אגודת הלהט"ב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגודת הלהט"ב
לוגו אגודת הלהט"ב בישראל
בית האגודה, ע"ש יעקב פזי בתל אביב-יפו. בית האגודה, ע"ש יעקב פזי בתל אביב-יפו.
פרטי הארגון
התאגדות: עמותה
שנת ההקמה: 1975
www.glbt.org.il

אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרס בישראל, או בשמה הרשמי "האגודה לשמירת זכויות הפרט", היא עמותה שנוסדה בשנת 1975.

האגודה פועלת למען קידום זכויות האזרח של ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים במדינת ישראל. האגודה היא ארגון המבוסס על מתנדבים. בעבר היא קיימה סניפים בתל אביב, באר שבע, קריית שמונה, עמק יזרעאל ואילת. עם השנים נסגרו חלק מהסניפים ובשנת 2015 נסגר הסניף האחרון בבאר שבע.[1]

הקמת האגודה ושנותיה הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגודת הלהט"ב הוקמה בשנת 1975 כ"אגודה לשמירת זכויות הפרט", על ידי קבוצה של 12 הומואים ולסביות, וביניהם יעקב פזי, דן לחמן ותיאו מיינץ. שמה של העמותה נקבע בשל העובדה שרשם העמותות סירב לקבל את המילים "הומואים" ו"לסביות". בין השנים 1977 ועד מחצית שנות השמונים, פעלה האגודה מביתו של יונתן דנילוביץ'.

בשנים הראשונות עיקר פועלה של העמותה היה בעריכת מסיבות ומפגשים חברתיים לחברי הקהילה ההומו-לסבית. חברי האגודה נרשמו תחת שמותיהם הפרטיים, ומסרו רק את כתובות תאי הדואר שלהם. כמו כן, קיבלה את פניהם של תיירים ועולים חדשים, שפנו באמצעות תיבת דואר. בשנת 1979 אירחה האגודה, ביוזמת דנילוביץ', את כנס ארגוני הלהט"ב היהודיים. האורחים מחו"ל השתתפו באירוע שישנם המחשיבים כמצעד הגאווה הראשון, שהתקיים בכיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין). בשנה זו הקים פעיל האגודה דן לחמן את "הקו הלבן" כקו סיוע לפונים במצוקה.

פעילותה הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 1988 בוטל סעיף 351 לחוק העונשין, שאסר על משכב זכר, כנראה מבלי שהאגודה הייתה מעורבת ישירות בפעילות לביטולו[2]. אף על פי שהסעיף היה לאות מתה (כלומר לא נאכף) בספר החוקים הישראלי מאז 1950 בעקבות הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה, חיים כהן, בשל המשמעות הסמלית של ביטולו היו לכך השלכות מרחיקות לכת מבחינת קהילת הלהט"ב הקטנה, והביאו לשינוי בתפיסה הפוליטית של האגודה. בשנת 1989 החלה לפעול "עצמה" – הזרוע הפוליטית, בהנהגתם של מרק טננבאום, הדר נמיר וג'ויס סאלא.

בשנים 1989-1992 פעלה "עצמה" לתיקון חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, מתוך תפיסה כי מתוך כלל החוקים המפלים את אוכלוסיית הלהט"ב, ישנם הסיכויים הגבוהים ביותר להביא לתיקון חוק זה. כמו כן, באותה העת כבר ידעו הפעילים שבבית הדין לעבודה מתנהלת תביעתו של חבר ועד האגודה יונתן דנילוביץ' נגד חברת אל על, בדרישה להעניק הטבות לבן זוגו, המגיעות לבני זוג ידועים בציבור הטרוסקסואלים. סיבה נוספת להתמקדות בחוק זה, הייתה העובדה שבראשות ועדת העבודה והרווחה עמדה חה"כ אורה נמיר, דודתה של הדר נמיר. את נוסח החוק החליפי הציע עוה"ד דן יקיר, מהאגודה לזכויות האזרח, שעסק בנושא קידום זכויות להט"ב במסגרת לימודי התואר השני שלו, בארצות הברית. בדצמבר 1991 התקבל התיקון לחוק, ובכך היה להישג הפוליטי המשמעותי הראשון של האגודה. בשנת 1994 הסתמך בית המשפט העליון על סעיף זה, כאשר קבע כי חברת אל-על הפלתה את דנילוביץ' בצורה אסורה, והכיר לראשונה בזכויות של בני זוג מאותו המין[3].

