קפטן אמריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קפטן אמריקה
Captain america 2002 1.jpg
עטיפת חוברת Captain America Vol.4 #1 מיוני 2002, אמנות מאת ג'ון קסדי
סוג גיבור-על
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Captain America Comics #1
(מרץ 1941)
יוצר/ת ג'ו סיימון, ג'ק קירבי
שחקן/ית כריס אוונס (קפטן אמריקה", "הנוקמים", "קפטן אמריקה: חייל החורף", "הנוקמים: עידן אולטרון", "אנטמן", "קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים", "ספיידרמן: השיבה הביתה" ו"הנוקמים: מלחמת האינסוף")
מידע
שם אמיתי סטיבן "סטיב" רוג'רס (1941-)
ג'יימס ברנס (ינואר 2008-יוני 2011)
סמואל "סאם" וילסון (2014-2017)
כינויים קפטן אמריקה, סטיב, נווד, הקפטן, רוג'ר סטיבנס, סטיבן גרנט רוג'רס, ברט הנדריק, נשק I, "מניף המגן", זקיף החופש, הנוקם עטוף-הכוכבים, קרוסבונז, מלך העכבישים, סטיבי, רוג'ר גרנט, "בלונדי", נובה
סטטוס פעיל
גזע אדם
מין זכר
נטייה טוב
מומחיות קרב פנים אל פנים, אמנויות לחימה, קליעה, טקטיקן אמן
כוחות הזדקנות איטית, מאפיינים פיזיים משודרגים מעל ומעבר לגבולות היכולת האנושית
יכולת אקרובטית גבוהה, מיומנות באמנויות לחימה, קרב פנים אל פנים וטקטיקה, כוח רצון מוגבר, בעל מגן העשוי מסגסוגת פלדה-ויברניום בלתי שבירה
חבר S.H.I.E.L.D, הידרה
חבר לשעבר האוונג'רס (מנהיג), אילומינטי, האוונג'רס הסודיים, האוונג'רס המופלאים, האוונג'רס החדשים, הדפנדרס הסודיים, הפולשים, הגואלים
אזרחות אמריקנית
דמויות קשורות
משפחה סטיבן רוג'רס (אב קדמון, מת)
ג'וזף ושרה רוג'רס (הורים, מתים)
לאופלד זולא (בן מאומץ)

קפטן אמריקהאנגלית: Captain America) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות נוצרה על ידי הכותב ג'ו סיימון והמאייר ג'ק קירבי והופיעה לראשונה במרץ 1941 במהדורה הראשונה של קפטן אמריקה, Captain America Comics #1.

קפטן אמריקה הוא האלטר אגו של סטיב רוג'רס, בחור שברירי וחלש, אך נחוש ואמיץ, אשר שודרג מעל ומעבר לגבולות היכולת האנושית בידי ממשלת ארצות הברית בעזרת נסיוב נסיוני במטרה לעזור במאמץ המלחמתי. קפטן אמריקה לובש חליפה בעלת מוטיב של הדגל האמריקני ונושא מגן בלתי ניתן להשמדה בו הוא משתמש כנשק.

דמות הקומיקס הפטריוטית נוצרה במכוון כדי להלחם במדינות הציר במהלך מלחמת העולם השנייה, והייתה הפופולרית ביותר במהלך תקופת המלחמה. אולם, פופולריות זו דעכה מסיום המלחמה ועד לאמצע שנות ה-60 של המאה ה-20, בהן הוצג מחדש בתור הכסף של הקומיקס לאחר שהוחזר לחיים מהקפאה קריוגנית בידי חבורת האוונג'רס. מאז, קפטן אמריקה הנהיג את הקבוצה ואף כיכב בסדרה משלו.

בשנת 2007, קפטן אמריקה נהרג לכאורה בחוברת Captain America vol.5 #25 ושותפו לשעבר ג'יימס "באקי" ברנס לקח על עצמו את התפקיד. דמותו של סטיב רוג'רס הוחזרה לחיים פעם נוספת, הפעם במיני סדרה "קפטן אמריקה: נולד מחדש" מיולי 2009. השאלה מי יקח על עצמו את תפקיד גיבור העל - סטיב רוג'רס או ג'יימס ברנס - נענתה במיני סדרה "קפטן אמריקה: מי ישא את המגן?".

דמותו של סטיב רוג'רס מדורגת במקום השישי ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN,[1] ואילו דמותו של באקי ברנס מדורגת במקום ה-53.[2] בנוסף, דמותו של רוג'רס כקפטן אמריקה דורגה במקום ה-21 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר.[3] את דמותו ביקום הקולנועי של מארוול, ובפרט בסרטי הלייב אקשן "קפטן אמריקה", "הנוקמים", "קפטן אמריקה: חייל החורף", "הנוקמים: עידן אולטרון", "אנטמן", "קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים" ו"ספיידרמן: השיבה הביתה", גילם השחקן כריס אוונס, אשר עתיד לשוב לגלמו בסרט "הנוקמים: מלחמת האינסוף" והמשכו.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן אמריקה נוצר כדמות פוליטית גרידא בשנת 1941 על ידי הכותב ג'ו סיימון והמאייר ג'ק קירבי, לאחר שאלה התנגדו מבחינה מוסרית למעשיה של גרמניה הנאצית, בשנים שהובילו למעורבותה של ארצות הברית במלחמת העולם השנייה. המהדורה הראשונה של Captain America #1 - שיצאה במרץ 1941, בתקופה שלפני המתקפה על פרל הארבור - הראתה את הגיבור מכה בפניו של אדולף היטלר. המהדורה מכרה קרוב למיליון עותקים וספגה ביקורות שנויות במחלוקת. קפטן אמריקה ושותפו באקי נלחמו נגד נאצים, יפנים ושאר איומים על ארצות הברית ובעלות בריתה.

