איוואן יאסטרבוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
איוואן סטפאנוביץ' יאסטרבוב

איוואן סטפאנוביץ' יאסטרבוברוסית: Иван Степанович Ястребов;‏ 8 בפברואר 1839 - 8 בינואר 1894) היה דיפלומט ופובליציסט רוסי. שרת כדיפלומט בקונסטנטינופול, בפריזרן, בשקודרה, בסלוניקי, בין השנים 1870 – 1886. הצטיין במחקריו על העמים הסלביים בחצי האי הבלקני ונכנס להיסטוריה של העם הסרבי והעמים הסלבים בבלקן שעם שאיפותיהם הלאומיות הזדהה. היה כומר בהכשרתו.

פרטים ביוגרפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1839 כבן של כומר, בכפר גרומושקה, בנפה קוזלובסק (כיום הראיון מיצ'ורין באזור טמבוב). הצטיין מילדותו בלימודיו וגם בחוסנו הפיזי. למד בסמינר לכמרים ואחר כך באקדמיה התאולוגית בעיר קאזאן. כאן למד גם שפות מזרחיות – טורקית, טטרית וערבית. בנוסף הגיע לשליטה מצוינת של השפות יוונית, בולגרית וסרבית.

בניגוד לרצון אביו החלט יאסטרבוב בשנת 1864 לעזוב את הקריירה הכנסייתית ולהקדיש את עצמו לעבודה דיפלומטית. הועסק במחלקה לענייני אסיה של משרד החוץ הרוסי ואחרי השתלמות נשלח לשליחויות דיפלומטיות בחצי האי הבלקני באזורים שהיו עדיין חלק מהאימפריה העות'מאנית. כיהן כמזכיר הקונסוליה בשקודר, אחר כך כקונסול בפריזרן בשנים 1870 – 1876 ובשנים 1879 - 1886, ולאחר מכן כקונסול כללי בסלוניקי.

הגן פעמים רבות על משפחות ועל מוסדות סרביים וסלביים, לפעמים תוך סיכון חייו, בגופו ובנשקו, מפני תקיפות על ידי פורעים מוסלמים קיצונים. התערב לטובת נערות שנחטפו, הגן על הבישוף האורתודוקסי של פריזרן, על המדרשה התאולוגית הנוצרית בפריזרן ועל ספרייתה. אסר על הפורעים להיכנס בשם הצאר הרוסי. משום כך הפך לגיבור של בלדות ושירי ערש סרביים. פעילותו הפרו-סרבית והפרו-סלבית בסכסוכים הבין-אתניים והבין-דתיים בבלקן משכה בדיעבד בקורת מצד חוקרים והיסטוריונים שעסקו בהיסטוריה של האלבנים בסרביה ומקדוניה. למשל נמתחה בקורת על בקשתו מהשלטונות העות'מאנים שלא להרשות חזרה של אלפי הפליטים האלבנים לשטחים שנטשו בשטחים שהסתפחו לממלכת סרביה.[1]

פעילותו בתחום האתנוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את מכתביו, מאמריו, ומסותיו פרסם ב"פרבוסלבנויה אובוזרנייה" (Православноe обозрениe - "כתב העת הפרבוסלאב"י) ב"איזווסטיה סרבסקי-סלביאנסקובו בלאגוטבוריטלנובו אובשצ'סטבה" (Известия сербско-славянского благотворительного общества - "חדשות של החברה הפילנתרופית הסרבית-סלבית") וב"גלאסניק סרבסקובו אוצ'ונובו אובשצ'סטבה" (Гласник Сербского ученого дружества - "מבשר החברה הסרבית למדע").

על סמך הידע הרחב שרכש על עמי הבלקן כתב ספר חשוב על האתנוגרפיה והספרות של העמים הסלביים: "מנהגים ושירים של הסרבים הטורקים בפריזרן, איפקה, מוראבה ודאגרה" (1886). כעבור 3 שנים, ב-1889 פרסם מהדורה חדשה עם השלמות.

מחקריו וסקריו באזורים ששימש כדיפלומט נחשבים עד היום למקור מידע חשוב.

נפטר בסלוניקי ב-8 בינואר 1894.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשנת 1986 הסופר והפוליטיקאי ווק דרשקוביץ' כתב את הרומן "הקונסול הרוסי" על חייו של איוואן יאסטרבוב.

פרסים ואותות כיבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עיטור סטניסלב הקדוש, דרגה 2
  • עיטור אנה הקדושה, דרגה 2
  • עיטור ולדימיר הקדוש דרגות 3 ו-4

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Noel Malcolm -Kosovo, a short history, Harper Perennial New York,1999 p 229.