בשנת 1990 הניחה ליאורה מוריאל, יו"ר האגודה, זר ב"יד ושם" לזכר ההומואים שנספו בשואה.

בעקבות קריאה של האגודה לקיים גם בישראל את מצעד הגאווה, כבמדינות אחרות במערב, התארגן לראשונה מצעד הגאווה בישראל בשנת 1993. אבי סופר, יו"ר האגודה דאז, עם בן זוגו אבי רובינשטיין, ארגנו בשנת 1993 מסע ממונע של 14 כלי רכב, שנעו וצפרו ברחוב דיזנגוף, הלוך ושוב, כשהם מניפים את דגלי הגאווה. לראשונה צעדו בציבור הומואים שלא התחבאו או הסתירו את זהותם ואת ייחודם. מסע זה היווה את תחילתה של מסורת מצעד הגאווה הנערך מדי שנה, במהלך חודש יוני, בתל אביב, כבערים אחרות.

שירותים ופעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1994 החלה האגודה להפעיל קו קשב ומידע, בשם "יש עם מי לדבר". בכך ניתן על ידי מתנדבים שירות יומי לחברי הקהילה, בנושאים שונים, החל מפניות לצורך קבלת מידע, וכלה במצוקה שחווים הפונים (בדומה לער"ן).

במסגרת השרות הפסיכוסוציאלי האגודה מעסיקה עובדים סוציאלים המעניקים שרותי תמיכה וייעוץ לפונים אליהם על רקע מצוקות אישיות.

האגודה מפיקה אירועי תרבות לקהילה, ובעבר אף הייתה המפיקה הראשית של מצעד הגאווה. בשנים 2005/6 המצעד נוהל בשיתוף פעולה בין האגודה לבין עיריית תל אביב, והחל משנת 2007 הוא מופק בבלעדיות על ידי העירייה. האגודה הוציאה לאור את ירחון הזמן הורוד, והמפיקה את תחרות גבר השנה מדי שנה. קבוצת הדובים של האגודה מקיימת פגישות ואירועים לדובים וחובביהם.

שירות ההרצאות של האגודה הוקם כבר בשנת 1976, על ידי משה דב. בשנת 2001 עבר השירות רה-ארגון, שבסופו הפך לזרוע ההסברה של האגודה בשם חושן - חינוך ושינוי. ביולי 2004 פרשו פעילי זרוע ההסברה והפכו לארגון עצמאי.

ב-9 באוגוסט 2010 קיבלה אגודת הלהט"ב את אות הנשיא למתנדב המוענק על ידי נשיא המדינה. זהו אות יוקרתי המוענק אחת לשנה, למתנדבים יוצאי-דופן בחברה הישראלית.[4] [5]

"פרויקט ברק" - פרויקט לימודים לצעירים להטבי"ם אשר נשרו ממערכות לימודיות או שחסרה להם בגרות.

פעילות לנוער גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון נוער גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נוער גאה

בשנת 1995 נפתחו קבוצות הנוער הראשונות באגודה, במטרה לספק לבני נוער להט"ב חברה וסביבה תומכת. בשנת 2002 הוקם ארגון נוער גאה כזרוע של האגודה, על ידי יניב ויצמן שהיה עד אז מדריך באחת הקבוצות. בשנת 2005 פרש הארגון מהאגודה והחל לפעול באופן עצמאי, תחת השם נוער גאה.

ברנוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הברנוער

בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב מתקיים במוצאי שבתות באופן קבוע מפגש חברתי של בני נוער להט"בים, המכונה "ברנוער". ברנוער מספק מקום מפגש ותמיכה עבור מגוון בני נוער, בדרך לגיבוש זהותם האישית. רוב בני הנוער המגיעים למקום נמצאים "בארון" - משפחותיהם וחבריהם ללימודים אינם יודעים על נטייתם המינית, ו"ברנוער" הוא המקום היחיד בו הם יכולים לפגוש באופן גלוי בני נוער כמותם, החולקים מצב דומה. בני הנוער מגיעים למקום לא רק מתל אביב אלא מכל רחבי הארץ. למרות השם "ברנוער", אין במקום בר המגיש משקאות אלכוהוליים - מוגשים במקום משקאות קלים בלבד. מדובר במפגש חברתי, שבו בני הנוער משחקים במשחקי חברה שונים, צופים בטלוויזיה, ומשוחחים על התלבטויות ותחושות הקשורות לנטייתם המינית וליציאה מהארון. המקום אמור להיות מקום בטוח, בו יכולים בני הנוער להיות עם בני נוער דומים, במשך מספר שעות, מבלי להסתיר את זהותם או להדחיקה.

אירוע הירי ב-1 באוגוסט 2009[עריכת קוד מקור | עריכה]
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרצח בברנוער

במוצאי שבת, 1 באוגוסט 2009, סמוך לשעה 22:45 , נכנס אלמוני חמוש בנשק חם לבית אגודת הלהט"ב בתל אביב, בעת שהתקיים מפגש ה"ברנוער", ופתח בירי בעת מפגש של בני נוער, ולאחר מכן נמלט מהמקום. באירוע נרצחו מדריך בן 26 ונערה בת 16‏[6], ונפצעו כ-15 בני נוער נוספים, חלקם באופן קשה. המשטרה פתחה בחיפושים אחר היורה, ובנוסף סגרה מספר מקומות בילוי של הקהילה שפעלו בסמוך באותה עת, מחשש לירי נוסף[7].

שעות אחדות לאחר האירוע התארגנה בשדרות רוטשילד שבעיר הפגנת מחאה בה השתתפו כמה מאות אנשים. המפגינים צעדו ברחוב אלנבי ורחוב המלך ג'ורג' עד למרכז העירוני לקהילה הגאה בגן מאיר, ובדרך לשם קראו קריאות כגון "הומופובים מסיתים, על ידיכם דם ילדים"‏‏[8]. למחרת, בשעה 17:00, התקיימה ברחוב רוטשילד הפגנה נוספת, ומשמרות מחאה נערכו גם במרכז הכרמל בחיפה ובכיכר ציון בירושלים. בבאר שבע, התקיימה תהלוכה שצעדה מקריית הממשלה ובית המשפט בעיר ועד לסניף אגודת ההומואים, הלסביות הבי והטראנס בעיר. בתהלוכה ובעצרת השתתפו כ-400 איש. תהלוכה זו הייתה למעשה מצעד הגאווה הראשון בעיר[9].

הרצח סוקר בהרחבה בכלי התקשורת וגונה על ידי אנשי ציבור רבים. נשיא המדינה, שמעון פרס הגיב על הרצח באומרו: "הרצח המזעזע שבוצע אתמול בתל אביב נגד בני נוער וצעירים הוא רצח שעם תרבותי ונאור לא יכול להשלים עמו. רצח ושנאה הם שני הפשעים הקשים ביותר בחברה, על המשטרה לעשות מאמץ עליון כדי לתפוס את הרוצח השפל, ועל העם כולו להתאחד בגינוי המעשה הנתעב הזה". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הרצח בראשית ישיבת ממשלת ישראל[10] וארבעה ימים לאחר ההתקפה הגיע למקום האירוע על מנת להביע הזדהות עם הקהילה[11]. במוצאי השבת שלאחר מכן נערכה עצרת הזדהות עם הקהילה בכיכר רבין בהשתתפות עשרות אלפים.

הישגים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים הייתה האגודה שותפה להישגים משמעותיים במאבק לשוויון זכויות ולמניעת אפליה של ציבור הלהט"ב. להלן חלק מההישגים, שהאגודה הייתה שותפה להם, במישור הפוליטי:

 • תיקון חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, באופן האוסר על אפליה במקום העבודה מחמת נטייה מינית (1992).
 • הקמה, במסגרת הוועדה בכנסת לקידום מעמד האישה, של תת-ועדה לקידום נושאים הומו-לסביים (1992).
 • תיקון פקודות הצבא על מנת להשוות את תנאי גיוסם, קידומם והצבתם של חיילים וחיילות הומוסקסואלים ולסביות לאלה של יתר החיילים בצה"ל (1993).
 • תיקון לחוק איסור לשון הרע (1981), הקובע איסור לבזות או להשפיל אדם בשל נטייתו המינית (1997).

