שמדעני המיזם לא חזו היה מסע ההרג הרצחני של וולברין, שברח מהמתקן בו הוחזק.

נושאי מחקר נוספים של המיזם הם X-23, דדפול, פנטומאקס (נשק XIII), צ'יימבר, סאורון, קופיקאט, קוקיות סטפורד (נשק XIV) ואורורה.

בשנת 2002 חשף גרנט מוריסון כי נשק X היה העשירי בסדרת מיזמים מסוג זה, הידועה בכינויה "נשק פלוס". אי לכך התו X לא מתייחס לאות X אלא לספרה הרומית X, המציינת את המספר 10.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ The Incredible Hulk #181, November 1974
  2. ^ Wolverine Vol.2 #48-50, November 1991-January 1992


ערך זה הוא קצרמר בנושא קומיקס. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.