טיפוס הבהרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיפוס הבהרות
Epidemic typhus Burundi.jpg
פריחה על הגוף אופיינית לטיפוס
שם בלועזית Typhus
ICD-10
(אנגלית)
A75
ICD-9
(אנגלית)
080-083
DiseasesDB
(אנגלית)
29240
MedlinePlus
(אנגלית)
001363
eMedicine
(אנגלית)
article/231374 
MeSH
(אנגלית)
D014438

טיפוס הבהרות או קדחת הבהרות הוא שם של קבוצת מחלות הנגרמות על ידי חיידקי Rickettsia.

חיידקי ה-Rickettsia מועברים לָאדם על ידי חרקים שונים. המחלה איננה עוברת ישירות מאדם לאדם ומשכה הוא מספר ימים עד שבועיים. צורת המגפה של המחלה מועברת מאדם לאדם על ידי כיני גוף. טיפוס אזורי (אנדמי) היא מחלה של עכברים שיכולה לעבור לאדם על ידי עקיצת פרעושים. סוג אחר מועבר על ידי קרציות. אם המחלה לא מטופלת, היא עלולה להיות קטלנית.

בשנת 1918 , לאחר מהפכת אוקטובר השתוללה מגפת טיפוס הבהרות ברוסיה, והצבא אדום גייס רופאים בתנאים בלתי אפשריים שבהם היה הרופא חסר אונים לבלום את המגפה וגם בהם היא פגעה. בין המגויסים השחקנית ד"ר מרים ברנשטיין כהן שהייתה רופאה בתחילת דרכה[1].

לאורך מלחמת העולם השנייה, מתו שבויי מלחמה גרמניים רבים לאחר התבוסה בקרב סטלינגרד. מגפות טיפוס תקפו רבים מאלו שהוחזקו בתת תנאים במחנאות שבויים, בגטאות, ובמחנאות ריכוז נאציים, בהם התנאים ההיגיינים היו ירודים. תמונות של קברי אחים, בהם קורבנות טיפוס נראים בסרטי תיעוד ממחנה הריכוז ברגן-בלזן. [2]

מבין אלפי האסירים במחנאות ריכוז טרזיינשטט וברגן-בלזן, אשר מתו מטיפוס, ניתן לציין את אנה פרנק בת ה-15, ואחותה, מרגוט, בת ה-19. עיקר המניעה כנגד המגפות הענק שאיימו על אירופה השוסה שלאחר המלחמה, היית בעזרת השימוש הנרחב בדי-די-טי, שאך פותח. שימוש בו בישראל, בשנות ה-60 בקרב עולים חדשים, נחשב כמשפיל ואף מסוכן בריאותית.

בשנת 1999 הזמר מאיר אריאל נפטר מן המחלה לאחר שרופאים אבחנו אותה בטעות כשפעת.

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת התפוצה העולמית של המחלה

התסמינים מופיעים כ-14-21 יום לאחר ההדבקה:

כעבור עוד 3-7 ימים מופיעות בעור בהרות (ומכאן שם המחלה) - כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה. הפריחה עלולה לכסות את כל הגוף, אך על פי רוב היא מוגבלת לפנים ולכפות הידיים והרגליים. הפריחה נמשכת שישה עד שבעה ימים. מצבו הכללי של החולה מתדרדר ולפעמים המחלה מלווה שינויים נפשיים של ממש, כגון פרכוסים, הזיות ועוד.

המחלה עשויה לשכוך בעצמה בשבוע השלישי למחלה, אך עלולים להתפתח סיבוכים:

טיפול ומניעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום אפשר לטפל בטיפוס הבהרות בעזרת אנטיביוטיקה וטיפול תומך. יש תרכיב חיסון כנגד טיפוס הבהרות. חום אינו נמשך יותר מיומיים. בדרך כלל משך המחלה הינו קצר בקרב ילדים. באוכלוסייה מבוגרת עלולה המחלה להיות קטלנית בשיעור של 3 אחוזים.

ישנה חשיבות רבה להגברת המודעות והעירנות למניעת המחלה על ידי טיפול בבעלי-חיים. מומלץ לבצע טיפול סביבתי, בעיקר במקומות המרבץ של בעלי החיים, באמצעות תכשירים מיוחדים. כמו כן כדאי לשמור על הגיינה אישית לאחר טיול במקומות כפריים, להוריד קרציות מעור חשוף ולכבס את הבגדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דוד תדהר , אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובניו, כרך 4, עמוד 1650
  2. ^ "Trials of War Criminals Before the Nurenberg Military Tribunal" (PDF). Volumn 1. US. Government Printing Office. 1949. pp. 508–511. Retrieved 19 May 2015.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.