סל תרבות ארצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית שנועדה לחשוף את תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמלי. התוכנית קיימת משנת 1987 ופועלת ביישובים רבים ברחבי הארץ.

התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות: משרד החינוך יזם את סל תרבות ארצי כתוכנית מובילה בחינוך לאמנות, הוא מתקצב אותה ועושה להחלתה על כלל אוכלוסיית התלמידים בישראל. החברה למתנ"סים משמשת מסגרת ארגונית עבור הסל, והרשויות המקומיות אחראיות למימוש התוכנית בתחום שיפוטן, ושותפות לביצועה. מטה סל תרבות ארצי פועל למימוש יעדי התוכנית ברמה החינוכית, הארגונית והמנהלית.

ההצטרפות לתוכנית הינה רשות, והיא מתבצעת בכל רשות מקומית באמצעות חוזה עם ראש הרשות. בתי הספר בוחרים את תוכנית המופעים עבור תלמידיהם, מתוך מאגר מופעים ומפגשים מששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית. בית הספר קובע מראש את מועדי המופעים ומקיים אותם לאורך השנה, בליווי המורים, כחלק ממערכת הלימודים.

סל תרבות ארצי מקנה לתלמידי ישראל כלים לצפייה מודעת ומשמעותית באמנות. לתוכנית מטרות תרבותיות, חברתיות וחינוכיות ארוכות טווח, והיא מאפשרת קיום תשתית תרבותית משותפת וטיפוח ערכי סובלנות ושיוויון. החשיפה השיטתית במתכונת של סל תרבות ארצי תורמת להרחבת האופקים, להעשרה רוחנית, לפיתוח טעם אישי איכותי, להגברת המעורבות החברתית, לסובלנות ולקשב.

בהצטרפות לתכנית סל תרבות, נוטלת על עצמה הרשות המקומית את האחריות להשתתפותם של כל מוסדות החינוך הרשמיים בתחומו, למינוי ועדת היגוי מטעמו, וכן מביע הסכמה לעקרונות המנחים של התכנית: חשיפה הדרגתית של כלל התלמידים לששת תחומי האמנות, במשך כל שנותיהם במערכת החינוך.


היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתה של התוכנית בשנת 1987 במסגרת "אמנות לעם", בייסודה של ברוריה בקר, שעבדה כראש מדור בתי ספר קהילתיים. בשנת 1995 שונה שם המדור ל"סל תרבות ארצי", ומשנת 1999 עבר לאחריות החברה למתנ"סים.

בשנותיה הראשונות הקיפה התוכנית 16 רשויות מקומיות, ובהמשך הקיפה כ-100. החל משנת 2016 התרחבה התוכנית והיא חלה על יותר מ-150 רשויות ברחבי הארץ. במרץ 2010 הודיעה מייסדת התוכנית ברוריה בקר על פרישתה לגמלאות, אחרי 22 שנה בתפקיד.

ביולי 2010 נבחרה אסתי די-נור למנהלת הסל במקומה. די-נור שימשה קודם לכן כראש מועצת הפיס לתרבות ולאמנות.

ביוני 2014 מונה רן שפירא למנהל סל תרבות ארצי. לפני כן שירת כקצין בחיל חינוך ראשי במבחר תפקידי חינוך, והתמקד בתחומי התרבות, האמנות וההפקה. בין השאר ניהל את הלהקות הצבאיות ואת תיאטרון צה"ל, החל בשלב המיונים, דרך הפקת התוכניות וכלה בניהול הופעותיהם. בתקופתו חזרו הלהקות להשתלב בשיח התרבותי בישראל, ולקבל תהודה תקשורתית. נכתבו שרים מקוריים שאף הגיעו למצעדי הפזמונים, וכן ראה אור דיסק עם שירים מקוריים של הלהקות. שפירא הרחיב את מוסד "תרבות יום א" בצה"ל לתחומי אמנות נוספים, הגדיל את פעילותם של ההרכבים הקאמריים שבהם משתתפים חיילים מוזיקאים מצטיינים, והוביל מגוון של פרויקטים בתחום התרבות, לרבות הפקות מקור במגוון תחומי האמנות.


פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2015, היישובים הנכללים בתוכנית סל תרבות ארצי מחולקים על פי מחוזות גיאוגרפיים. לכל מחוז יש מנחה מטעם הסל, המלווה את מנהלי הסל ביישובים ובבתי הספר בבניית תכנית רב-שנתית לחשיפה לאמנות.

סל תרבות ארצי מספק ליישובים הפועלים במסגרתו תמיכה במגוון תחומים:

סבסוד – פעילות סל תרבות ארצי נהנית מסבסוד של משרד החינוך, הנקבע על פי תבחינים חברתיים-כלכליים של היישובים. בהתאם לתבחינים אלה קובע משרד החינוך את גובה הסבסוד וההשתתפות של כל יישוב.

תוכנה ייעודית – סל תרבות ארצי מעמיד לרשות היישובים החל משנת 2015 תוכנה ייעודית חדשה, המחברת למאגר ההיצע ומאפשרת למנהלים לנהל באופן יעיל, שיטתי ומבוקר את פעילות הסל, תוך מתן האפשרות לראות את היסטוריית הצפייה של כל תלמיד.

