אטרף (אתר אינטרנט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אטרף
אטרף לוגו.jpg
סוג: פורטל
הקמה: 2002
בעלות: סייברסרב אינטרנט ותקשורת
שירותים עיקריים: אתר היכרויות
אינדקס תרבות וחיי לילה
מערכת בלוגים
הרשמה: אופציונלי
www.atraf.co.il

אטרף הוא אתר אינטרנט ישראלי המופעל על ידי חברת "סייברסרב אינטרנט ותקשורת". האתר, במקורו מגזין בילויים המספק דיווח עדכני על מסיבות והופעות ברחבי ישראל וכן תמונות מאירועים נבחרים, התפתח בהמשך לאתר חברתי ענף המכיל את תתי האתרים אטרף דייטינג (אתר היכרויות הפופולרי במיוחד בקרב קהילת הלהט"ב), אטרף לילה (אינדקס מסיבות, הופעות וחיי לילה) ואטרף בלוגים. מרבית השירותים המוצעים באתר ניתנים ללא תשלום אולם חלק ניכר מתכני האתר מוצגים רק בפני גולשים רשומים.

אטרף דייטינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אטרף דייטינג עלה לאוויר האינטרנט בראשית שנת 2002 ונחשב לחדשני ביותר בזמנו. מפעילי האתר הדגישו את היכולת לגשת לתמונות של שאר משתמשי האתר באופן חופשי ולחפשם בחתכי גיל שונים.

השימוש באתר רווח ביותר בקרב קהילת הלהט"ב הישראלית, ומשמש כאתר ההיכרויות העיקרי של הקהילה[1]. האתר החליף את אתר ההיכרויות שרווח עד אז בקרב הקהילה, CheckMeOut[2], שבדיוק החל לגבות כסף בעבור שירותיו. נכון לתחילת שנת 2014 מעל ל-400 אלף גולשים רשומים באתר, רובם הומואים ולסביות, ואלפים מחוברים אליו בכל זמן נתון[3].

בשל פופולריות זו האתר משמש כאמצעי פרסום מרכזי המכוון לקהילה. במלחמת לבנון השנייה הושק באתר קמפיין הקורא למשתמשים לארח בביתם משתמשים גאים מהצפון הזקוקים למחסה. הקמפיין זכה לתגובות נלהבות ומאות משתמשים הביעו נכונות לעשות כן[4]. דוגמה נוספת ניתנה ביוני 2009, כאשר עיריית תל אביב-יפו שיתפה פעולה עם ארגוני הלהט"ב בקמפיין להבאת מאות תיירים מאירופה למצעד הגאווה שנערך באותו החודש, המבצע פורסם באטרף בשל החיבור החזק שלו לקהילה[5].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפופולריות הרבה של האתר בקרב קהילת הלהט"ב הישראלית גם העלתה כנגד משתמשיו את חמתם של פעילים רבים בקהילה המאמינים כי הוא מעכב את התפתחותה התרבותית בשל יצירת עולם וירטואלי המונע מהם את הצורך לצאת ולצרוך חיי תרבות ובילויים מחוץ לכותלי בתיהם[6]. לטענתם הצלחתו הגדולה ייבשה אתרי קרוזינג מסורתיים אחרים בארץ דוגמת גן העצמאות וברים המיועדים להומוסקסואלים [דרוש מקור].

טענה נוספת שהועלתה כלפי האתר מתמקדת בשטחיות שהוא מציע למשתמשיו בסינון האנשים על פי קריטריונים קרים, ההופכים את ההיכרויות דרכו למכניים ושטחיים[7]. רבים מהמשתמשים עצמם מתלוננים שהקלות והמיידיות של הקשרים שהאתר מציע יוצרות ניכור ותחושות המתוארות כ"שוק בשר" ו"סרט נע". כמו כן נטען כלפי האתר שאינו עושה דיו כדי לאמת את הפרטים שהמשתמשים מספקים - בין אם גילאים ותכונות אחרות ובין אם התמונות המועלות לאתר. ביקורת זו מופנית גם כלפי המשתמשים עצמם[3].

פשיעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרוצת השנים מספר פרשיות פליליות נקשרו לאתר. בינואר 2009 נחשד צעיר בן 28 מתל אביב בגניבת פרטי כרטיסי אשראי של למעלה מעשרה גברים שאותם הכיר באמצעות האתר[8][9].

ביוני אותה שנה התלונן גבר אחר במשטרה כי שני צעירים איתם קבע מעל דפי האתר הגיעו לביתו, תקפוהו ושדדוהו. לבקשת המשטרה, אותו הגבר קבע עם השניים בשנית תחת כינוי אחר וכשהגיעו הועברו השניים למעצר[10].

הפרשה המתוקשרת ביותר שנקשרה לאתר הייתה סביב יחסי מין בתשלום שקיים ילד בן 13 עם גברים שהכיר באמצעות "אטרף דייטינג". הפרשיה עוררה הדים רבים ובמסגרתה נעצרו למעלה מעשרה גברים עד גיל 50. בסופו של דבר הפרשיה נסגרה בלא הגשת כתבי אישום, בין היתר לאחר שהתברר כי הנער הציג את עצמו כבן 18‏[11].

אטרף חברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין מרץ 2006 לינואר 2010 פעלה במסגרת האתר רשת חברתית, תחת השם "אטרף חברים". הרשת אפשרה למשתמשיה ליצור קהילות סגורות ולשתף מגוון פריטים - תמונות, המלצות, קישורים לאתרים חיצוניים, עדכונים אישיים, הזמנות לאירועים פרטיים ועוד, כאשר על כל פריט ניתן להגיב. יצירת החברות מתאפשרת רק לאחר אישור המזמין והמוזמן, כאשר כל אחד מבין השניים מתייג את השני תחת קבוצת החברים המתאימה[12].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שיר זיו, השדכנית של השכונה, באתר nrg‏, 28 ביולי 2006
 2. ^ CheckMeOut, אתר צ'קמיאאוט
 3. ^ 3.0 3.1 עפרי אילני, הארץ‏, אטרף דייטינג: האתר ששינה את חיי ההומואים, באתר וואלה! NEWS‏, 22 בינואר 2009
 4. ^ דוד מרחב, סולידריות בקהילה: מארחים גייז מהצפון, באתר nrg‏, 1 באוגוסט 2006
 5. ^ דני שדה, תל אביב תהיה ורודה, באתר ynet‏, 13 במאי 2009
 6. ^ עפרי אילני, אתרי אינטרנט להומואים מייבשים את הפאבים, באתר הארץ, 8 ביולי 2008
 7. ^ נרי ליבנהכאן גרים בכיף, באתר הארץ, 13 בדצמבר 2005
 8. ^ אבי כהן, הכיר גברים באינטרנט - ורוקן להם את החשבון, באתר ynet‏, 15 בינואר 2009
 9. ^ יובל גורןגנב כרטיסי אשראי מגברים שהכיר באינטרנט, באתר הארץ, 16 בינואר 2009
 10. ^ אבי כהן, חשד: קבעו סטוץ עם הומואים ב"אטרף" ושדדו, באתר ynet‏, 9 ביוני 2009
 11. ^ אבי כהן, בן 13 סיפק מין תמורת כסף - עשרה גברים נעצרו, באתר ynet‏, 21 בינואר 2009
 12. ^ רשת חברתית ב"אטרף", באתר ynet