אמצע הקיץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב וניסוח רבות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אמצע הקיץ
אמצע הקיץ
מדורת חג אמצע הקיץ בדנמרק, מסמלי חג אמצע הקיץ ברוב מדינות העולם
שם רשמי אמצע הקיץ
כינוי היום הארוך בשנה, היום הראשון של הקיץ, חג המולד של יוחנן המטביל
סוג חג תרבותי עממי
משמעות החג תחילת הקיץ, היום הארוך בשנה והולדת יוחנן המטביל
תאריך 21 ביוני (על פי לוח השנה האסטרונומי), 24 ביוני (בכנסייה הקתולית), יום שישי ושבת שאחרי 21 ביוני (בשוודיה), 17 ביולי (ברוסיה ובאוקראניה)
אופן חגיגת החג עמוד אמצע הקיץ, ריקודי עם, פסטיבלים, מדורות, ארוחות משפחתיות

אמצע הקיץשוודית: Midsommar) הוא פסטיבל הנחוג מדי שנה ביום ההיפוך הקיצי, שהוא היום הארוך ביותר בשנה. הפסטיבל לכבוד ההיפוך הקיצי הונצח בעבר על ידי מספר תרבוית בעת העתיקה לרבות הגרמאנית, הקלטית והרומית. אולם לא פסק גם כאשר התנצרו עמים אלו, ולמעשה הפך בפועל הפסטיבל הפגני ליום אשר ציין את לידתו של יוחנן המטביל. כיום פסטיבל אמצע הקיץ הוא חג רשמי במספר מדינות באירופה. מועד החג תמיד חל במרבית המדינות בסוף יוני או בתחילת חודש יולי.

מקור החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של החג אינו ידוע בוודאות, עם זאת הוא נחגג על ידי העמים הגרמאנים, הקלטים והרומאים על מנת לציין את היום הארוך ביותר בשנה. עם עלייתה של הנצרות במהלך ימי הביניים, רוב תושבי צפון אירופה התנצרו, אך החג נטמע בנצרות והפך (על ידי הכנסייה) לאחד מימי החג המוקדשים ליוחנן המטביל. התאריך האסטרולוגי לחג הוא 21 ביוני, אך בכנסייה הקתולית החג נקבע ל-24 ביוני - תאריך המציין את היום המקביל ליום חג המולד של ישו, שמתרחש בין ערב ה-24 בדצמבר ל-25 בדצמבר. למעשה, זאת הקבלה ישירה בין שני התאריכים המציינים בידי הפגאנים את הולדת השמש, שהנצרות מייחסת לישו בתור מאור העולם והכרזתו של יוחנן המטביל על ישו כבן האלוהים ומשיח. ההקדמה של שישה חודשים כנראה הגיעה על מנת לציין כי יוחנן המטביל נולד לפני ישו, אף על פי שאין על כך סימוכין בברית החדשה. בקרב בני הוויקה ושאר הנאו-פגנים ידוע החג בשם ליד'ה (Litha),כנראה על שם חודש יוני על פי לוח השנה של בני הוויקה.

מסורות החג במדינות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינות שונות התפתחו מסורות שונים ומנהגים לאופי החגיגות לכבוד היום הארוך בשנה.

אוסטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוסטריה ההיפוך הקיצי נחגג בכל שנה בתהלוכה מרהיבה של ספינות לאורך נהר הדנובה. הספינות היורדות במורד הנהר עוברות דרך גידולי יין "באכאו" שבעמק צפוני של וינה. 30 ספינות מפליגות במורד הנהר בשורה לצד זיקוקי דינור. בעוד שאנשים שבסביבת הנהר נמצאים בין הכרמים ומדליקים מדורות אשר מאירות את הדרך לספינות.

ברזיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חגיגות אמצע הקיץ בברזיל

בברזיל שמו של החג הוא יום יוחנן הקדוש, והוא הובא לברזיל בתקופה הקולוניאלית על ידי הפורטוגזים ועם הדורות הפך לאירוע פופולרי, שנחגג שבוע לפני יום אנתוניוס הקדוש (12 ביוני) ומסתיים לאחר יום פטרוס הקדוש (29 ביוני). פסטיבל ארצי זה, שנקרא "הפסטה ג'ונינה" (פסטיבל יוני), בפרטוגזית São João, מתרחש באמצע החורף ברובה של המדינה כיוון שברזיל נמצאת בחצי הכדור הדרומי לקו המשווה.

בולגריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הליכה על גחלים בבולגריה

בבולגריה מדינה בעלת מסורת של נצרות אורתודקסית מציין החג אמצע הקיץ לכבודו של יוחנן הקדוש על ידי טקס ההליכה על האש, שנקרא "Nestinarstvo" במהלך הטקס נוהגים גברים ונשים כאחד להתאסף ולצעוד לאורך שביל גחלים עם רגליים יחפות. בפורקולור הבולגרי נשים לקראת החג נוהגות לאסוף עשבי מרפא לכבודם של אלו אשר ילכו באותו יום על הגחלים. האמונה הבולגרית גורסת כי אדם אשר ילך בחג יוחנן הקדוש על הגחלים יהיה בריא לאורך כל השנה.

דנמרק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדנמרק אמצע הקיץ הוא יום חג מסורתי הנחגג עם הדקלת מדורות ושריפת של מכשפה באופן סמלי. החג נחגג בדנמרק עוד לפני בוא הנצרות, מימי הוויקינגים.

מדורת החג בפינלנד

יוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסורת היוונית האורתודוקסית, ערב יום חג המולד של יוחנן המטביל הוא פסטיבל בערים ובכפרים רבים ברחבי יוון. באופן מסורתי נקרא החג קלאידונאס (ביוונית: "Κλήδονας") (בתעתיק ללטינית: Klidonas), שמשמעותו "אורקול" או "סימן". מנהגי החג ביוון הם שריפת זרי "יום המאי" במדורה וריקוד על הגחלים.

איראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

באיראן חג הטרינאג'אה (פרסית: تیرگان, בתעתיק ללטינית: Tiregān) הוא חג עתיק באיראן ממקור בדת הזורואסטרית. הטרינאג'אה הוא הפסטיבל המקביל לחג אמצע הקיץ המערבי.

אירלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירלנד מקובל לציין את החג בקרנלבים שונים שמוקדשים לאניה. בעבר היה מקובל להדליק מדורות בליל זה, אך לאחרונה הדבר נאסר.

אוקראינה ורוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליל אמצע הקיץ נחגג במדינות מזרח אירופה רוסיה ואוקראינה בריקוד עם מסורתי

במדינות סלאביות בעלות מסורת נוצרית אורתודקסית 23 ביוני ו-6 ביולי ידועים כ"לילה של איוון" אשר נקרא ברוסית גם "Kupala". במדינות כמו רוסיה ואוקראינה חג אמצע הקיץ הוא אחד החגים העממיים שהגיעו מהמסורת הפגנית הקדם נוצרית. מנהגי החג איפוא קשורים למוטיבים של טבע ופוריות ונחגג על ידי הדלקת מדורות וקישוטי זרי פרחים אשר מושטים בנהר או בכל מקור מים אחר.

שוודיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד אמצע הקיץ נחגג בשוודיה תמונה משנת 1969

חגיגת אמצע הקיץ בממלכה השוודית נקראה בשפה המקומית midsommer. אמצע הקיץ נתפס בעיני השוודים כסמל תרבותי וכאחד החגים המרכזיים והחשובים ביותר בשנה. השוודים מציינים את אמצע הקיץ ביום שישי ושבת שאחרי 21 ביוני על ידי יציאה לכפרים לארוחות משפחתיות בעיקר כדי לעשות על האש ולשתות אלכוהול. אמצע הקיץ לא נחגג על ידי הדלקת מדורות אלא על ידי הצבת "עמוד מאי", שנקרא בשוודית "majstång" (עמוד אמצע הקיץ) שהוא עמוד מקושט ופרחוני שסביבו נוהגים לרקוד, ולשחק במשחקים קבוצתיים. חג המדורות השוודי נחגג ב-30 באפריל בחג ששמו וולבורג (valborg).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמצע הקיץ בוויקישיתוף