הישגים משפטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישגים משפטיים, ובמיוחד כשמדובר בפסיקת בתי משפט מחוזיים או בג"ץ, הינם דבר מורכב ומחייב השקעה רבה. לעתים מתבטא הסיוע בהחזקת עורך דין מטעם הצד המבקש, ובמקרים אחרים מתבטא הדבר בסיוע של ממש בתחום הכספי והתקשורתי. להלן חלק מההישגים, שהאגודה הייתה שותפה להם, במישור המשפטי:

 • פסיקת בית המשפט העליון וערכאות נמוכות יותר בעניינם של דנילוביץ' ושטיינר (1994, 1996), פסיקה המכירה בזכויות של בני זוג מאותו המין להטבות מסוימות עקב עבודת בן הזוג האחר.
 • בג'צ 'קלפים פתוחים', המבטל את החלטת שר החינוך שלא לשדר תוכנית לבני נוער העוסקת בבני נוער הומואים ולסביות בישראל.
 • פסק-דין שניתן על ידי בית-המשפט המחוזי בנצרת, שהורה למדינה לאפשר לבן זוג הומוסקסואל לרשת את דירת בן זוגו מזה 40 שנה, שנפטר ללא צוואה.
 • בג"ץ המורה למדינה לאפשר לבת זוג לסבית להגיש בקשה לאימוץ ילדיה של בת זוגה מתרומת זרע.

יושבי ראש "האגודה" לדורותיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיאנה לוצאטו, אופיה של התארגנות וולונטרית : הומוסקסואליים בישראל, עבודת גמר לתואר "מוסמך" באוניברסיטת תל אביב, 1984

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ג'ורג' אבני, "עבור גייז, באר שבע היא תל אביב של הדרום", באתר מאקו גאווה‏ 6 בינואר 2015
 2. ^ יובל יונאי, "הדין בדבר הנטייה החד מינית" משפט וממשל ד תשנ"ח, עמ' 550
 3. ^ יובל יונאי, "הדין בדבר הנטייה החד מינית" משפט וממשל ד תשנ"ח, עמ' 551-556
 4. ^ אות הנשיא למתנדב לשנת 2010 מוענק לאגודת הלהט"ב, אתר אגודת הלהט"ב
 5. ^ יהונתן ליס, אגודת ההומואים והלסביות זכתה באות הנשיא למתנדב ל-2010, באתר הארץ, 18 במאי 2010
 6. ^ "אמו של ניר כץ ספדה לו: הייתה בו אהבה אין-סופית לכל יצור חי" נענע 10, 2/08/2009
 7. ^ יניב הלפרין, המסיבה חייבת להימשך, באתר gogay‏
 8. ^ ‏עפרי אילני ונועה קושרק, בעקבות הרצח באירוע נוער של הקהילה ההומו-לסבית: מאות הומואים ולסביות צעדו בתל אביב, באתר הארץ, 2 באוגוסט 2009
 9. ^ ב"ש: סניף הקהילה ההומו-לסבית בסכנת סגירה, 8 באוגוסט 2009‏
 10. ^ ‏ברק רביד ויובל גורן, ראש הממשלה בנימין נתניהו: מגנה בתוקף את הרצח המזעזע, באתר הארץ, 2 באוגוסט 2009
 11. ^ נתניהו בפגישה עם נציגי הקהילה: תומך ומזדהה, 8 באוגוסט 2009‏


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באירופה · באפריקה · באמריקה · באסיה · באוקיאניה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרטי להט"ב · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים גיי פרנדלי · גיידאר · סטרייט אקטינג · אקטיביות ופסיביות · דובים · פאג האג · ארוניסט · גיי
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות גאה בישראל · מצעד הגאווה בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · הבית הפתוח · חושן · נוער גאה · תהל"ה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל

קואורדינטות: 32°03′56.1″N 34°46′33.9″E / 32.065583°N 34.776083°E / 32.065583; 34.776083