סיימון וקירבי עבדו יחד על הכותר למשך עשרה גליונות, עד אשר עברו לוושינגטון הבירה בתחילת 1942. צמד המאיירים אל אוויסון וסיד שורס החליפו אותם בשנים שלאחר מכן. עד לאמצע שנות ה-40, דמותו של קפטן אמריקה הופיעה גם בכותרי החוברות של All Winners Comics #1-19, Marvel Mystery Comics #80-84, 86-92, USA Comics #6-17 ו-All Select Comics #1-10. בתקופה שלאחר המלחמה, הפופולריות של גיבורי-העל דעכה, וקפטן אמריקה הנהיג את חבורת מארוול הראשונה, All-Winners Squad. לאחר שבאקי נורה ונפצע, החליפה אותו חברתו של קפטן אמריקה בטסי רוס, שהפכה להיות גולדן גירל. סדרת הכותרים הסתיימה בחוברת מספר 75. בפברואר 1950. חברת אטלס קומיקס - אחת החברות שתתאחדנה לכדי חברת מארוול - ניסתה להחיות את דמותו של קפטן אמריקה בכותר Young Men #24 מדצמבר 1953, יחד עם הלפיד האנושי המקורי ונאמור למשך ארבע חוברות. ניסיון החייאת גיבורי העל נחל כישלון, וכותר הדמות בוטל בחוברת מספר 78 (ספטמבר 1954).

תור הכסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הכסף של הקומיקס

בשלהי 1963 הופיעה דמותו של קפטן אמריקה בכותר של הלפיד האנושי, Strange Tales #114, במהלך מפגן של השניים. בסיפור, שנכתב על ידי סטן לי ואויר על ידי ג'ק קירבי, קפטן אמריקה תואר כגיבור מלחמה אגדי שחזר אחרי שנים רבות של פרישה. הסיפור מסתיים בגילוי כי קפטן אמריקה הוא מתחזה בשם אקרובט, שהיה יריבו של הלפיד האנושי והובס על-ידו בחוברת Strange Tales #106.

קפטן אמריקה הוצג רשמית מחדש בחוברת מספר 4 של האוונג'רס במרץ 1964, שבה הוסבר כי בימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה נפל רוג'רס מכלי טיס בלתי מאויש לתוך האוקיינוס האטלנטי והוקפא למשך תקופה ארוכה. עד מהרה הוא הפך למנהיג הקבוצה. בעקבות הצלחתם של גיבורי-על נוספים שהוצגו מחדש בתקופה זו, קפטן אמריקה הוצג כגיבור אשר נרדף על ידי זכרונות עבר ואשר מנסה להתאקלם לחברה של שנות ה-60. דמותו של קפטן אמריקה התארחה בחוברת Tales of Suspense #58 מאוקטובר 1964, לצד איירון מן. חוברות 63–71 ממרץ-נובמבר 1965 הציגו מחדש את סיפור מקורה של הדמות, בתקופת מלחמת העולם השנייה, וציוותו אותו עם באקי, שותפו מתור הזהב של הקומיקס.

תור הארד והעידן המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הארד של הקומיקס, העידן המודרני של הקומיקס

שנות ה-70 הביאו עימן סיפורים חדשים וגרסאות שונות לדמותו של קפטן אמריקה, בהם מספר גיבורי על לקחו על עצמם את זהותו לאחר שזה הוקפא. בשנים אלו שבו לאייר את הדמות ג'ק קירבי וסיד שורס, נוסף על ג'ון רומיטה האב וגיל קיין בין היתר. סדרה זו, שנחשבת לכרך ראשון (vol. 1), הסתיימה בחוברת מספר 454 (אוגוסט 1996). כמעט מיידית, נמשך פרסום החוברות בכרך שני (13 חוברות, נובמבר 1996-נובמבר 1997), כרך שלישי (50 חוברות, ינואר 1998-פברואר 2002), כרך רביעי (32 חוברות, יוני 2002-דצמבר 2004) וכרך חמישי (ינואר 2005-יולי 2009). מאז, הסדרה המשיכה בפרסומה החל מחוברת מספר 600. על עטיפת החוברת הראשונה של הכרך הרביעי מיוני 2002 הופיע איורו של קפטן אמריקה אוחז בדגל ארצות הברית ומרים את מגנו, כשברקע תפאורת מלחמה. עטיפה זו מבוססת על כרזה שהתפרסמה בשנת 1942, בה הופיע הדוד סם, והקוראת לאזרחים לקנות אגרות חוב כתרומה למאמץ המלחמתי.

כחלק מההשלכות של אירוע הקרוס-אובר של מארוול "מלחמת האזרחים", קפטן אמריקה נהרג בחוברת מספר 25 בכרך החמישי (מרץ 2007). מותו הכה בתדהמה את יוצרו ג'ו סיימון, שציין כי זהו זמן לא מתאים לו ללכת, וכי אנשים זקוקים לו נואשות. באוגוסט 2007 הודיעה חברת מארוול כי קפטן אמריקה של שנות ה-40 יעשה את דרכו לזמן ההווה במיני סדרה בת 12 חוברות פרי יצירתו של אלכס רוס, ששמה Avengers/Invaders. בנוסף נודע, כי קפטן אמריקה חדש יופיע בחוברת מספר 34 בכרך החמישי, עם תלבושת בעיצובו של רוס. עוד ב-2007, המיני סדרה "קפטן אמריקה: הנבחרים" - פרי עטו של הסופר דייוויד מורל - מביאה את רגעיו האחרונים של סטיב רוג'רס במפקדת S.H.I.E.L.D, כאשר רוחו מדריכה חייל צעיר הנלחם באפגניסטן. מיני סדרה זו אינה מהווה חלק מההמשכיות של יקום מארוול.

חזרתו של סטיב רוג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיב רוג'רס חזר לחיים ב-1 ביולי 2009, בחוברת מספר 600 כחלק ממיני סדרה בת שש חוברות בשם "קפטן אמריקה: נולד מחדש". לאחר שובו, ההחלטה הסופית אם קפטן אמריקה יהיה הוא או שותפו הצעיר באקי ברנס יושבה בסיפור "קפטן אמריקה: מי ישא את המגן?". ברנס המשיך בהרפתקאותיו כקפטן אמריקה בכותר הראשי, בעוד רוג'רס קיבל מיני סדרה משלו ("סטיב רוג'רס: סופר-חייל") ונטל את המנהיגות על האוונג'רס הסודיים, יחידת מבצעים מיוחדים. באירועי "הפחד עצמו, באקי בארנס מת לכאורה, ורוג'רס שב לתפקידו כקפטן אמריקה. הוא המשיך לככב בכרך שישי של סדרת הדגל שלו (ספטמבר 2011-דצמבר 2012), וכן בכרך הרביעי של חוברות האוונג'רס (יולי 2010-ינואר 2013). בהרצה המחודשת של חברת מארוול, בתום אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", נודע כי רוג'רס ישוב לככב בכרך שביעי של סדרת הסולו, בנוסף לכרך חמישי בסדרת האוונג'רס וכן בסדרה החדשה "האוונג'רס המופלאים" (Uncanny Avengers), שמאגדת גיבורי-על מקבוצת האוונג'רס ומוטאנטים מקבוצת האקס-מן.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-40[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוברת הראשונה של קפטן אמריקה, מרץ 1941. אויר על ידי ג'ו סיימון וג'ק קירבי

