אלפבית אוגריתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלפבית אוגריתי

אלפבית אוגריתי הוא כתב יתדות אלפביתי שנמצא בעיר אוגרית ומורכב משלושים אותיות בקירוב. צורת האותיות וטכניקת הכתיבה שאולות מכתב היתדות של מסופוטמיה, שבו נכתבו השפות שומרית ואכדית. עם זאת, שיטת הכתיב - שימוש במספר קטן של אותיות המציינות עיצורים בלבד - זהה לשיטה האלפביתית שהתפתחה בחצי האי סיני, בפיניקיה ובארץ ישראל. הוא שימש בעיקר לכתיבת השפה האוגריתית, שפה שמית, שמשייכים אותה, בדרך כלל, לענף הכנעני הצפוני. עם זאת, נמצאו גם כתבים בשפות אחרות הכתובים באלפבית זה. היו נהוגים שני סגנונות כתיבה: כתיבה משמאל לימין, וכתיבה מימין לשמאל. הסגנון הראשון היה, ככל הנראה, נפוץ יותר (התגלו הרבה יותר תעודות כתובות משמאל לימין). שני הסגנונות נבדלו גם באופן השימוש בכמה מהאותיות.

רוב האותיות של כתב זה מסמלות עיצורים בלבד כדרכן של שפות שמיות מלבד אותיות האלף. הוא מאופיין במילים קצרות שאורכן לא עלה על חמש אותיות. הכתב עצמו ממשפחת כתבי היתדות. האותיות מורכבות מצירופים שונים של קווים שנחרטו בלוחות טין.

כך למשל האות גימ"ל נכתבה כקו אנכי: | האות עי"ן נכתבה כקו אלכסוני: \ האות למ"ד כשלושה קווים אנכיים מקבילים: ||| והאות צד"י כשני קווים אנכיים מקבילים: ||. בכתב זה גם חשוב כיוון החריטה והפסקה ברצף החריטה. כל מילה הופרדה מהמילה הקרובה לה באמצעות יתד קטנה.

בכתב זה ישנו אלפבית מקביל לאלפבית העברי, כאשר האות אל"ף נכתבת בשלושה מופעים נוספים (האות אלף עם התנועות U,I,A), כדי לבטא תנועות שונות, שהחוקרים מתלבטים בשימוש שנעשה בהם, כמו גם האות שי"ן נכתבת אף היא בשלושה מופעים שונים של הגיה.

רוב החוקרים סבורים שהמופעים השונים של האות אלף, שימשו להגיה שונה של התנועה שלאחרי האלף. על פי משה דוד קאסוטו, תפקידן היה לציין את התנועה העיקרית והמוטעמת של כל המילה. עוד לדעתו מכיוון שחמש אותיות נוספות ובהן אותיות האלף הנוספות הושמו בסוף האלף בית, הדבר מעיד על כך שכתב זה התפתח מהאלפבית הפיניקי, ולימים כשנוכחו שיש צורך בהגיה של אותיות נוספות, צורות אלו התווספו לאחר האות תו.