אליעזר שרלואי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אליעזר שרלואי
Lodewijk Hartog Sarlouis
הרב שרלואי, מקור: אלה אזכרה, המכון לחקר בעיות היהדות החרדית - ניו יורק תשט"ז תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן. נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
הרב שרלואי, מקור: אלה אזכרה, המכון לחקר בעיות היהדות החרדית - ניו יורק תשט"ז
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 28 בפברואר 1884
ב' באדר תרמ"ד
אמסטרדם, הולנד עריכת הנתון בוויקינתונים
נרצח 26 באוקטובר 1942 (בגיל 58)
חשוון תש"ג
אושוויץ, גרמניה הנאצית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת ארצות השפלה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב אליעזר שרלואיהולנדית: Lodewijk Hartog Sarlouis; ב' באדר תרמ"ד, פברואר 1884 - חשוון תש"ג, 26 באוקטובר 1942) היה רבה האחרון של הקהילה היהודית באמסטרדם לפני השואה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למד בנעוריו בבית המדרש לרבנים באמסטרדם שהוקם על ידי הרב ד"ר יוסף צבי דינר, ולאחר מכן באוניברסיטה[דרושה הבהרה]. לאחר שהשלים את לימודיו לימד בבית הספר היהודי הדתי במדינה, מוסד שהוקם על מנת להוות אלטרנטיבה למוסדות החינוך הממשלתיים אז. בשנת תרע"ב מונה לדיין, ומשנת 1936 כיהן כרב הקהילה.

כרב הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1933 ואילך, כאשר הורע מצב היהודים בגרמניה, ברחו יהודים רבים מגרמניה, וחלק ניכר מהם הגיע להולנד. ממשלת הולנד סירבה לנעול את שעריה בפני הפליטים, אך הקצתה להם מחנות פליטים נפרדים, למען לא יפגעו בהיצע מקומות העבודה. הקהילה, בראשותו של הרב שרלואי, לקחה על עצמה חלק גדול בסיפוק צורכיהם, בעיקר הרוחניים, של הפליטים.

כיהן כנשיא בית הספר התיכוני. ניהל את מועדון "בית ישראל" - מועדון שנועד לשמור על יהדותם של צעירי המקום וצעירותיו, בו חיזק רבים מהם וקירבם לדת. על אף היותו חבר באגודת ישראל, היה בקשרי ידידות עם כל נציגי היהודים בעיר, לרבות אנשי המזרחי. עימות ציבורי יחיד היה בינו לבין אנשי המזרחי, כאשר אנשי המזרחי היו מגיעים לבתי הכנסת של הקהילה והיו מעוניינים לעלות לתורה בהברה ספרדית, כמנהגם; הרב התנגד לכך בחריפות והדיון יצר מחלוקת בקהילה.

בשואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1940 פלשו הגרמנים להולנד. באוקטובר 1942 ריכזו הגרמנים את כל היהודים ובתוכם את הרב בתיאטרון המקומי - הולנדסה סכאובורך. גם בימיו האחרונים בתיאטרון חיזק את קהילתו ועודדם. משם נלקח, יחד עם כל היהודים לאושוויץ. לפי עדות, נצפה עובד במפעל שהוקם במחנה. לפי הודעת הצלב האדום מת ב-26 באוקטובר 1942.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלה אזכרה, חלק א: הרב ר' אליעזר שרלואי - אמסטרדם.