סטיב רוג'רס נולד ב-4 ביולי 1917 בלואר איסט סייד ברובע מנהטן, ניו יורק לשרה וג'וזף רוג'רס, מהגרים איריים.[4] אביו מת כשסטיב היה ילד ואמו מתה מדלקת ריאות בנעוריו. לפני שארצות הברית הצטרפה למלחמת העולם השנייה בתחילת 1940, סטיב היה סטודנט לאמנות יפה, מראהו גבוה וכחוש. הוא ניסה להתגייס לצבא האמריקני, בהיותו מודאג מעליית הרייך השלישי לשלטון, אך ללא הצלחה עקב מאפייניו הפיזיים. או-אז, הגנרל צ'סטר פיליפס - המחפש אחר נושאי מחקר - הציע לרוג'רס הזדמנות לשרת את ארצו בפרויקט הגנה צבאי סודי ביותר - "מבצע: לידה מחדש", השואף לפתח את האמצעים ליצירתם של חיילים נעלים מבחינה פיזית. רוג'רס מתנדב להיות נושא המחקר ולאחר סלקציה קדחתנית נבחר להיות שפן הניסיונות האנושי הראשון לנסיוב ה"סופר-חייל", שפותח על ידי ד"ר ג'וזף ריינשטיין,[5][6] שם ששוכתב בהמשך לד"ר אברהם ארסקין.[7] רוג'רס מקבל זריקות ומנות לבליעה של הנוסחה, וכן נחשף לפרץ מבוקר של קרני ויטה שמפעילה ומייצבת את הכימיקלים בגופו. על אף שהתהליך היה מפרך, הוא הצליח לשנות את הפיזיולוגיה של רוג'רס ממצב שברירי ליעילות המקסימלית האנושית, ולשדרג את מאסת שריריו ואת הרפלקסים. ארסקין מצהיר על רוג'רס כי הוא גזע האדם החדש וכי הוא בן אנוש כמעט מושלם.[6]

התהליך אותו סטיב רוג'רס עבר שונה מגרסה לגרסה. בגרסה המקורית משנת 1941 הוזרקה לו הנוסחה. בגרסת Tales of Suspense #63 (מרץ 1965), קוד האתיקה של הקומיקס אסר על השימוש בסמים, ולכן הזריקה הוחלפה בשתיית הנוסחה. בחוברת מספר 109 הוצגו לראשונה קרני הויטה, על אף שצוין כי רוג'רס גם שתה את הנוסחה קודם לכן. הסיפור המחודש בחוברת מספר 255 שילב בין שלוש הגרסאות.

לאחר שינוי הצורה הפיזי מתגלה מרגל נאצי ויורה בד"ר ארסקין. משום שחלקים חיוניים של נוסחת ה"סופר-חייל" נחרטו בזכרונו של ארסקין, אין אפשרות לשכפל אותה. ממשלת ארצות הברית משתמשת ברוג'רס הן כמודיעין מסכל והן כסמל תעמולה כנגד ראש המפעילים הטרוריסטים, הגולגולת האדומה. למטרה זו, ניתנים לרוג'רס תלבושת המעוצבת לפי דגל ארצות הברית,[4] מגן חסין כדורים, נשק אישי ושם הקוד "קפטן אמריקה". ניתנת לו גם זהות סודית כטוראי חיל רגלים שלומיאל במחנה אימונים בוירג'יניה. עד מהרה, רוג'רס מתיידד עם דמותג המחנה הצעיר, ג'יימס ביוקנן "באקי" ברנס.[5]

ברנס מגלה אודות הזהות הסודית של רוג'רס ומציע לו לשמור על זהותו בסוד אם יהפוך לשותפו של קפטן אמריקה. רוג'רס מסכים ומאמן את ברנס. רוג'רס פוגש בנשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט, שמעניק לו מגן חדש - המחושל מסגסוגת פלדה וויברניום, חומר קשיח ובלתי ניתן להשמדה. המגן הינו קל כנוצה ויכול לשמש כנשק דמוי-דיסקוס החוזר חזרה כבומרנג. הנשק הוכח כה יעיל שקפטן אמריקה מוותר על הנשק האישי שלו.[7] למשך שנות המלחמה, רוג'רס ובאקי נלחמים נגד האיום הנאצי לבדם וגם כחלק מחבורת גיבורי העל "הפולשים".[8]

בסוף אפריל 1945, בימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, קפטן אמריקה ובאקי מנסים לעצור את יריבם ברון זמו מלהשמיד כלי טיס בלתי מאויש נסיוני. זמו משלח את המטוס עם פצצה עליו כאשר רוג'רס ובאקי בעקבותיו. הם מצליחים לעלות על המטוס לפני שהוא ממריא, אך כאשר באקי מנסה לנטרל את הפצצה, היא מתפוצצת כשהמטוס באויר. הנער נחשב למת, ורוג'רס נופל למימי האוקיינוס הקפואים. אף גופה אינה מתגלה ושניהם נחשבים למתים. בדיעבד נודע כי אף אחד מהם לא נהרג.[9]

סוף שנות ה-40 ושנות ה-50[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן אמריקה הוסיף להופיע בקומיקס למשך השנים הבאות, כאשר הוא משתנה מגיבור מלחמת העולם השנייה הנלחם בנאצים לגיבור הנלחם באיום החדש של ארצות הברית, הקומוניזם. החייאתה של הדמות בשנות ה-50 היא קצרת מועד, ומאורעות שקרו בתקופה זו שונו מאוחר יותר כדי להראות שמספר דמויות פעלו תחת שם הקוד של קפטן אמריקה כדי להסביר שינויים שעברו על הדמות.

אחד האחרונים שפעלו תחת זהותו היה כה מסור לחקות את קפטן אמריקה שהוא שינה את מראהו בניתוח פלסטי כדי להידמות לרוג'רס. זאת ועוד, הוא השיג לעצמו ולשותפו ג'ק מונרו עותק נאצי של נסיוב ה"סופר-חייל" אך לא הביא בחשבון את שילוב קרני הויטה הנחוצים לטרנספורמציה. כתוצאה מכך, הכימיקלים שהוזרקו לגופם החלו להשפיע על מוחם, בכך הופכים אותם לפרנואידים אלימים אשר חושדים שכל אזרח הוא חובב קומוניזם. הדבר לא עזר שמדובר בתקופה בה חלה הבהלה האדומה של שנות ה-50. לאחר שהוכח ששניהם איבדו את שפיותם, הם נלכדו והושמו בהקפאה קריוגנית ללא הגבלת זמן.

