אטלנטיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפה של אטלנטיס, מהמאה ה-17.
מפה משנת 1882, המציגה את מיקומה המשוער של אטלנטיס, לדעתו של מצייר המפה איגנציוס דולי, וכן את היקף האימפריה האנטלנטית.

אטלנטיס (יוונית: Ἀτλαντὶς νῆσος; מילולית, האי של אטלס) היא אי אגדי המוזכר בכתבי הפילוסוף היווני אפלטון. מיקומו כמתואר בכתבים היה "מעֵבר לעמודי הרקולס" (מצר גיברלטר).

המקור ההיסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשניים מבין הדיאלוגים של אפלטון, טימיאוס וקריטיאס, המתנהלים בין מורה לתלמידו, הסביר אפלטון כי הידע על אודות אטלנטיס הגיע מהמדינאי סולון, אשר שמע על האי מכהן מצרי, שהפליג בהסבריו על תרבות מפותחת שהתקיימה כ-9,600 שנה לפני הספירה, והייתה מתקדמת בהשוואה לכל תרבות אחרת בתקופתה. אותה תרבות כבשה את כל עמי המזרח התיכון, למעט תושבי אתונה, ורשמה הישגים טכנולוגיים מדהימים. וכך תיאר אפלטון:

"והיה אי ששכן לפני המיצר שאותו אתם מכנים בשם עמודי הרקולס. האי הזה היה גדול יותר מלוב ומאסיה גם יחד, והוא הוביל לאיים אחרים. מאיים אלה יכולת לעבור את כל היבשה הנגדית, שהקיפה את הים האמיתי, שכן ים זה, הנמצא בין מיצרי הרקולס, אינו אלא נמל, ויש לו כניסה צרה, אבל אותו הים האחר הוא ים אמיתי, והארץ המקיפה אותו - בצדק תיקרא יבשה."

בהמשך סיפר אפלטון, שזעמו של זאוס, אבי האלים, החריב את היבשת ברעידת אדמה או התפרצות הר געש, וזאת בשל חמדנות ואנוכיות תושביה.

פרשנויות מודרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הטוענים שאטלנטיס היה משל שסיפר אפלטון על מנת להעביר רעיון, ושאין לה בסיס מציאותי, בדומה ל"משל המערה של אפלטון". עם זאת, הועלו מספר השערות באשר למיקומה האפשרי, שייסקרו להלן. אף אחת מהשערות אלה אינה מבוססת על ממצאים מדעיים כלשהם.

ישנה סברה שלפיה אטלנטיס הייתה יישוב של בני התרבות המינואית ששכן על אי שנהרס בהתפרצות געשית רבת עוצמה, שארעה באי הסמוך סנטוריני, ושרידיו הם האי כרתים.

לפי סברה אחרת, אטלנטיס היא אמריקה הדרומית. לפי סברה זו, טביעתה של אטלנטיס מוסברת על ידי היות כדור הארץ עגול, כך שהימאים שהפליגו מאמריקה הדרומית למצרים דיווחו שהאי "טובע".

יש הסוברים כי אטלנטיס הייתה ממוקמת בסמוך למצר גיברלטר, בצפון מערב אפריקה או בקבוצת האיים האזוריים. לפי דבריו של אפלטון, ניתן לשער כי היבשה הנגדית היא לא אחרת מאשר יבשת אמריקה, וזאת בניגוד לדעה המקובלת כיום במחקר, כי דבר קיומה של יבשת אמריקה לא היה ידוע לעולם העתיק.

לפי אפלטון, היבשת עליה שכנה העיר אטלנטיס, הייתה ממוקמת "מעבר לעמודי הרקולס". אותם מזהים החוקרים כמיצר גיברלטר, ומכאן מניחים שהיבשת בה שכנה העיר היא בעצם הרכס המרכז אטלנטי, או חלק ממנו, אשר בעבר היה לכאורה מעל פני-הים.

אמנם נראה כי רכס תת-ימי זה קרוב יחסית לקו המים, וכן האיים הקנריים והאזוריים מהווים שלוחות ארטוגרפיות שלו. עם זאת, לפי המחקרים הגאולוגיים האחרונים שנעשו באזור, הרכס לא חצה את קו המים ב-2000 השנים האחרונות, לפחות לא בסדר גודל יבשתי, או כזה התואם את סדר הגודל שמתאר אפלטון.

בסרטים בדיוניים רבים מתוארת אטלנטיס כעיר תת-ימית בה חיים יצורים ימיים.

מחקר על אגדות מקומיות מספר שתרבות אטלנטיס ותרבות מו היו יריבות, כיוון ששתיהן האמינו בהפכים: אטלנטיס במים ומו בשמש, וכי שתיהן היו על יבשות ששקעו (באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס השקט).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]