איי פרסאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איי פרסאן
جزر فرسان
נתונים גאוגרפיים
מיקום ים סוף עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 16°48′N 41°51′E / 16.8°N 41.85°E / 16.8; 41.85
שטח 109 קמ"ר
נתונים מדיניים
מדינה ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית
אוכלוסייה 17,999 (2010)
אזור זמן UTC+3
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

איי פרסאן (בערבית: جزر فرسان) הוא ארכיפלג איים בדרום הים האדום, במחוז ג'אזאן בדרום מערב ערב הסעודית. באיי הארכיפלג קיימים מונומנטים רבים וטירות שהמפורסמים ביניהם הם: הטירה העותמאנית, מסגד אלנג'די, ואדי מטר, בית רפאעי, בית אלג'רמל (במקור קראו למקום זה הבית הגרמני אבל עם השנים שמו עוות) וטירת לקמן. באיי פרסאן נמצא המגוון הביולגי הגדול ביותר של יצורים בערב הסעודית.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איי פרסאן שייכים למחוז ג'אזאן שבערב הסעודית. איי פרסאן מרוחקים כ-40 ק"מ מן העיר ג'אזאן, ונמצאים בקו רוחב 16.7 צפון וקו אורך 41.7 מזרח. האיים נמצאים בחלק הדרום מזרחי של הים האדום. שטחם הכולל של האיים הוא 1050 ק"מ רבועים. בארכיפלג ישנם כ-150 איים שונים, אורך קו החוף הכולל של כל האיים הוא 300 ק"מ. האי הגדול ביותר והמאוכלס ביותר בארכיפלג הוא האי פרסאן הגדול ושטחו הוא 380 קילומטרים רבועים לערך. אורכו של האי פרסאן הגדול הוא 66 ק"מ. האי השני בגודלו ובאוכלוסייתו בארכיפלג הוא האי פרסאן הקטן, שטחו של אי זה הוא 109 ק"מ מרובעים בקירוב.

גובהם הממוצע של איי פרסאן נע בין 10–20 מטרים מעל פני הים והנקודה הגבוהה ביותר באיים נמצאת בגובה של 72 מטרים מעל פני הים.

גאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שונית אלמוגים בים האדום
אלמוגים ודגים בים האדום

איי פרסאן מורכבים ממשטחי גיר נקבובי שגובהם אינו עולה על 20 מטר מעל פני הים בממוצע. בתקופת הפליסטוקן הים האדום החל להתרחב (עקב ההתרחקות של לוח ערב מהלוח האפריקאי), התרחבות זו גרמה להיווצרות שברים ושקעים באיי פרסאן, ולהרמה מתמשכת של איים אלה. באיי פרסאן מצויה תצורה גאולוגית של סלעי גיר נקבוביים המכסים את כל האיים כמעיין קרום גיר קשה. תצורה זאת מכילה מספר רב של מאובנים. בצפון איי פרסאן ישנם שרשראות של חרסית, גבס ואנהידריט. מעריכים כי הגיל הגאולוגי של איי פרסאן הוא בין 3-3.5 מיליון שנים. הגיל הגאולוגי של אזור ג'אזאן וההרים שלידו הוא 3 מיליון שנים לערך. רוב עתודות הנפט שנתגלו במחוז ג'אזאן נמצאות באיי פרסאן. בעבר חברות בריטיות קיבלו זיכיון באזור (והם אלה שגילו את הנפט) אך מאחר ששטח זה הוא שמורת טבע, המלך עבדול עזיז חתם הסכם עם אותם החברות הבריטיות ובמסגרתו הם נמנעות מהחפירה בשטח זה ומוענק להם עתודת נפט אחרת במזרח ערב הסעודית.