שנות ה-60 וה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים לאחר מכן, קבוצת גיבורי העל האוונג'רס מוצאת את גופתו של רוג'רס באוקיינוס האטלנטי כשתלבושת קפטן אמריקה תחת מדיו הצבאיים והוא עדיין נושא את המגן. לאחר שהוא חוזר לחיים, מתברר שגופו נשמר בגוש הקרח מאז 1945 והוא שרד רק בזכות השדרוגים שעבר ב"מבצע: לידה מחדש". גוש הקרח נמס לאחר שנאמור זרק אותו למימי האוקיינוס, זועם ששבט האינואיטים סגד לדמות הקפואה. רוג'רס מקבל את ההזמנה להצטרף לקבוצה וניסיונו הקרבי - אם כי מיושן במקצת - נחשב לנכס. עד מהרה הוא הופך למנהיג הקבוצה.[10]

רוג'רס אכול אשמה על שלא מנע את מותו של באקי, ותחושה זו לא מרפה עם השנים. על אף שהוא לוקח תחת חסותו את ריק ג'ונס הצעיר, הדומה מעט לבאקי, הוא אינו מאפשר לו לקבל על עצמו את זהותו של שותפו המת משום שאין הוא מעוניין להיות אחראי למוות של צעיר נוסף. ג'ונס לבסוף משכנע את רוג'רס להשלים עם מותו של באקי, וזה מרשה לו להשתמש בזהותו.[11] אולם, שותפות זו מחזיקה זמן קצר משום שהגולגולת האדומה מבריח את ג'ונס.

רוג'רס פוגש שוב בניק פיורי, מנהל S.H.I.E.L.D וחבר קרוב מימי המלחמה, אשר גופו נשמר הודות ל"נוסחת האינסופיות". עד מהרה, רוג'רס נוטל חלק במשימות הארגון[12] ופוגש גם בסוכנת הארגון שרון קרטר, עימה הוא מתחיל לנהל קשר רומנטי. רוג'רס גם פוגש ומאמן את סאם וילסון,[13] שהופך ברבות הימים לפלקון, גיבור העל האפרו-אמריקאי הראשון. השניים חוברים יחדיו ושם הכותר שונה אף להכליל את פלקון.[14] שניהם מתעמתים מול קפטן אמריקה של שנות ה-50, שהוחזר לחיים אך נותר מטורף.[15] על אף ששניהם מביסים אותו, רוג'רס מביע דאגה על כך שהוא עצמו יכול היה להגיע למצב כזה.

כותר זה של השניים מביא את גרסת מארוול לפרשת ווטרגייט, בכך מותיר את קפטן אמריקה לא בטוח לגבי תפקידו עד שהוא נוטש את זהותו לטובת דמות בשם "הנווד". בתקופת זמן זו, מספר דמויות לוקחות על עצמן את זהותו של קפטן אמריקה.[16] רוג'רס שב לבסוף לתפקיד לאחר שהוא מבין שדמותו מסמלת את האידאל האמריקני ולא את הממשל. הנחה זו באה לידי ביטוי במיוחד כאשר רוג'רס ניצב מול קצין צבאי מושחת המנסה לתמרן אותו לתועלתו. הוא מציין בפניו כי "אני לא נאמן לשום דבר, פרט לחלום האמריקני". בהמשך, ג'ק מונרו (שותפו של קפטן אמריקה משנות ה-50) מחלים מאי שפיותו ונוטל את זהותו של הנווד.[17] בתקופה זו, רוג'רס מקבל כוחות על באופן זמני ומתוודע למותה לכאורה של שרון קרטר.[18]

שנות ה-80 וה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-80, הסדרה חשפה את פרצופו האמיתי ואת סיפור המקור של הגולגולת האדומה על אף שהוא סיפר לרוג'רס את סיפור חייו בעצמו באחד ממפגשיהם בזמן מלחמת העולם השנייה. רוג'רס פוגש בסטודנטית למשפטים ברני רוזנטל, שהופכת לחברתו.[19] הוא גם מצוות אליו את ג'ק מונרו "הנווד" כשותף זמני,[17] ופוגש בגיבורת-העל דיימונדבק לראשונה.[20] הכותב מארק גרונוולד חקר מספר תמות פוליטיות וחברתיות כדוגמת אידאליזם קיצוני (כאשר קפטן אמריקה נאבק בטרוריסט אנטי-לאומי),[21] לקיחת החוק לידיו (רדיפת ארגון "אימת העולם התחתון" הרצחני)[22] והומופוביה.[23] לאחר מקרה ההרס אותו זרע הנבל ניוק (Nuke) בעיר ניו יורק (בעלילת המיני סדרה דרדוויל: נולד שוב, בה חבורת האוונג'רס וקפטן אמריקה נשלחים לעצור אותו,[24]) רוג'רס מתפטר מתפקידו[25] לאחר שהיה עד לזוועות שפקדו את העיר ונוטל את זהות "הקפטן", הלובש חליפה שחורה.[26] ג'ון ווקר, שנבחר לקפטן אמריקה המחליף, נאבק לשמור על האידאלים שרוג'רס פעל לפיהם, אולם נדחף לכדי שיגעון על ידי אויביו. רוג'רס שב לזהות קפטן אמריקה,[27] וג'ון ווקר חוזר לזהות גיבור העל "סוכן ארצות הברית" (U.S Agent).[28]

זמן מה לאחר מכן, רוג'רס חומק מפיצוץ מעבדת מתאמפטמין, אולם הסם גורם לתגובה כימית בנסיוב ה"סופר-חייל" שבגופו. כדי להלחם בתופעה, הנסיוב מוסר ורוג'רס נאלץ להתאמן באופן תמידי כדי לשמור על יעילות פיזית מקסימלית.[29]

סיפור מחודש שנכתב מאוחר יותר מבסס את העובדה כי הנסיוב איננו סם אלא אורגניזם דמוי וירוס שהשפיע על שינוי ביוכימי וגנטי. הדבר עזר להסביר כיצד ליריבו המושבע הגולגולת האדומה - שבאותה עת שכן בכפיל העשוי מתאיו של רוג'רס - יש גם את הנוסחה בגופו.

