סל תרבות ארצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית החושפת את תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמלי. התוכנית קיימת משנת 1987 ופועלת ביישובים רבים ברחבי הארץ.

התוכנית משותפת למשרד החינוך, החברה למתנ"סים והרשויות המקומיות: משרד החינוך יזם את התוכנית ומתקצב אותה, החברה למתנ"סים משמשת מסגרת ארגונית עבורה, והרשויות המקומיות אחראיות למימוש התוכנית בתחום שיפוטן.

מטה סל תרבות ארצי פועל למימוש יעדי התוכנית ברמה החינוכית, הארגונית והמנהלית.

ההיצע האמנותי של התוכנית כולל מופעים ומפגשים מששת תחומי האמנות: תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתה של התוכנית בשנת 1987 במסגרת "אמנות לעם", בייסודה של ברוריה בקר, שעבדה כראש מדור בתי ספר קהילתיים. בשנת 1995 שונה שם המדור ל"סל תרבות ארצי", ומשנת 1999 עבר לאחריות החברה למתנ"סים.

בשנותיה הראשונות הקיפה התוכנית 16 רשויות מקומיות, ובהמשך הקיפה כ-100. החל משנת 2016 התרחבה התוכנית והיא חלה על יותר מ-150 רשויות ברחבי הארץ.

במרץ 2010 הודיעה מייסדת התוכנית ברוריה בקר על פרישתה לגמלאות, אחרי 22 שנה בתפקיד. [1] ביולי 2010 נבחרה אסתי די-נור למנהלת הסל במקומה. די-נור שימשה קודם לכן כראש מועצת הפיס לתרבות ולאמנות.

[2] ביוני 2014 מונה רן שפירא למנהל סל תרבות ארצי. לפני כן שירת כקצין בחיל חינוך ראשי במבחר תפקידי חינוך, והתמקד בתחומי התרבות, האמנות וההפקה. בין השאר ניהל את הלהקות הצבאיות ואת תיאטרון צה"ל.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצטרפות לתוכנית הסל היא רשות, והיא מתבצעת בכל רשות מקומית באמצעות חוזה עם ראש הרשות. בתי הספר בוחרים את תוכנית המופעים עבור תלמידיהם, מתוך מאגר מופעים ומפגשים מששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית. בית הספר קובע מראש את מועדי המופעים ומקיים אותם לאורך השנה, בליווי המורים, כחלק ממערכת הלימודים.

החל משנת 2015, היישובים הנכללים בתוכנית סל תרבות ארצי מחולקים על פי מחוזות גאוגרפיים. לכל מחוז יש מנחה מטעם הסל, המלווה את מנהלי הסל ביישובים ובבתי הספר בבניית תוכנית רב-שנתית לחשיפה לאמנות.

ההיצע האמנותי של סל תרבות ארצי כולל כ-2,000 מופעים ומפגשים שנבחרו על ידי ועדות הרפרטואר המקצועיות בששת תחומי האמנות. לצדו קיים ההיצע הנוסף, שכולל מופעים ומפגשים אשר אינם נבחנים על ידי ועדות הרפרטואר המקצועיות ומומלצים על ידי סגלי ההוראה.

סל תרבות ארצי מספק ליישובים הפועלים במסגרתו תמיכה במגוון תחומים:

סבסוד – פעילות סל תרבות ארצי נהנית מסבסוד של משרד החינוך, הנקבע על פי תבחינים חברתיים-כלכליים של היישובים.

תוכנה ייעודית – התוכנה מחברת למאגר ההיצע ומאפשרת למנהלים לנהל באופן יעיל, שיטתי ומבוקר את פעילות הסל, תוך מתן האפשרות לראות את היסטוריית הצפייה של כל תלמיד.

השתלמויות לצוותים חינוכיים – השתלמויות צוותי החינוך של סל תרבות ארצי עוסקות בחינוך לצפייה מושכלת במופעי אמנות. מטרתן לקרב את אוכלוסיית המורים לתחום חינוך זה, ולסייע להם לפתח את הכישורים הנדרשים. במהלך ההשתלמות מתוודעים המורים ליוצרים וליצירות בתחומי האמנות השונים, ובתוך כך הם מרחיבים את היכרותם עם עולם היצירה האמנותית בארץ.

הנחיה – מנחי סל תרבות ארצי מסייעים ליישובים בתהליכי הבחירה וגיבוש התוכנית השנתית לאור יעדיה. הם  מציעים מערכי הכנה לקראת הצפייה במופע, ואף מקיימים מפגשי הכנה עם הצוותים החינוכיים.

השתלמויות למנהלי ורכזי סל תרבות – סל תרבות ארצי מקיים מספר השתלמויות בשנה המיועדות למנהלי התוכנית ביישוב ורכזי סל תרבות בבתי הספר. מטרתן להעניק כלים מקצועיים להערכת ההיצע ולמיצוי הבחירה המושכלת מתוכו, ולעורר שיח עמיתים סביב תהליכים הקשורים בחינוך לאמנות ובמיצוי הפוטנציאל הגלום בתוכנית.

אתר אינטרנט – האתר מכיל מידע שימושי אודות המפגשים והמופעים שבהיצע: חומרי העשרה, כתבות, קישורים לצפייה, והכנות לקראת צפייה/האזנה במופעים ובמפגשים.

הרפורמה ב-2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בפברואר 2016 הציג שר החינוך נפתלי בנט רפורמה בסל תרבות ארצי, ולפיה תיפתח התוכנית לכלל היישובים בישראל, מאגר המופעים והמפגשים של הסל יתרחב ויכלול היצע נוסף, ומנהלי בתי הספר יוכלו לבחור עבור התלמידים גם מופעים מתוכו.

לפי מתווה הרפורמה, התקצוב ייעשה לפי חישוב דיפרנציאלי שיאפשר לתלמידים בפריפריה ליהנות מתקציב מוגדל. ועדות הרפרטואר האחראיות על ההיצע האמנותי של הסל ימשיכו לעבוד באותה מתכונת, ואילו ההיצע הנוסף יכלול יצירות המאושרות על ידי סגלי הוראה. יוצרים ומפיקים יוכלו לגשת לרשימה המורחבת, בתנאי שהם עומדים במספר תנאים: ניהול תקין, התחייבות להופיע בכל מקום, התאמה למערכת החינוך ומחיר מקסימום.[1].

הוצאה לאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוצאה לאור של סל תרבות ארצי, שפעילותה נפסקה לפני למעלה מחמש שנים, הייתה מיועדת למחנכים המלווים את צפיית תלמידיהם במופעי אמנות, וכן לקהל הרחב. הפרסומים נועדו להעניק כלים לצפייה מושכלת, להרחיב את האופקים בתחומי האמנות השונים, ולדון בסוגיות הנוגעות לחינוך לאמנות.

מערך הפרסומים כלל שלושה מסלולים:

  • קבוצת הפרסומים הקצרים אודות מופע - אלה הם חומרי הכנה ממוקדים, שמטרתם לסייע למורים להכין את תלמידיהם לקראת צפייה באירוע אמנות במסגרת פעילות סל תרבות ארצי. כמו כן נועדו פרסומים אלה לסייע לתהליכי העיבוד לאחר המופע.
  • מסלול "צורות", ובו פרסומים הפורשים תמונה כללית יותר על תחומי יצירה שונים.
  • מסלול הספרים "מפתחות", ובו העמקה נוספת בשדות שונים של יצירה, מתוך תשומת לב מיוחדת לגישות עדכניות ולהקשרי התרבות הישראלית.

העורך הראשי היה המשורר והמתרגם דורי מנור ופוטר ב-2013. עורכת מסלול "אודות מופע" הייתה מילאת ביברמן. חלק מן הספרים מופצים על ידי "עם עובד".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרפורמה של בנט: מנהלים יבחרו הצגות ב"סל תרבות", שירית אביטן כהן, 18 בפברואר 2016 באתר nrg.