איים מרכזיים בארכיפלג[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי פרסאן הגדול (جزيرة فرسان الكبير)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי הגדול ביותר בארכיפלג, אורכו הוא 66 ק"מ רוחבו הממוצע הוא 30 ק"מ ושטחו הוא 380 ק"מ מרובעים לערך. הנקודה הגבוהה ביותר באי נמצאת בגובה של 72 מטרים מעל פני הים.

כפרים באי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפר מחרק: הכפר נמצא דרומית לעיר פרסאן, מרבית תושבי הכפר הם דייגים.

כפר אלקסר: אתר הנופש המרכזי באי פראסן הגדול, מרוחק כ5 ק"מ מהעיר פרסאן, הכפר שוכן קרוב לחוף הים.

כפר מסילה: ממוקם צפונית לעיר פרסאן, רוב תושבי הכפר נוודים ומכנים אותם "רשאידה" (رشايدة).

כפר אלחוסיין: ממוקם בצפון מזרח האי במרחק של כ-30 ק"מ צפונית מהעיר פרסאן. תושבי הכפר עוסקים בחקלאות ומגדלים גמלים.

כפר סיר: הכפר הגדול ביותר באי פרסאן, ממוקם כ-45 ק"מ מהעיר פרסאן. הכפר ידוע בשל סחר הפנינים המתקיים בו. נוסף על כך הכפר מספק דגים טריים לשווקים של העיר ג'דה.

אתרים ארכאולוגיים באי פרסאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסגד אלנג'די (مسجد النجدي)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסגד עתיק שנבנה באי פרסאן על ידי סוחר פנינים בשם איברהים תמימי בשנת 1347. המאפיין החשוב ביותר במסגד זה הוא הכתובות והעיטורים האיסלאמיים הדומים מאוד לעיטורים המופיעים במסגד קסר אלחמרה (قصر الحمراء).

בית רפאעי[עריכת קוד מקור | עריכה]
חוף טיפוסי באי פרסאן

בית רפעי הוא ביתו של סוחר הפנינים אחמד מנור רפאעי רחמה אללה (أحمد منور رفاعي رحمه الله). הבית הוא יצירת מופת אמיתית בתחום האדריכלות של ימי הביניים, התחריטים הרבים שבבית משקפים את עושרו הרב של האיש.

האי אלסקיד (جزيرة السقيد)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי אלסקיד הידוע גם בשם האי פרסאן הקטן (فرسان الصغرى) הוא האי השני בגודלו בארכיפלג איי פרסאן שבים האדום. שטחו של האי הוא 156 קמ"ר ואורכו 82.7 ק"מ.

האי קמאח (جزيرة قماح)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי קמאח ממוקם דרום מערבית לאי פרסאן הגדול, במרחק של 2 ק"מ ו-200 מטרים ממנו. בעבר היה האי לא מאוכלס עקב מחסור במים מתוקים באי, כיום קיים מתקן התפלה באי. למרות זאת אוכלוסיית האי עדיין מעטה. מרבית אוכלוסיית האי עוסקת בדיג.

האי דמסכ (جزيرة دمسك)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף באי דמסכ

האי דמסכ נמצא דרומית לאי פרסאן, במרכז הארכיפלג. שטחו של האי הוא 12.5 קמ"ר. ברחבי האי פזורים צריפים שמשמשים את הדייגים הדגים באי, כמו כן באי מצוים מספר זנים של שחפים, תור מצוי וכמה מינים של צמחים ודגים נדירים.

האי כירה (جزيرة كيرة)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי כירה הוא אי קטן הממוקם מערבית לאי פרסאן. שטחו הכולל של האי הוא 5 קמ"ר, והיקפו הכולל של האי הוא 11.5 ק"מ.

האי דושכ (جزيرة دوشك)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי דושכ הוא אחד האיים הקטנים ביותר בארכיפלג איי פרסאן. שטחו של האי הוא 1.6 קמ"ר בלבד. האי ממוקם דרומית לאי פרסאן, דרום מערבית לאי כירה וצפון מזרחית לאי זפאפ.