בגלל הביוכימיה המשתנה ללא הרף שלו, גופו של רוג'רס מתחיל להתנוון, ולתקופה מסוימת הוא נאלץ ללבוש שלד חיצוני. בסופו של דבר הוא מוקפא בשנית עד אשר הוא מקבל עירוי דם מהגולגולת האדומה, המרפא את מצבו ומייצב את וירוס ה"סופר-חייל" שבגופו. קפטן אמריקה חוזר להלחם בפשע ולקבוצת האוונג'רס.[30]

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוג'רס מגלה את זהותו האמיתית לעולם ועובר לגור בשכונה ליד ברוקלין, ניו יורק.[31] בעקבות אירועי המיני סדרה "האוונג'רס מתפרקים", רוג'רס מגלה כי באקי חי וכי הוא ניצל בידי סוכני ריגול סובייטים ונשלח לשטח תחת שם הקוד "חייל החורף". רוג'רס גם ממשיך במערכת היחסים שלו עם שרון קרטר, כאשר לאחר מותו היא מגלה שהיא נושאת את ילדו ברחמה.[32]

באירוע הקרוס-אובר "מלחמת האזרחים" בשנים 20062007, קפטן אמריקה מתנגד לחוק רישום פדרלי אותו העביר הממשל האמריקני הדורש את תיוגם של גיבורי-העל, בטענו כי הדבר מהווה הפרה בוטה של החירויות האזרחיות בהן הם מחזיקים. הוא מנהיג מרד ותנועת מחתרת, ואף הופך לנרדף ומתנגד לפעולותיה של הקבוצה התומכת בחוק בהנהגת איירון מן, חברו לשעבר. הוא מאמץ את הכינוי ברט הנדריק, שומר קניונים, כדי לחמוק מגילוי ממשלתי.[33] כשהמלחמה נמשכת, רוג'רס מגייס את עזרתם של אחרים, שבזמנים לתיקונם לא היה מתחבר אליהם, דוגמת המעניש וקינגפין.[34]

קפטן אמריקה נלחם נגד איירון מן בקרב אפי כאשר הניצחון בידיו, אולם נעצר על ידי אזרחים. רוג'רס מבין כי הוא מסכן את אותם אנשים עליהם הוא נשבע להגן, נכנע לרשויות ומורה לתנועתו לסגת. כשהוא מובל באזיקים, המעניש לוקח את מסכתו שנשארה מאחור.[35]

מותו של קפטן אמריקה והשלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותו של קפטן אמריקה, אמנות מאת סטיב אפטינג

בעקבות כניעתו, רוג'רס מואשם בפשעים רבים. בעת שהובא לבית המשפט הוא נורה בגבו על ידי צלף. בכאוס שנוצר, הוא נפצע בבטנו ובחזהו על ידי שרון קרטר, נלקח לבית החולים ושם מת מפצעיו.[36] ההתנקשות, פרי מוחו הקודח של הגולגולת האדומה, עירבה את הנבלים קרוסבונז כצלף ודוקטור פאוסטוס, המתחזה לפסיכיאטר בארגון S.H.I.E.L.D, שמהפנט את שרון קרטר במטרה לירות ברוג'רס.[36]

גיבורי-העל של מארוול מוכי תדהמה על ההתנקשות. המעניש מאמץ לעצמו חליפה דומה לזו של קפטן אמריקה למשך זמן מה, וחייל החורף ו-וולברין מבקשים לנקום את מותו של רוג'רס. חייל החורף גונב את מגנו של קפטן אמריקה, והמעניש מספק לו את המסיכה אותה לקח מקודם.[37] גופתו של רוג'רס נקברת בבית הקברות הלאומי ארלינגטון ומצבה נבנית לזכרו. אולם, הגופה המונחת שם היא מזויפת - טוני סטארק, יחד עם האנק פים (איש הנמלה) וג'אנט ואן דיין (הצרעה), מחזיר את גופתו של רוג'רס לאזור הארקטי, היכן שגופתו נמצאה בעבר. נאמור עורך טקס קטן וצנוע ונשבע כי אף אחד לא יפריע למנוחתו.[38]

סטארק מקבל מכתב ובו בקשותיו האחרונות של רוג'רס - שסטארק "יציל" את באקי, ושלמרות מותו, העולם עדיין זקוק לקפטן אמריקה.[39] באקי מקבל את הצעתו של סטארק לנטול את זהותו של קפטן אמריקה, עם הבטחה לקבל אוטונומיה מלאה. הוא שומר על המגן של קפטן אמריקה אך לובש חליפה חדשה ומתחיל לשאת עליו אקדח וסכין.[40]

קפטן אמריקה: נולד מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס "באקי" ברנס כקפטן אמריקה החדש, אמנות מאת אלכס רוס.

בחוברת הראשונה של "קפטן אמריקה: נולד מחדש", מתברר שקפטן אמריקה לא מת. האקדח שהרג אותו שיגר אותו למקום מקובע בזמן ובחלל. הגולגולת האדומה ניסה להחזיר אותו בעזרת שרון קרטר ובעזרת מכונה שבנה דוקטור דום, אולם מאז שקרטר הרסה את המכונה, רוג'רס מופיע ונעלם מחדש בתקופות שונות בחייו, במרחבי הזמן והחלל. באחד מהאירועים, רוג'רס מצליח להעביר הודעה לויז'ן, שאותה הוא מעביר לריד ריצ'רדס. ריצ'רדס מגלה ששרון קרטר היא המפתח להחזרתו של רוג'רס, אך הוא מאחר לפעול והגולגולת האדומה משתלט על גופו של רוג'רס ומשתמש בו לתקוף את באקי. רוג'רס משתלט מחדש על גופו ויחד עם בני בריתו מביס באופן סופי את הגולגולת האדומה.[41]

במיני סדרה "קפטן אמריקה: מי ישא את המגן?" המתרחשת מיד עם סיום "נולד מחדש", רוג'רס תוהה האם בכלל שווה לו לטרוח לקחת על עצמו את זהות קפטן אמריקה מחדש מבאקי, במיוחד לאור אירועי "מלחמת האזרחים". הוא מרגיש שבאקי מתפקד היטב כקפטן אמריקה החדש, וכי אין לזהות זו את אותה משמעות כשהייתה. במשימת סיור, באקי רוצה למסור לרוג'רס חזרה את המגן שלו, משום שהוא מרגיש שרוג'רס הוא קפטן אמריקה האחד והיחיד. רוג'רס מודיע לו שאינו בטוח אם יחזור לתפקיד ואומר לו לשמור על המגן.

