אליאס בנדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אין תמונה חופשית

אליאס בנדק (19111972) היה ראש עיריית בית לחם.

בנדק היה בן לאחת המשפחות המיוחסות והעשירות בבית לחם. הוא היה נוצרי אורתודוקסי[1]. בבעלותו היו אדמות באזור בית לחם ובמזרח ירושלים ונגריה גדולה[2]. הוא נבחר לראשונה לראש עיריית בית לחם בשנת 1951[3], והחליף אז בתפקיד את בן דודו עיסא בנדק. הוא הודח על ידי השלטון הירדני[2], אך שב לכהן בתפקיד בין 1953-1957[4]. הוא שב לתפקיד ראש העיר בשנת 1963. משנת 1970 הוא כמעט ולא תפקד לאור מחלת הסרטן ממנה סבל שהביאה אותו לאשפוזים ממושכים בבית החולים הדסה. לאור מצבו הבריאותי הוא התכוון לפרוש מתפקידו ולא להתמודד בבחירות ב-2 במאי 1972. אך לאחר שאיוב מוסאלם הודיע על התמודדותו החליט בכל זאת להתמודד על התפקיד[5]. ב-26 באפריל 1972, כמה ימים לפני הבחירות, הוא נפטר, ובמקומו התמודד אליאס פריג' על התפקיד. הלוויתו התקיימה ב-27 באפריל בבית לחם[6].

בנדק נחשב למי שידע להסתדר עם כולם, השלטונות הירדניים והישראלים, כמו גם תושבי בית לחם, מוסלמים ונוצרים כאחד. הוא נהג לאמר דברים דו משמעיים שיספקו את כל הצדדים[7].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]