האי זפאפ (جزيرة زفاف)[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי זפאפ ממוקם דרום מערבית לאי פרסאן, שטחו של האי הוא 31.3 קמ"ר.

האי סלויה (جزيرة سلوية)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזורי תיירות בארכיפלג איי פרסאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף עברה (ساحل عبره)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף באי פרסאן

חוף עברה נמצא כמה קילומטרים בודדים דרום מערבית לאי פרסאן, מרבית תושבי האזור עוסקים בדיג והאזור נחשב לאזור הפופולרי ביותר לנפוש בו באיי פרסאן, ניתן לעשות קמפינג בחוף זה. הכפר הקרוב ביותר לחוף זה הוא הכפר מחרק (محرق).

מפרץ אלע'דיר (خليج الغدير)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפרץ אלע'דיר הוא המפרץ הגדול ביותר בין מפרצי איי פרסאן. כמו כן מפרץ זה נחשב לאחד מהאזורים עם הכי הרבה בעלי חיים ימיים ושוניות אלמוגים בים האדום. ישנו מתחם לקמפינג בסמוך למפרץ.

חוף ראס אלקרן (شاطئ رأس القرن)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף ראס אלקרן ממוקם במפרץ אלע'דיר מאחורי המתקן של חברת החשמל ומתקן ההתפלה של המים. החוף נחשב לאחד החופים עם המים הכי צלולים באיי פרסאן, נוסף על כך החוף נחשב אתר פופולרי לשחייה והתעמלות בקרב צעירים.

חוף אלעשה (ساحل العشة)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף אלעשה נמצא בדרום האי פרסאן, החוף נחשב לחוף היפה והנקי ביותר באי פרסאן, החול בו נחשב לנקי במיוחד והמים מאוד צלולים ונקיים. בשל כך החוף נחשב מאוד פופולרי ואנשים רבים פוקדים אותו מדי יום.

חוף אלפקוה (ساحل الفقوه)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוף אלפקוה נמצא צפונית לכפר אלחסין (قرية الحسيّن). חוף זה נחשב לאחד החופים היפים באזורו. תושבי המקום נוהגים לפקוד חוף זה מעת לעת כדי לדוג בו ולהנות מיופיו.

באופן כללי בחופי איי פרסאן מתקיימת פעילות ענפה של דיג ושליית פנינים. בחופי איי פרסאן ניתן למצוא מינים רבים של דגים, חלזונות ים ורכיכות. כמו כן באיי פרסאן קיימות שוניות אלמוגים רבות. חוץ מזה חופי איי פרסאן עשירים בענבר גולמי המהווה גם מקור פרנסה לתושבי האי, ומדי חורף מתקבצים חובבנים באיים אלו ומחפשים אבני ענבר יפות.

בעונת החורף נושבות רוחות דרום מערביות חזקות שיוצרות גלים חזקים. המקומיים מכנים את רוחות אלו בשם אלאזיב (الأزيب). בעונה זאת יוצאים המקומיים לפיקניק בחופים הדרומיים והמערביים של האי, כדי לחפש בקבוקים, עצים ודברים נוספים שהשליכו לים מלחים ששטים בים האדום. המקומיים מכנים את העצמים הללו שהמלחים משליכים בשם סואבי (صوابي).

שמורת הטבע איי פרסאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמורת הטבע איי פרסאן היא שמורת טבע בערב הסעודית, השמורה מרוחקת כ־42 ק"מ מהחופים של אזור ג'אזאן, שטחה הכולל של השמורה הוא כ-600 קמ"ר. בתחום השמורה מצוים למעלה מ-84 איים ביניהם אלסקיד, פרסאן וקמאח.

בשמורת הטבע קיימים מינים אנדמיים של עצים. כמו כן בשמורה ניתן למצוא מינים רבים של: ציפורים, דגים, אלמוגים, רכיכות ימיות ואפילו כמה מיני נחשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איי פרסאן בוויקישיתוף