מאוחר יותר בבית הלבן, רוג'רס מקבל חנינה מלאה מנשיא ארצות הברית ברק אובמה,[42] שמרגיש שחוק רישום גיבורי העל איננו פטריוטי. רוג'רס אומר כי אינו בטוח אם יחזור לתפקיד, הנשיא אומר לו שיזדקק לרוג'רס בעתיד הלא רחוק למשהו גדול יותר.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועי הקרוס-אובר שלטון אפל ומצור, רוג'רס הופך לחלק מאירועי "עידן הגיבורים"[43] כאשר הנשיא ממנה אותו בזהותו האזרחית כראש הסוכנות לביטחון לאומי, כמחליפו של נורמן אוסבורן. חוק רישום העל-אנושיים מבוטל ורוג'רס מקים מחדש את האוונג'רס. במיני סדרה "סטיב רוג'רס: סופר-חייל", רוג'רס פוגש בג'ייקוב ארסקין, נכדו של ד"ר אברהם ארסקין ובנו של טיילר פקסטון - אחד המתנדבים לניסוי "סופר-חייל". הנוסחה שבגופו מפסיקה לפעול לזמן קצר, ורוג'רס מאלץ את אויביו להחזירה למצב פעיל. בנוסף, רוג'רס הופך למנהיגה של האוונג'רס הסודיים, יחידת מבצעים מיוחדים שפועלת תחת מעטה סודיות.

סטיב רוג'רס חוזר לתפקיד קפטן אמריקה בכרך שישי בסדרת החוברות הוותיקה, וזאת בעקבות מותו של באקי באירועי "הפחד עצמו".[44] אולם, קפטן אמריקה, האלמנה השחורה וניק פיורי הם היחידים שיודעים שבאקי למעשה שרד את המתקפה והוא שב לזהותו כחייל החורף.

בקשת הסיפור "אוונג'רס נגד אקס-מן" של שנת 2012, קפטן אמריקה מנסה לעצור מוטאנטית חברת האקס-מן בשם הופ סאמרס. מתברר כי היא מתוכננת להיות כלי הקיבול הבא של כוח הפניקס, ישות קוסמית עוצמתית אשר אחזה בעבר בדמויות כגון ג'ין גריי ורייצ'ל סאמרס. קפטן אמריקה מאמין שכוח הפניקס הוא הרסני מדי מכדי להפקיד אותו בידיו של אדם אחד, והוא מבקש למנוע מהופ לקבל אותו. אולם, מנהיג האקס-מן סייקלופס וקבוצתו מאמינים כי כוח הפניקס יציל את הגזע המוטאנטי, וניצבים מנגד להחלטתו של קפטן אמריקה. התוצאה המתבקשת היא סדרת קרבות ושתי הקבוצות - האקס-מן והאוונג'רס - מוצאות את עצמן בצידו הכחול של הירח. בסופו של דבר, כוח הפניקס משתלט על חמשת חברי האקס-מן הנוכחים במקום - סייקלופס, אמה פרוסט, נאמור, קולוסוס ומג'יק - מה שמעניק להם יתרון עצום נגד האוונג'רס.[45] חמשת הפניקסים מובסים ומתפרקים בסופו של דבר, וסייקלופס חסר החרטה מובל למעצר על הפיכת העולם למצב של מדינת משטרה וכן לרציחתו של צ'ארלס אקסבייר. ממצב קיים זה, קפטן אמריקה מקים קבוצה חדשה של אוונג'רס שמשלבת בין גיבורים מוטאנטים לאנושיים, האוונג'רס המופלאים. רוג'רס חולק את פיקוד הקבוצה עם אחיו של סייקלופס, האבוק, כדי לכפר על מעשיו של סייקלופס ולהנציח את אקסבייר.

במשימתם הראשונה, הקבוצה נאלצה לעצור את הגולגולת האדומה, שחטף את גופתו של אקסבייר, רכש כוח טלפתי עצום ותימרן את תושבי ניו יורק לתקיפה כללית נגד מוטאנטים. הוא אף אילץ את מכשפת השני ורוג לאפשר לעצמן להיות מותקפות, ובעזרת "ג'ון הכנה" מקבוצת אס-מן שלו הצליח לתמרן את תור לתקוף את השתיים. עם זאת, שליטתו של הגולגולת האדומה לא הייתה יציבה דיה, וכשרוג'רס תקף אותו, הגולגולת האדומה נמלט. בהמשך, תור, רוג ומכשפת השני מצטרפים לקבוצה.

לאחר מכן, ארנים זולא כלא את רוג'רס בתוך מימד מציאות מקבילה. שם, סטיב חי כמה עשרות שנים, אך לאור העובדה שהוא היה במימד אחר, הוא נשאר שם שם רק מספר שבועות. רוג'רס הצליח לגדל שם את בנו של זולא מאז ינקותו, והוא היה כמו בן בשבילו.[46] כאשר שרון קרטר באה להציל את הקפטן היא הרגה את הילד בחושבה שיאיים על סטיב.[47] התברר שהילד הצליח לשרוד ונהפך ל"נווד", אך סטיב לא ידע זאת. בדרכו החוצה של סטיב מהמימד, שרון הקריבה את עצמה למענו.

כמה ימים לאחר מכן, כאשר סטיב עדיין מתאושש ממותם של בנו ושל שרון, סוכנות S.H.I.E.L.D שולחת אותו למשימה נגד ניוק.[48] המשימה נגמרה במותו של ניוק.[49] בעקבות קרב נגד איירון נייל, נוסחת סופר-חייל שבסטיב נוטרלה והוא הזדקן במהירות.[50] שותפו הוותיק, סאם וילסון, התמנה למחליפו.[51]

קפטן אמריקה ככינור משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר איבוד כוחותיו והזדקנותו, רוג'רס מתמנה לסוכן .S.H.I.E.L.D, ופועל בתפקיד במשך שנתיים.

