איוואן יפרמוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ivan Yefremov.jpg

איוואן יפרמוברוסית: Иван Антонович Ефремов ;‏ 22 באפריל 19085 באוקטובר 1972, מוסקבה) היה סופר בתחום מדע בדיוני ופלאונטולוג סובייטי, חלוץ במדע הטפונומיה.

ילדות ולימודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איוואן יפרמוב נולד למשפחת סוחר עצים בעיירה בקרבת סנקט פטרבורג. בתקופת הנעורים הוא הוסיף לעצמו שנה ולכן קיימים מסמכים רבים בהם הוא בעצמו ציין שנת 1907 כשנת לידה. הוא היה ילד מוכשר וכבר בגיל 4 החל לקרוא. בשנת 1914 המשפחה עברה לעיירה בסביבת זפורוז'יה (אז בתחומי האימפריה הרוסית). בתקופת מהפכת אוקטובר ההורים התגרשו, בשנת 1919 אימו של יפרמוב עם ילדיה עברה לעיר חרסון ולאחר נישואים השאירה את הילדים לדודה שלה ועזבה את העיר. תוך זמן קצר דודה נפטרה ממחלת הטיפוס. איוואן יפרמוב אומץ על ידי יחידה צבאים של הצבא האדום ונדד איתה ברחבי אוקראינה. במהלך ההפצצות נפצע והתחיל לגמגם

בשנת 1921 איוואן יפרמוב חזר לסנקט פטרבורג ותוך שנתיים השלים את תוכנית הלימודים של בית הספר. במקביל ללימודים הוא עסק בעבודות שונות לפרנסתו. בשנת 1923 הוא סיים קורס נווטים ובשנת 1924 נוסע למזרח הרחוק של ברית המועצות והיה מפליג על ספינות הצי הסוחר.

בשנת 1924 יפרמוב חזר לסנקט פטרבורג והתחיל לימודים באוניברסיטת סנקט פטרבורג בפקולטה לביולוגיה. בתקופה זו הוא התקרב לפלאונטולוג רוסי פיוטר סושקין. כל שנה הוא היה יוצא עם משלחות מחקר לאזורים מרוחקים. במקביל ללימודים יפרמוב החל לעבוד במוזיאון הגאולוגי ובתחילת שנות ה-30 עם המקת המכון לפלאונטולוגיה הוא התחיל את עבודתו במכון זה. יפרמוב נשר מלימודי האוניברסיטה, אך בתחילת שנות ה-30 השלים לימודי תואר במכון ללימודי הרים בלנינגרד.

קריירה מדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1935 יפרמוב השלים את עבודת הדוקטורט וביחד עם המכון לפלאונטולוגיה עבר להתגורר במוסקבה. הוא המשיך להשתתף במשלחות מחקר ופרסם מספר מאמרים שמבוססים על הממצאים. במהלך מלחמת העולם השנייה יפרמוב עבר להתגורר באסיה המרכזית הסובייטית. בשנות ה-40 יפרמוב פיתח ענף מדע חדש - טפונומיה, העוסק בהשתמרות ממצאים פלאונטולוגיים בקרקע, ופרסם מאמרי יסוד בתחום, בהם נטבע המונח "טפונומיה" (מיוונית, "חוקי הקבורה"). עבור עבודה זו יפרמוב זכה בפרס סטלין בשנת 1952.

בשנים 1946-1949 יפרמוב היה ראש משלחת פלאונטולוגית למדבר גובי, במהלך עבודת המשלחת נאסף חומר מדעי רב.

במהלך הקריירה המדעים יפרמוב פרסם מעל 100 מאמרים. על פעילות המדעית בשנת 1945 הוענק לו עיטור הדגל האדום.

לאות הוקרה לתרומתו בתחום הפלאונטולוגיה אחד הדינוזארוים במשפחת תראפסידה נקרא "איוונטוזאור"

פרסומים מדעיים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Efremov, I. A. (1940). Taphonomy: a new branch of paleontology. Pan-American Geologist, 74(2), 81-93.
  • Efremov, I. A. (1950). Taphonomy and the geological record. Tr. Paleontol. Inst. Akad. Nauk SSSR, 24, 1-172.

קריירה ספרותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בשנות ה-40 יפרמוב החל בכתיבת סיפורים בהתבסס על אירעים שונים שהתרחשו במהלך סיורי מחקר בהם השתתף. בהדרגה הוא עבר לכתיבה בתחום המדע הבדיוני והחל משנות ה-50 הקדיש את כולו לתחום הספרות. בשנת 1968 הוענק ליפרמוב עיטור הדגל האדום על התרומתו לספרות סובייטית.

  • 1942-1943- קובץ סיפורים ראשון
  • 1944 - קובץ סיפורים שני
  • 1949-1953 - נובלה ב-2 חלקים "הקשת הגדולה" (Великая дуга)
  • 1957 - רומן "הערפילית אנדרומדה" (Туманность Андромеды) - היצירה המפורסמת של הסופר על העתיד בעולם של החברה הקומוניסטית. בשנת 1967 על בסיס הספר צולם סרט שהיה פופולרי מאוד בברית המועצות.
  • 1963 - רומן "תער של סכין גילוח" (Лезвие бритвы)
  • 1968 - רומן "שעת השור" (Час Быка). בשנות ה-70 הספר הוצא מהספריות ולא הוזכר בביוגרפיות של הסופר.
  • 1972 - רומן "תיאיס מאתונה" (Таис Афинская). על חייה של תיאיס, יצאה לאור לאחר פטירת הסופר

לאות הוקרה לתרומה הספרותית של יפרמוב מוענק פרס על שמו עבור יצירות שתחום מדע בדיוני ובעיירת הולדותו כל שנה נערך כנס לזכרו.

לעברית תורגם ספרו "כוכב הברזל" שיצא לאור בתרגומה של אסתר זמירי בהוצאת ינשוף ב-1962.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איוואן יפרמוב בוויקישיתוף