אלכסנדר דובצ'ק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר דובצ'ק

אלכסנדר דובצ'ק (27 בנובמבר 1921 - 7 בנובמבר 1992) היה מדינאי סלובקי ושליטה של צ'כוסלובקיה במהלך האביב של פראג.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1921 בסלובקיה. במהלך מלחמת העולם השנייה היה חבר במפלגה הקומוניסטית הצ'כוסלובקית. בסוף שנות ה-1940 ובתחילת שנות ה-1950 צבר כוח במפלגה והצליח באוקטובר 1967 להדיח את מזכ"ל המפלגה דאז, אנטונין נובוטני. בינואר 1968 הפך למזכ"ל המפלגה ולשליט צ'כוסלובקיה בפועל. אחרי שהפך לשליט המדינה דאג לשיקום העיתונות החופשית, זכויות האזרח, ושחרור חברי המפלגה שנאסרו או הוגלו במהלך השנים. ליברליזציה זו, שנודעה כ"האביב של פראג", עוררה דאגה רבה במוסקבה. נשיא ברית המועצות ליאוניד ברז'נייב ודובצ'ק נפגשו, ולאחר התעקשותו של דובצ'ק להנהיג בצ'כוסלובקיה "סוציאליזם בדרך הצ'כוסלובקית" נכשלה הפגישה. ב-20 באוגוסט 1968 החלה הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה במטרה לשים קץ לליברליזציה ולהפיל את שלטון דובצ'ק.

דובצ'ק נלקח בחטף למוסקבה ושם נחקר. לאחר מכן הושב לצ'כוסלובקיה אך מעמדו נגזל ממנו בשלבים: תחילה פוטר מתפקיד מזכ"ל המפלגה והפך ליו"ר הפרלמנט הצ'כוסלובקי, אחר כך התמנה לשגריר צ'כוסלובקיה בטורקיה ובסופו של דבר היה למפקח על היערנות בברטיסלאבה, בירת סלובקיה.

ב-1989 היה חבר פעיל ב-מהפכת הקטיפה וב-28 בדצמבר נבחר לכהן כיו"ר האספה הפדרלית של צ'כוסלובקיה. באותה שנה זכה בפרס סחרוב לחופש המחשבה. לאחר הפילוג של צ'כיה וסלובקיה היה ליו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של סלובקיה. דובצ'ק נפצע בתאונת דרכים בספטמבר 1992 (שעוררה תאוריות קשר) ומת מפצעיו בתחילת נובמבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]