במיני - אירוע Pleasant Hill מתברר כי מריה היל, בנתה עיירה המתפקדת ככלא פתוח לנבלי - על, היא היפנטה את נבלי - העל בעזרת ילדה בשם קוביק (קובייה קוסמית שקיבלה אישיות) לחשוב שהם תושבי העיירה בה הם נמצאים. בעקבות מרד של הברון זמו נחלצים הנוקמים לעזרה ורוג'רס מוצא את עצמו מתיידד עם קוביק, בתמורה לכך היא מחזירה לו את כוחותיו הישנים וגופו הצעיר. סטיב חוזר לתפקיד קפטן אמריקה, אך הוא משאיר את הבמה לחברו, סאם וילסון, אשר נטל את תפקיד קפטן אמריקה, לאחר שרוג'רס איבד את כוחותיו. סטיב רוג'רס מחליט להמשיך לפעול כקפטן אמריקה, אך בתור כינור משנה לסאם וגיבורים נוספים.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שינויו הפיזי של סטיב רוג'רס, אמנות מאת ג'ו סיימון וג'ק קירבי

לקפטן אמריקה אין כוחות על, אם כי הודות לנסיוב "סופר-חייל" בשילוב עם טיפול קרני הויטה הוא הופך מצעיר כחוש לדגימה המושלמת ביותר של פיתוח אנושי. רמות הכוח, הסיבולת, הזריזות, המהירות יחד עם הרפלקסים ויכולת ההחלמה של קפטן אמריקה הן מהגבוהות ביותר ונמצאות בשיא היעילות האנושית. התברר כי גופו של רוג'רס ממלא מחדש את עצמו בנסיוב "סופר-חייל", כאשר מתרוקן ממשאב זה. נוסף על כך, נוסחת "סופר-חייל" מגבירה את כל התפקודים המטבולים של רוג'רס ומונעת הצטברות של חומצה לקטית בשריריו. אולם, תאי גופו - בשל ההשקעה העצומה הכרוכה בהגעה לשיא היכולת שלהם - אינם מסוגלים לתחזק את עצמם, כך שלעתים קרובות תוך כדי משימה או לאחריה קפטן אמריקה "קורס", ובכך נחשף לסכנות. הסצנה המוכרת ביותר בה זה קרה לו הייתה תוך כדי מלחמת העולם השנייה, בה עבד יחד עם לוגאן (וולברין לעתיד) הסוכן הקנדי. יחד הם נשלחו להציל יהודים ממחנה הריכוז בו שהה מגנטו כילד. בסופו של המהלך, מתואר קפטן אמריקה נופל, ולוגאן הוא זה שמחזיר אותו אל מפקדיו. נסיוב סופר-חייל מגביר את היכולות השכליות שלו, מה שמאפשר לו לחשב חישובים מורכבים במהירות מדהימה.

קפטן אמריקה הוא טקטיקן אמן ובעל ניסיון מלחמתי רב. הוא שילב בין ג'ודו, איגרוף וקיקבוקס לתוך שיטת לחימה ייחודית משלו והוא מתמחה באמנויות לחימה שונות. נוסף על כך הוא נחשב ללוחם קרב פנים אל פנים מהטובים ביותר שידע יקום מארוול. יש לרוג'רס ידע צבאי נרחב, והוא מומחה באסטרטגיה קרבית וצבאית, הישרדות וחבלה. למרות היותו מגיבורי העל המוכרים והמוערכים ביותר, רוג'רס גם בעל ידע נרחב בריגול תעשייתי בעקבות עבודתו עם סוכנות S.H.I.E.L.D.

בעקבות מלחמתו בורמאכט, רוג'רס עמיד בפני כל סוגי ההיפנוזה וגזים המסוגלים להשפיע על תפקודו.

כלי נשק וציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפטן אמריקה משתמש במגנים שונים לאורך שנות קיומו. הידוע מביניהם הינו מגן בצורת דיסק בלתי שביר העשוי מסגסוגת נסיונית של ויברניום ופלדה. ויברניום הינה תרכובת טבעית אשר ידועה, יחד עם אדמנטיום בסיסי, כחומר החזק ביותר שקיים כיום על פני כדור הארץ. המגן נוצק על ידי המטלורג ד"ר מיירון מק'ליין שהוחתם על ידי ממשלת ארצות הברית כדי ליצור חומר בלתי חדיר לטנקים במהלך מלחמת העולם השנייה. הסגסוגת נוצרה בטעות ומעולם לא שוכפלה, אם כי ניסיונות להנדס אותה יצרו את חומר האדמנטיום. מק'ליין לא הצליח לשכפל את התהליך משום שהוא לא הצליח לזהות את הגורם החסר שעזר לתהליך. המגן ניתן לקפטן אמריקה כמה חודשים לאחר התחלת הקריירה שלו. למגן יש סגולות אווירודינמיות רבות: הוא מסוגל לחתוך את האוויר עם התנגדות רוח מינימלית. גמישותו יחד עם הקשיחות הטבעית שלו, מאפשרת לו לקפץ מחפצים עם איבוד מינימלי של אנרגיה. הוא בלתי שביר, חסין מפני כדורים, טמפרטורות קיצוניות, מגנטיות וקרינה.

החליפה של קפטן אמריקה עשויה מחומר דוחה אש, והוא לובש שריון שרשראות קל וחסין כדורים מתחתיה להגנה נוספת. רוג'רס שינה את מסיכת החליפה כדי שתתאים למיגון הכללי של החליפה, כולל מעטה לצוואר. לקפטן אמריקה אופנוע הארלי דייווידסון מותאם אישית על ידי מעבדת הנשק של S.H.I.E.L.D וכן מסחרית המסוגלת להסוות את צבעה לצורכי הסוואה.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסל בדמותו של קפטן אמריקה, כפי שהוצג בכנס קומיק-קון 2013.

סדרות טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1966, קפטן אמריקה הופיע בסדרת אנימציה בשם "גיבורי מארוול" יחד עם דמויות כאיירון מן, תור, הענק הירוק והסאב מארינר בסיפורים שהתבססו על סדרת החוברות באותה עת.

קפטן אמריקה הופיע גם בסדרות האנימציה של ספיידרמן והאקס-מן משנות ה-80 ושנות ה-90. בשנת 2010 הדמות מופיעה לצד גיבורי על אחרים בהאוונג'רס: סדרת האנימציה, המבוססת על חבורת האוונג'רס.

סרטי טלוויזיה וקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1944 יצא סרט סריאלי (סרט המורכב מכמה חלקים קצרים המוקרנים לפני סרטים באורך מלא) ב-15 חלקים על דמותו של קפטן אמריקה. גרסה זו הייתה שונה למדי מסדרת חוברות הקומיקס. קפטן אמריקה היה תובע מחוזי בשם גראנט גרדנר, ומספר מאפיינים מוכרים מהקומיקס היו חסרים, כמו המגן שלו ובאקי ברנס.

