איאד סוואלחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית

איאד סוואלחה (19749 בנובמבר 2002) היה מחבל פלסטיני שרצח עשרות אזרחים ישראלים ושימש כראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בשומרון. נהרג בידי כוח צה"ל שבא לעצרו, לאחר שהשליך לעברם רימוני יד.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

איאד סוואלחה נולד בכפר ראעי דרומית-מערבית לג'נין. החל את פעילותו באינתיפאדה הראשונה בחוליית 'הפנתר השחור' השייכת לתנועת הפת"ח. נעצר בשנת 1992 וריצה עונש מאסר בישראל בגין רצח חשודים בשיתוף פעולה ובמהלך שהותו בכלא התקרב לאסלאם והפך לדתי קיצוני. בשנת 1998 השתחרר מהכלא הישראלי במסגרת הסכמי אוסלו.

סמוך לתחילת האינתיפאדה השנייה הצטרף סוואלחה לשורות ארגון הג'יהאד האיסלמי. במסגרת חברותו בארגון סייע לפעילי ג'יהאד בכירים, לרבות איאד חרדאן שנהרג בפיצוץ תא טלפון בג'נין באפריל 2001, וכן לתאבת מרדאווי שנעצר על ידי צה"ל במהלך מבצע חומת מגן. לאחר הפסקת פעילות של שנתיים חידש את פעילותו. בתחילה היה סוואלחה סייען לוגיסטי של פעילים צבאיים בשומרון, בעיקר באזור ג'נין וטול כרם, ועד מהרה הפך ליוזם ומכוון פעילות טרור צבאית, קישור בין תשתיות תנזים והג'יהאד האיסלמי בשומרון ומעורב בייצור מטענים, מכוניות תופת, גיוס פעילים, שילוח מפגעים והעברת הנחיות לפעילות.

בחצי שנה התקדם והיה לראש התשתית הצבאית של הג'יהאד בג'נין ובשכם, לאחר מות מפקד הזרוע הצבאית של הג'יאהד האסלאמי מחמוד טואלבה "נורסי" ומעצרם של סגניו עלי ספורי ותאבת מרדאווי, התארגנות שהוגדרה על ידי שירות הביטחון הכללי כאחת המסוכנות ביותר בגדה.

פיגועיו הבולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 25 במאי 2001 - סייע בהכנת מכונית התופת שהתפוצצה בסמוך לאוטובוס אגד קו 841 בתחנה המרכזית בחדרה. בפיגוע התופת נפצעו 63 בני אדם. בין הנפגעים הייתה תינוקת בת 8 חודשים.
  • 20 ביוני 2001 - סייע בארגון פיגוע המטען שהתפוצץ בפח אשפה בחדרה. המטען הורכב מפצצת מרגמה ומחומר זרחני שהוצמד אליה. בנס לא היו נפגעים.
  • 9 בספטמבר - היה מעורב בפיגוע מכונית התופת בצומת בית ליד. 11 בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ.
  • 3 באוקטובר 2001 - היה מעורב באופן ישיר בפיגוע בגשר טייבה בו נפצעו שני ישראלים. המחבל המתאבד היה סייען של גורמי הביטחון שגויס על ידי סוואלחה כדי לפגוע במפעיליו.
  • 5 ביוני 2002 - הכין את מכונית התופת שהתפוצצה בפיגוע בצומת מגידו. מכונית התופת הכילה עשרות ק"ג של חומר נפץ. כתוצאה מהפיצוץ התהפך האוטובוס ונשרף כליל. בפיגוע שבוצע על ידי מחבל מתאבד נרצחו 17 בני אדם ו-43 נפצעו.
  • 5 בספטמבר 2002 - היה אחראי למכונית התופת, שנמצאה בין הקיבוץ רגבים למושבה גבעת עדה, ובה מטען של 350 ק"ג, שיועדה לפוצץ בית מגורים על יושביו.
  • 21 באוקטובר 2002 - שילח את ג'יפ התופת שהתפוצץ בסמוך לאוטובוס אגד קו 841 בצומת כרכור. מכונית התופת הכילה כ־100 ק"ג חומר נפץ. בפיגוע הקטלני שבוצע על ידי שני מחבלים מתאבדים נרצחו 14 בני אדם וכ-60 נפצעו.

להערכת גורמי ביטחון, סוואלחה היה אחראי להחדרת ג'יפ התופת שנתפס בוואדי עארה ועליו מאות ק"ג חומר נפץ. הג'יפ יועד, ככל הנראה, לביצוע "מגה פיגוע" באחת מערי החוף בישראל.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 בנובמבר 2002 כוח של סיירת גולני בפיקוד סא"ל רון וייזל, מפקד גדס"ר גולני, ומפקד הסיירת, רפי מילוא, בשיתוף עם כוח של יחידת אגוז, צרו לפנות בוקר על ביתו של סוואלחה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למערכת הביטחון. סוואלחה אותר בתוך סליק שנבנה בקיר כפול במטבח של אחד הבתים בקסבה של ג'נין[1]. אשתו של סוואלחה הסגירה עצמה לידי כוחות הביטחון, אולם סוואלחה החל להשליך רימוני יד ולירות לעבר הכוחות. בשלב זה פרצו הכוחות אל תוך הבית בהוראת מפקד הפעולה, מפקד חטיבת גולני אל"ם משה (צ'יקו) תמיר[2], ובמהלך חילופי האש נהרג סוואלחה[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גל פרל פינקל, התא"ל שדחק את הרמטכ"ל לפינה, באתר זמן ישראל, 11 במאי 2020.
  2. ^ ארנון רגולר ועמוס הראל, סוואלחה ואשתו הסתתרו מאחורי דלת מסתובבת בקיר, באתר הארץ, 9 בנובמבר 2002, "פיקד עליו סגן-אלוף רון, מפקד יחידות הסיור של גולני. לשטח הגיעו גם מפקד אוגדת שומרון, תת-אלוף יצחק גרשון ומח"ט גולני, אלוף-משנה משה תמיר. מי שסרקו את הדירות בפועל היו חיילי סיירת גולני".
  3. ^ ארנון רגולר ועמוס הראל, סוואלחה ואשתו הסתתרו מאחורי דלת מסתובבת בקיר, באתר הארץ, 9 בנובמבר 2002, "הוא השליך שני רימוני יד מאולתרים מתוך המסתור ופתח באש מאקדח שהיה ברשותו. מהאש נפצעו קל קצין ושני חיילים: אחד ספג רסיס בחזהו; שניהם נפגעו בגפיים. שניים מן הפצועים פונו לבית החולים 'העמק' בעפולה. מפקד צוות בסיירת ומפקד הסיירת, רב-סרן רפי, פיקדו על הכוח שנקלע לחילופי האש עם סוואלחה. מפקד הצוות השליך פנימה רימון יד, שממנו כנראה חוסל המבוקש הבכיר".