אוסקר הראשון, מלך שבדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוסקר הראשון
(4 ביולי 1799; פריז, צרפת - 8 ביולי 1859; סטוקהולם, שבדיה) (בגיל 60)
Crownprince Oscar of Sweden painted by Joseph Karl Stieler.jpg
שם בשפת המקור Oscar I
שם מלא ז'וזף פרנסואה אוסקר ברנדוט
מדינה Flag of Sweden.svg  שבדיה Flag of Norway.svg  נורבגיה
מקום קבורה כנסיית רידרהולם, סטוקהולם
בת-זוג
שושלת ברנדוט
אב קרל הארבעה עשר
אם דזירה קלארי
צאצאים
יורש העצר
מלך שבדיה ונורבגיה
תקופת כהונה 8 במרץ 1844 - 8 ביולי 1859 (15 שנים)
הקודם בתפקיד קרל הארבעה עשר
הבא בתפקיד קרל החמישה עשר

אוסקר הראשוןשבדית: Oscar I, נולד כז'וזף פרנסואה אוסקר ברנדוט; ‏ 4 ביולי 1799 - 8 ביולי 1859) היה מלך שבדיה ונורבגיה מ-1844 ועד למותו.

בצעירותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסקר נולד בפריז. הוא היה בנם היחיד של קארל הארבעה עשר ואשתו, המלכה דזירה קלארי. יחד עם אמו עבר מפריז לסטוקהולם ביוני 1811, לאחר שבאוגוסט 1810 נבחר אביו ליורש העצר של הכתר השבדי.

מקארל השלושה עשר קיבל אוסקר הראשון את התואר הדוכס של נורמנדיה ובמהרה למד את השפה השבדית. הוא זכה לחינוך מצוין ולאהדת הרבים ותוך זמן קצר נחשב לבר-סמכא בענייני פוליטיקה וחברה. ב-1839 הוא חיבר סידרה של מאמרים על החינוך הציבורי, וב-1841 פרסם בעילום שם את "Om Straff och straffanstalter", חיבור בו צידד ברפורמה בבתי הסוהר.

ב-19 ביוני 1823 נשא לאישה את הנסיכה ז'וזפין, בתם של אוגוסטה, נסיכת בוואריה ואז'ן דה בוארנה, משנה למלך איטליה ונכדת הקיסרית ז'וזפין.

שלטונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעמיים בתקופת שלטון אביו, ב-1824 וב-1833, היה אוסקר משנה למלך נורבגיה לזמן קצר. ב-1838 החל המלך לחשוד ביורשו שהוא זומם, יחד עם המפלגה הליברלית, להביא לשינויים בממשל ואף לוויתור על הכתר. בין אם אוסקר סייע באופן פעיל לאופוזיציה לאביו ובין אם לאו, הרי שהוא לא הסתיר את חוסר שביעות רצונו מהתנהגותו הרודנית של אביו. אף על פי כן הוא נמנע מקרע של ממש.

הליברליות שלו נשאה אופי מתון וזהיר, כפי שהתברר לאכזבת האופוזיציה, זמן קצר לאחר עלייתו למלכות במקום אביו המת (8 במרץ 1844). הוא התנגד לשינויים קיצונים בחוקה המיושנת והמסורבלת של שבדיה מ-1809. עם זאת, אחד מצעדיו הראשונים בשלטון היה מתן חופש העיתונות.

הוא השווה רשמית את מעמד שתי ממלכותיו, על ידי הנהגת דגלים חדשים בעלי תג של האיחוד ושלט אצולה חדש עבורו. רוב החקיקה בתקופת שלטונו של נועדה לשיפור מצבה הכלכלי של שבדיה. ככל הנראה הצליח בכך, שכן הריקסדג בפניה אליו ב-1857, הצהיר שהוא קידם את השגשוג החומרי של הממלכה יותר מכל קודמיו.

במדיניות החוץ שלו היה אוסקר ידידם של הלאומנים. ב-1848 הוא תמך בצד הדני במלחמת שלזוויג הראשונה כנגד פרוסיה. הוא אף שלח חיילים נורבגיים ושבדיים לפונן וצפון שלזיה (1849- 1850), תיווך בין הצדדים להשגת שביתת הנשק של מאלמה (26 באוגוסט 1848) והיה בין הערבים לשלמות דנמרק לפי פרוטוקול לונדון מה-8 במאי 1852.

בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-19 הגה אוסקר הראשון תוכנית לאיחוד שלוש מלכויות סקנדינביה, אך איחוד שושלתי זה לא עלה בידו. הוא כן הצליח לשים קץ למדיניותו המתרפסת של אביו כלפי רוסיה הקיסרית. הפחד פן תדרוש רוסיה שטחים לחופו של הפיורד ואראנגר, גרם לו שלא לצאת כנגדה אלא להישאר נייטרלי במהלך מלחמת קרים ומאוחר יותר לכרות בריתות עם בריטניה ועם הקיסרות השנייה של צרפת (25 בנובמבר 1855), במטרה להבטיח את השלמות הטריטוריאלית של סקנדינביה.

אוסקר הראשון מת בסטוקהולם ב-8 ביולי 1859.

ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסקר הראשון הביא לעולם ארבעה בנים חוקיים. שניים מהם, קארל החמישה עשר ואוסקר השני, ירשו את כס המלכות אחריו. שני האחרים היו הנסיכים גוסטב ואוגוסט. כמו כן נולדה לו ולז'וזפין בת, הנסיכה יוז'יני.

נוסף על אלה נולדו לו שני בנים מפילגשו, השחקנית אמילי הוגקוויסט: הייאלמר ומקס הוגקוויסט, אשר נודעו בלעג כ"נסיכים מלאפוניה". בת בשם אוסקריה, נולדה מפילגש נוספת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
קרל הארבעה עשר
מלכי שבדיה הבא:
קרל החמישה עשר