אורתודונטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיפול שיניים אורתודונטי באמצעות גשר אורתודנטי
סד שיניים אורתודונטי ליישור השיניים
צילום שיניים פנורמי עם גשר אורתודונטי

אורתודונטיה, או יישור שיניים (מיוונית "orthos" יישור ו"odon" שן), היא ההתמחות הראשונה ברפואת שיניים. אורתודונטיה עוסקת במחקר וטיפול של פגם בסגירת הפה, אשר עשוי להיות תוצאה של אי-סדירות השיניים, חוסר התאמה בין הלסתות או שניהם יחד. אורתודונטיה היא מחקר של רפואת שיניים, כיוון שהיא עוסקת בטיפול בסגירת פה פגומה, לבין שיניים עקומות. טיפול אורתודונטי יכול לעזור לתקן את השיניים, ולהזיז אותם למקום הנכון. טיפול אורתודונטי יכול להתמקד בעקירת שיניים בלבד או בשליטה ושינויי של צמיחת הפה והפנים. אפשר לקרוא לאורתודונטיה בצורה טובה יותר "אורתופדיית שיניים".

לאורתודונטיה אין חשיבות אסתטית בלבד, אלא חשיבות רפואית לחלוטין, שכן אורך שיניים עודף עשוי לפגוע בחניכיים, וקוצר של השיניים עשוי להשפיע על תנועת הלסת, עד מצב של פגיעה במנח הלסת שיוביל לכאבים ולסבל רב.

אדוארד אנגל היה האורתודונט הראשון, כלומר, רופא השניים הראשון שהגביל את התמחותו לאורתודונטיה. הוא נחשב "אבי האורתודונטיה המודרנית".

שיטות טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיפול הנפוץ ביותר באורתודונטיה הוא הכנסת חוטי מתכת אל תוך סוגר אורתודונטי הקרוי "פלטת שיניים" או "סמכים" (בשפה מדוברת נקרא גם "גשר"), אשר עשוי מפלדת אל-חלד או חומר קרמי אסתטי יותר. החוטים, באינטראקציה עם הסוגרים, נמתחים על השיניים, דבר היוצר לחץ עליהן ובסופו של תהליך "מזיז" את השניים לעמדתן הרצויה. שיטות טיפול אחרות עשויות לכלול סדים אורתופדיים. סד אורתופדי מורכב על השיניים ומאפשר להביא את השיניים לעמדתן הרצויה מבלי שאחרים ירגישו כיצד הן זזות. רכיבים נוספים לרבות "פלטות" נשלפות, "כובעי ראש" אשר מחוברים לסוגר אורתודונטי כדי ליצור לחץ על השיניים, והתקנים רבים אחרים עשויים לשמש גם כדי להזיז את השיניים ועצמות הלסת. בעשור האחרון צברו תאוצה גם שיטות אסתטיות ליישור שיניים הפונות בעיקר למבוגרים שאינם מעוניינים להיחשף עם המכשור האורתודונטי. ביישור שיניים לינגואלי, הסמכים מודבקים על גבי חלקם הלינגואלי (פנימי) של השיניים ובכך המכשור מוסתר. בנוסף קיימות שיטות (כגון invisalign), בהן נעשה שימוש בפלטות שקופות מפלסטיק על מנת ליישר את השיניים.

טכניקות שקופות ליישור שיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות התפתחו טכניקות חדשות ליישור שיניים, שהיתרון בהן הוא שקיפותם. טכניקה אחת היא שיטת האינויזליין (invisalign) – בשיטה זו ממפים את שיניו של הפציינט בהדמיה תלת-ממדית. לאחר מכן, הפציינט משתמש במספר פלטות שקופות, שכל אחת מהן מפעילה מעט לחץ על השיניים, כדי ליישרן. טכניקה שקופה נוספת היא שיטת לינגואל אפליאנס (Lingual Appliances), שבה מונח מכשור מאחורי השיניים, בחלק הפנימי של הפה. הטיפול נבחר בהתאם לסוג היישור שצריך לבצע, ותוך התחשבות ברצונותיו של המטופל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]