אלנה, נסיכת יוון ודנמרק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלנה, נסיכת יוון ומלכת רומניה

אלנה (Elena) ‏ (2 במאי 1896 - 28 בנובמבר 1982), נולדה כנסיכת יוון ודנמרק, השלישית מתוך ששת ילדיהם של קונסטנטין הראשון, מלך יוון ושל סופי נסיכת פרוסיה.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום 10 במרץ 1921 התחתנה עם יורש העצר הרומני, הנסיך קרול ולזוג נולד ילד אחד, מיכאי (על שמו של מיכאי האמיץ, גיבור לאומי רומני), שכבר בילדותו היה למלך מיכאי הראשון.

לאחר שילדה את מיכאי בלידה מוקדמת שלוותה בסיבוכים, שהעמידו בספק את השארותם בחיים של האם ושל היילוד - עלו נישואיהם של אלנה וקרול על שרטון. קרול העדיף את פילגשו אלנה לופסקו, ויתר על זכותו לרשת את אביו, פרדיננד בכס המלכות ונסע לחו"ל עם פילגשו. עם מותו של פרדיננד ב-10 באוקטובר 1927, עברה המלכות למיכאי ואלנה הייתה למלכה האם. בשנת 1928 התגרשה אלנה מקרול. ב-8 ביולי 1930 חזר קרול לרומניה, הדיח את בנו והכתיר את עצמו. לחזרתו של קרול ולהכתרתו התלוותה פגיעה במעמדה של אלנה. לקרול הוגש מסמך בו היה צריך לקבוע את היחס לאלנה, מסמך שהציע לפנות אליה בתואר "הוד רוממותה אלנה מלכת רומניה". קרול מחק את המילים מלכת רומניה והשאיר "הוד רוממותה אלנה". בהתחשב ביחס הזה הוצע לאלנה לנסוע לחו"ל תוך כיסוי הוצאותיה וביקורים סדירים של בנה. היא נענתה ונסעה לחו"ל.

ביום 6 בספטמבר 1940 הדיח יון אנטונסקו את המלך קרול והמלוכה הועברה שוב למיכאי, אך התפקיד היה תפקיד ייצוגי בעיקרו והסמכויות היו בידי אנטונסקו. אלנה שבה למעמד של המלכה האם.

פועלה להצלת יהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברומניה של אותה תקופה, שבועת הנאמנות של החיילים ניתנה למלך. למרות הקיצוץ בסמכויות המלך, עדיין נותרה לו השפעה ובעקיפין הייתה השפעה גם למלכת האם, אלנה. אלנה השתמשה בהשפעתה, כדי להקל ככל שיכלה את מצבם הקשה של היהודים ויש עדויות רבות על מעשיה בתחום זה. יש עדויות על המעורבות המכריעה של אלנה ברשות שניתנה בסופו של דבר לויוריקה אגריצ'י להושיט סיוע לנוסעי "רכבת המוות" שהגיעה לעיר רומן מפרעות יאשי. יש עדויות גם על הסיוע שנתנה למגורשי טרנסניסטריה שפגשה כאשר מטוסה נחת נחיתת אונס בקרבת מקום.

המלכה לחצה על ממשלת רומניה לא להיענות לדרישת הנאצים להחיל את הפתרון הסופי על יהודי רומניה.
בשנת 1993 יד ושם העניק למלכה אלנה תואר חסידת אומות העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]