השתלמויות לצוותים חינוכיים – השתלמויות צוותי החינוך של סל תרבות ארצי עוסקות בחינוך לצפייה מושכלת במופעי אמנות. מטרתן לקרב את אוכלוסיית המורים לתחום חינוך זה, ולסייע להם לפתח את הכישורים הנדרשים. במהלך ההשתלמות מתוודעים המורים ליוצרים וליצירות בתחומי האמנות השונים, ובתוך כך הם מרחיבים את היכרותם עם עולם היצירה האמנותית בארץ. סביב המופעים מתקיימים דיונים והרצאות המסייעים לפתח כלים לשיפוט והערכה של יצירות אמנות. כלים אלה יסייעו בידי המורים להעמיק את חוויית הצפייה גם בקרב תלמידיהם. יעד מרכזי של ההשתלמויות הוא להבהיר את הזיקה בין החינוך לאמנות לבין החינוך ההומניסטי בכלל, וכך לקדם את מעמדו של החינוך לצפייה באמנות בבית הספר.

הנחיה – המנחים המקצועיים של סל תרבות ארצי הם מעמודי התווך של התוכנית. מנחים אלו, בעלי השכלה גבוהה ומומחיות בתחומי האמנות השונים. הם בקיאים בהיצע האמנותי המשתנה תדירות, כמו גם בתהליכים חינוכיים הקשורים בהפקת המיטב מהחשיפה ההדרגתית לאמנות. תפקיד המנחים הוא לסייע ליישובים בתהליכי הבחירה וגיבוש התכנית השנתית לאור יעדיה. מטבע הדברים, כל מופע ומפגש דורשים הכנה שונה וקיים מתח עדין בין רמת ההכנה לבין שימור החוויה האמנותית. המנחים המקצועיים מייעצים בנושא, מציעים מערכי הכנה מותאמים ואף מקיימים מפגשי הכנה עם הצוותים החינוכיים.

השתלמויות למנהלי ורכזי סל תרבות – סל תרבות ארצי מקיים מספר השתלמויות בשנה המיועדות למנהלי התכנית ביישוב ורכזי סל תרבות בבתי הספר. מטרתן להעניק כלים מקצועיים להערכת ההיצע ולמיצוי הבחירה המושכלת מתוכו, ולעורר שיח עמיתים סביב תהליכים הקשורים בחינוך לאמנות ובמיצוי הפוטנציאל הגלום בתכנית. כמו כן, במסגרת השתלמויות נחשפים המשתתפים למפגשים ומופעים איכותיים וייחודיים המאפשרים להם להרחיב ולהעמיק את היכרותם עם ההיצע האמנותי.

אתר אינטרנט – אתר הבית של סל תרבות ארצי מציג את אלפי המופעים והמפגשים שבהיצע האמנותי ובהיצע הנוסף. בעזרת מנגנון חיפוש מתקדם ניתן למיין את ההיצע בשלל פילוחים על מנת למצוא בדיוק את המפגש או המופע המתאים למשפחה או לבית הספר. האתר מכיל מידע שימושי רב אודות המפגשים והמופעים: חומרי העשרה, כתבות, קישורים לצפייה, וכמובן מספק הכנות לקראת צפייה/האזנה במופעי/מפגשי ההיצע האמנותי ועיבודם לאחר מכן. אתר זה פתוח לציבור ומומלץ לבקר בו, לעקוב אחר המלצות הסל ולהשתמש בהכנות לקראת המופע ואחריו, כרעיונות לדיון ושיחה.

כתובת האתר: http://www.saltarbutartzi.org.il/


2.1 פעילות לפי תחומי אמנות

לאורך כל שנת הלימודים צופים התלמידים ביישובים השונים במופעים ובמפגשים בתחומי האמנות – בבתי הספר, באולמות התרבות המקומיים, וגם במוסדות התרבות הישראלים החשובים (מוזיאונים, תיאטראות, אופרה, אולמות קונצרטים ועוד).

הפעילויות בששת תחומי האמנות:

תיאטרון: הצגות נבחרות מתוך מכלול היצירה התיאטרונית בישראל – תיאטרונים ציבוריים ופרטיים, תיאטרוני ילדים ונוער, ותיאטרון פרינג' מפגשים עם אנשי תיאטרון "ימי תיאטרון" – צפייה משולבת ביום פעילות בתיאטרון, באולם הבית

מחול: מופעים מן הרפרטואר של להקות מחול במגוון סוגות וסגנונות מפגשים עם רקדנים ויוצרים המדגימים היבטים שונים של אמנות המחול

מוזיקה: מופעים נבחרים במגוון סוגות וסגנונות – מוזיקה קלאסית, ג'ז, מוזיקה אתנית, אופרה, מוזיקה יהודית, אקפלה, כלים וצלילים, מחווה ליוצרים ועוד קונצרטים מודרכים ומפגשי הכנה לקראת קונצרטים מפגשים עם מוזיקאים

קולנוע: מפגש עם יוצרים – שיחה עם קולנוען/ית על יצירתם, והקרנתה לפני התלמידים מפגש סביב נושא – מפגש עם קולנוען/ית המרצים על היבט ייחודי בקולנוע, בליווי קטעי סרטים "ימי קולנוע" – הרצאה והקרנת סרט באורך מלא באולם קולנוע או בסינמטק

ספרות: היכרות עם סופרים ומשוררים ושיחה על יצירתם מופעים ספרותיים המשלבים ספרות עם מוזיקה ו/או תיאטרון תוכנית מיוחדת – מפגש משולב של סופר/ת או משורר/ת עם אמן/ית מתחום אמנות אחר: משחק, מוזיקה או ציור שעת סיפור – בעיקר לגיל הרך, גן-כיתה ב' (במגזר הערבי גן עד כיתה ו')

אמנות פלסטית: ביקורים מודרכים במוזיאונים לאמנות מפגשים עם אמנים המשוחחים על יצירתם, בבית הספר או בסטודיו שלהם סיורי אדריכלות וגלריות


2.2 ההיצע האמנותי

ההיצע האמנותי של סל תרבות ארצי כולל כ-2,000 מופעים ומפגשים בששת תחומי האמנות, המיועדים לכל הגילאים. מגוון עשיר ורחב זה מייצג את החברה הישראלית כולה, על פניה הרבים. פעולות חדשות מתווספות להיצע במהלך כל השנה, וההצטרפות להיצע פתוחה בפני כל יוצר או מפיק המבקשים להגיש מועמדות והעומדים בתנאי הסף המתפרסמים באתר.

ההיצע הנוסף כולל מופעים ומפגשים אשר אינם נבחנים על ידי ועדות הרפרטואר המקצועיות ומומלצים על ידי סגלי ההוראה.


2.3 ועדות הרפרטואר

ועדות הרפרטואר הן הזרוע המקצועית של סל תרבות ארצי. שש ועדות פועלות בכל אחד מתחומי האמנות. עם חברי הוועדות נמנים מומחים מתחומי האמנות השונים, יוצרים ואנשי חינוך ואקדמיה. חברי הוועדה צופים במופעים ובמפגשים המבקשים להיכלל בהיצע האמנותי, ומגבשים חוות דעת מנומקת. כל מופע נבחן על פי התאמתו למטרות סל תרבות ארצי, איכותו האמנותי, וכן איכות ההנחיה ותיווך היצירה.

כל ועדה מתכנסת לדון במופעים שנצפו ולאשר את אלה שנמצאו מתאימים. הדיון מתקיים בכפוף לקריטריונים לשיפוט שקבעה כל ועדה, וההחלטה מתקבלת ברוב קולות. חברי הוועדה עושים עבודתם בהתנדבות מתוך הכרה בחשיבות הנושא. הוועדות הן בעלות עצמאות שיפוטית. יו"ר הוועדה וחברי הוועדה מתמנים לתקופה קצובה — היו"ר מתמנה על ידי משרד החינוך, וחברי הוועדה מאושרים על ידי יו"ר הוועדה ומנהל הסל.


2.4 ועדת מחירים

במטה סל תרבות ארצי פועלת ועדת מחירים שתפקידה לבחון את מחירי המופעים/מפגשים, ולהבטיח מחירים הוגנים. הוועדה נעזרת ביועצים מקצועיים כדי לקבוע את המחיר המקסימלי למופע. חבריה מתמנים על ידי משרד החינוך. ועדת המחירים אינה קובעת מחירים למופעים/מפגשים שנכללים בהיצע הנוסף, אלה ייקבעו על ידי האמן/ מפיק. במקרים מסוימים הוועדה תקבע מחיר מומלץ.


הרפורמה ב-2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות הורחב ההיצע האמנותי של סל תרבות ארצי והוא כולל גם את הזמר העברי והקולנוע הישראלי, בדגש על יצירה מקומית.

בפברואר 2016 הציג שר החינוך נפתלי בנט רפורמה בסל תרבות ארצי, ולפיה תיפתח התוכנית לכלל היישובים בישראל, מאגר המופעים והמפגשים של הסל יתרחב ויכלול היצע נוסף, ומנהלי בתי הספר יוכלו לבחור עבור התלמידים גם מופעים מתוכו.

לפי מתווה הרפורמה, התקצוב ייעשה לפי חישוב דיפרנציאלי שיאפשר לתלמידים בפריפריה ליהנות מתקציב מוגדל. ועדות הרפרטואר האחראיות על ההיצע האמנותי של הסל ימשיכו לעבוד באותה מתכונת, וימליצו על מופעים איכותיים. ההיצע הנוסף של המופעים והמפגשים יכלול צירות המאושרות על ידי סגלי הוראה. יוצרים ומפיקים יוכלו לגשת לרשימה המורחבת, בתנאי שהם עומדים במספר תנאים: ניהול תקין, התחייבות להופיע בכל מקום, התאמה למערכת החינוך ומחיר מקסימום/


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]