בשנת 1990 יצא סרט לייב אקשן באורך מלא ראשון לקפטן אמריקה, אשר עקב אחר סיפור מקורו ומלחמתו בגולגולת האדומה. את קפטן אמריקה גילם מאט סלינג'ר.

בשנת 2006 הופיע קפטן אמריקה בסרט האנימציה "אולטימייט אוונג'רס" ובסרט ההמשך שלו, המבוססים על כותרי אולטימייט מארוול. בשנת 2008 הופיע בנם של קפטן אמריקה ושל האלמנה השחורה בסרט האנימציה "האוונג'רס הבאים: גיבורי המחר".

אדפטציה קולנועית המבוססת על הדמות, "קפטן אמריקה", יצאה ב-22 ביולי 2011 בבימויו של ג'ו ג'ונסטון. הסרט הוא חלק מהיקום הקולנועי של מארוול והחמישי בסדרת סרטים שמובילים לפרויקט "הנוקמים". בסרט מככבים כריס אוונס כסטיב רוג'רס/קפטן אמריקה, הוגו ויבינג כיוהאן שמידט/הגולגולת האדומה, סבסטיאן סטן כג'יימס "באקי" ברנס, היילי אטוול כפגי קרטר, דומיניק קופר כהווארד סטארק, סטנלי טוצ'י כד"ר אברהם ארסקין, טומי לי ג'ונס כקולונל צ'סטר פיליפס, טובי ג'ונס כארנים זולא, ריצ'רד ארמיטאג' כהיינץ קרוגר וסמואל ל. ג'קסון כניק פיורי. כהכנה לסרט, רמזים אודות קפטן אמריקה הושתלו בסרטי הקולנוע איירון מן, איירון מן 2 (בהם מופיע המגן של קפטן אמריקה) והענק הירוק (בו מוזכרת נוסחת הסופר-חייל).

קפטן אמריקה מופיע גם לצד גיבורי על נוספים כאיירון מן, תור, הענק הירוק, הוקאיי והאלמנה השחורה בסרט "הנוקמים" המבוסס על קומיקס האוונג'רס, שיצא ב-4 במאי 2012. כריס אוונס שב לגלם את דמותו.

ב-4 באפריל 2014 יצא סרט ההמשך "קפטן אמריקה: חייל החורף", והוא הסרט השלישי בשלב השני לפרויקט הנוקמים, "הנוקמים: עידן אולטרון". לצד אוונס שב סבסטיאן סטן לגלם את דמותו של באקי ברנס, הפעם בזהותו של חייל החורף, ואליהם הצטרפו אנתוני מאקי כסאם וילסון, סקרלט ג'והנסון כהאלמנה השחורה, אמילי ואן קאמפ כשרון קרטר/סוכנת 13, סמואל ל. ג'קסון כניק פיורי, קובי סמולדרס כמריה היל, רוברט רדפורד כאלכסנדר פירס, פרנק גרילו כברוק רומלאו וג'ורג'ס סנט פייר כג'ורג' באטרוק. טרם צאתו של הסרט אושר פיתוחו של סרט שלישי בסדרה, שייקרא "קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים" וייצא ב-6 במאי 2016 כחלק מהשלב השלישי של פרויקט "הנוקמים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קפטן אמריקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #6 Captain America
 2. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #53 Bucky Barnes
 3. ^ The 50 Greatest Comic Book Characters: #21 - Captain America
 4. ^ 4.0 4.1 Adventures of Captain America: Sentinel of Liberty #1-4, October 1991-January 1992
 5. ^ 5.0 5.1 Captain America Comics #1, March 1941
 6. ^ 6.0 6.1 Captain America #109, January 1969
 7. ^ 7.0 7.1 Captain America #255, March 1981
 8. ^ Giant-Sized Invaders #1, June 1975
 9. ^ The Avengers #4, March 1964
 10. ^ The Avengers #16, May 1965
 11. ^ Captain America #110, February 1969
 12. ^ Tales of Suspense #78, June 1966
 13. ^ Captain America #117, September 1969
 14. ^ Captain America #117-119, September-November 1969
 15. ^ Captain America #153-156, September-December 1972
 16. ^ Captain America #176-183, August 1974-March 1975
 17. ^ 17.0 17.1 Captain America #282, June 1983
 18. ^ Captain America #237, September 1979
 19. ^ Captain America #248, August 1980
 20. ^ Captain America #310, October 1985
 21. ^ Captain America #312, December 1985
 22. ^ Captain America #318-320, June-August 1986
 23. ^ Captain America #270, June 1982
 24. ^ Daredevil #227-233, February-August 1986
 25. ^ Captain America #332, August 1987
 26. ^ Captain America #335, November 1987
 27. ^ Captain America #350, February 1989
 28. ^ Captain America #332-351, August 1987-March 1989
 29. ^ Captain America #378, October 1990
 30. ^ Captain America #425-454, March 1994-August 1996
 31. ^ Captain America Vol.2 #1-7,June 2002-February 2003
 32. ^ Captain America Vol.5 #1, November 2004
 33. ^ Civil War #1-7, July 2006-January 2007
 34. ^ Civil War: War Crimes #1, February 2007
 35. ^ Civil War #7, January 2007
 36. ^ 36.0 36.1 Captain America Vol.5 #25, March 2007
 37. ^ Punisher War Journal Vol.2 #11, November 2007
 38. ^ Fallen Son: The Death of Captain America #1-5, June-August 2007
 39. ^ Captain America vol.5, #30, September 2007
 40. ^ Captain America vol.5, #34, January 2008
 41. ^ Captain America: Reborn #4, November 2009
 42. ^ Captain America: Who Will Wield the Shield? #1, December 2009
 43. ^ Storming Heaven: Siege #4, Dave Richards, May 18th 2010
 44. ^ Steve Rogers returns to duty with Brubaker & McNiven in 'Captain America #1, Andy Khouri, Math 30th 2011
 45. ^ Avengers Vs. X-Men #1-5, June-August 2012
 46. ^ Captain America Vol.7 #1, January 2013
 47. ^ Captain America Vol.7 #8, June 2013
 48. ^ Captain America Vol.7 #11, November 2013
 49. ^ Captain America Vol 7 #15.
 50. ^ Captain America Vol.7 #22
 51. ^ Captain America Vol.7 #25, December 2014
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'היילוג'אקטסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססאם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) אגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות) • • המענישלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןנייג'ל היגינספוגי נלסוןקולין ווינג (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל קוטונמאות'קינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעה (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןהמוטאנטים החדשיםדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלה
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםהכישרונייםספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיה
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס