סל תרבות ארצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סל תרבות ארצי היא תוכנית חינוכית משותפת למשרד החינוך והחברה למתנ"סים, הפועלת בשם זה משנת 1995, לאחר שפעלה 6 שנים קודם לכן בשם שונה ובמסגרת אחרת.

משרד החינוך יזם את סל תרבות ארצי כתוכנית לחינוך לאמנות ומשרד האוצר מתקצב אותה.

רשויות מקומיות מתנ"סים, ומועצות אזוריות אחראיות למימוש התוכנית באזורים שונים. מטה סל תרבות ארצי פועל למימוש יעדי התוכנית ברמה החינוכית, הארגונית והמנהלית.

אירועי האמנות הם מששת תחומי האמנות הקנוניים: אמנות פלסטית, מוזיקה, מחול, ספרות, קולנוע ותיאטרון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשע"ד פועל הסל בכ- 89 רשויות, בכ-527 בתי"ס וקרוב ל-400,000 תלמידים. לאחר שנים בכפיפות לחוק חובת המכרזים שחייב מתן מתן פטור ממכרז מדי שנה החל משנת תשע"ד פתר משרד החינוך את הצורך בפטור על מנת לאפשר עבודה נינוחה. אי לכך הגבייה משנת הלימודים תשע"ד נעשית על ידי משרד החינוך על ידי קיזוז של 60 ש"ח פר ילד מתקציב החינוך ברשויות הפועלות בשיתוף עם התוכנית. דברי חיים הלפרין מנהל סל תרבות ארצי שגם אחראי על היחידה לתוכניות משלימות למידה מטעם משרד החינוך בישיבת ועדת חינוך בכנסת תשעה בדצמבר 2013. בשנותיה הראשונות הקיפה התוכנית 16 רשויות מקומיות, 130 בתי ספר, ו-55,000 תלמידים. בשנת 2006 היא פעלה בקרב 124 רשויות מקומיות, 900 בתי ספר, וקרוב ל-600,000 תלמידים. במרץ 2010 הודיעה בקר על פרישתה לגמלאות.[1] ביולי 2010 נבחרה אסתי די-נור למנהלת סל תרבות ארצי.[2] במשך 22 שנה עמדה ברוריה בקר בראש פעילות זו. ב-1989 החלה בקר לעבוד ב"אמנות לעם" ולנהל את מדור בתי ספר קהילתיים, שמ-1999 עבר לאחריות החברה למתנ"סים. ב-1995 שונה שמו ל"סל תרבות ארצי".

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סל תרבות ארצי מספק לבתי-הספר תמיכה במגוון תחומים.

  • תוכנה סודית היוצרת חיבור למאגרי ההיצע, ופורשת את שלל העלויות כולל מופע שני ושלישי ברצף ותוספות עבור ציוד טכני, פותחה לשימושם של מנהלי התוכנית ביישובים. למשרד האוצר ולמשרד החינוך אין גישה לתכנה והגישה אליה היא על פי כתובת אי. פי. וחתימה על הסכם סודיות.
  • סיוע כספי – הפעילות מסובסדת על ידי סל תרבות ארצי ב-12 ש"ח לילד ברובן המכריע של הרשויות כשבמגזר הערבי ובאזורי עדיפות לאומית הסבסוד גדול יותר, 20 ש"ח לתלמיד באזורי ספר, ועד 30 ש"ח במגזר הערבי.
  • על פי הטבלה שהוגשה לכנסת בדצמבר- 2013, מועברות יתרות של מיליוני ש"ח משנה לשנה והיתרה אשר נותרה במספר שנים אחרונות מדווחות היא מעל 50 מיליון ש"ח.

הרפורמה ב-2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בפברואר 2016 הציג שר החינוך נפתלי בנט רפורמה בסל התרבות, לפיה ועדת הרפרטואר של סל התרבות במשרד החינוך לא תחזיק בסמכות הבלעדית להרכבת רשימת המופעים אליהם ילכו תלמידים במסגרת התוכנית, ומעתה יוכלו מנהלי בתי הספר לבחור גם הצגות נוספות על פי שיקול דעתם, דבר המאפשר מגוון רחב יותר לתכנים ולאומנים המצuגים בפני לתלמידים. עד כה היו יכולים מנהלי בתי הספר לבחור מתוך רשימה של 1,200 הצגות, וכעת היא תורחב ל-5,000 מופעים ואירועי תרבות בכל היישובים בארץ. התקצוב הדיפרנציאלי יאפשר לתלמידים בפריפריה שבעבר לא נכללו בסל ליהנות מתקצוב מוגדל. תוספת התלמידים שייהנו מהצגות אלו מגיעה בעקבות הרחבת תוכנית "סל התרבות" עלתה מ-100 ל-170 רשויות. עם זאת ועדת הרפרטואר תמשיך לעבוד באותה מתכונת כפי שעבדה במתווה הישן, ותמליץ על מופעים איכותיים. ועדת הרפרטואר תשמש כמעין תו תקן למופעי תרבות. בכל מקרה 30% ממופעי התרבות שבתי הספר יבחרו, צריכים להיות מתוך המלצות ועדות הרפרטואר. במאגר היצירות החדש תתפרסם רשימה אחת שתכיל שני סוגים: יצירות מאושרות מטעם ועדת הרפרטואר, ויצירות מרשימה מורחבת. למעשה, כל יוצר וכל מפיק יוכל לגשת לרשימה המורחבת, בתנאי שהוא עומד במספר תנאים: ניהול תקין, התחייבות להופיע בכל מקום, התאמה למערכת החינוך ומחיר מקסימום[3].

הוצאה לאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוצאה לאור שפעלה בחברת המתנ"סים ללא דו"חות כספיים במשך שנים רבות ובשיתוף פעולה עם הוצאות מסחריות נסגרה על ידי חיים הלפרין מנהל סל תרבות ארצי מטעם משרד החינוך בתאריך לא ידוע בשנת -2013 הודעה על כך נמסרה בישיבת ועדת חינוך של הכנסת במקביל להודעה על איסור על חברת המתנ"סים לגבות כספים עבור פעילות סל תרבות ארצי מן הרשויות, "להבא יועבר התקציב ישירות על ידי משרד החינוך על ידי קיזוז מהתקציב המיועד להן, על מנת לוודא שהוא מועבר לתלמידים". ההוצאה לאור של סל תרבות ארצי מייעדת עצמה למורים המלווים את צפיית תלמידיהם במופעי אמנות, ולקהל הרחב. הפרסומים נועדו להעניק כלים לצפייה מושכלת, להרחיב את האופקים בתחומי האמנות השונים, ולדון בסוגיות הנוגעות לחינוך לאמנות.

מערך הפרסומים כלל שלושה מסלולים:

  • קבוצת הפרסומים הקצרים אודות מופע - אלה הם חומרי הכנה ממוקדים, שמטרתם לסייע למורים להכין את תלמידיהם לקראת צפייה באירוע אמנות במסגרת פעילות סל תרבות ארצי. כמו כן נועדו פרסומים אלה לסייע לתהליכי העיבוד לאחר המופע.
  • מסלול "צורות", ובו פרסומים הפורשים תמונה כללית יותר על תחומי יצירה שונים.
  • מסלול הספרים "מפתחות", ובו העמקה נוספת בשדות שונים של יצירה, מתוך תשומת לב מיוחדת לגישות עדכניות ולהקשרי התרבות הישראלית.

העורך הראשי היה המשורר והמתרגם דורי מנור ופוטר ב-2013. עורכת מסלול "אודות מופע" הייתה מילאת ביברמן. חלק מן הספרים מופצים על ידי "עם עובד".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]