אמריקן פיטבול טרייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "פיטבול" מפנה לכאן. לערך העוסק בזמר, ראו פיטבול (זמר).
אמריקן פיטבול טרייר
American Pit Bull Terrier - Seated.jpg
קבוצה טריירים
ארץ מקור ארצות הברית
משקל

זכר 16-30ק"ג

נקבה - 14-30ק"ג
גובה

זכר - 46-60ס"מ

נקבה - 43-55 ס"מ
תוחלת חיים 8-15 שנים
תיאור בעל פרווה קצרה בצבעים שונים.
אופי כלב עירני ואנרגטי, אמיץ, עקשן
שימוש ציד, לוויה, מ‎לחמות כלבים, ביתי
אילוף הסתגלות גבוהה

האמריקן פיטבול טרייר הוא כלב בגודל בינוני, בעל פרווה קצרה ומבנה גוף אתלטי, אשר מקורו באנגליה ואירלנד.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע האמריקן פיטבול טרייר נוצר מהרבעה בין בולדוג לטרייר באיים הבריטיים, על מנת להשתתף בספורט הדמים של התגרות בפרים (bull baiting). לקראת סוף המאה ה-19, עקב האכזריות הרבה בהתגרות בפרים (הן לפר והן לכלב), הוצא ספורט זה מן החוק. כתוצאה מכך עלה קרנם של קרבות הכלבים ואיתם הפופולריות של הגזע. הגזע טופח להיות חברותי כלפי בני אדם (על מנת שלא יתקוף אנשים בזירה), תכונה זו ונוספות תרמו לפופולריות גדולה של הגזע ככלב משפחתי.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מתכונות הגזע טופחו על מנת ליצור לוחם משובח בזירה ותכונות אחרות טופחו על מנת להפכו לכלב משפחה וליווי טוב יותר. בין התכונות הבולטות של הגזע ניתן למנות: אנרגטיות, אתלטיות, אינטליגנציה, חברותיות, נאמנות, נחישות וסף כאב גבוה. יש לזכור כי תכונות גזע אינן מחייבות כי כלב מסוים יהיה בעל תכונות אלו, אלא רק מעידות על נטיות של הגזע בכללותו. מכיוון שהגזע מוכר כגזע רשמי באנגליה אך לא בארצות הברית (שם מכירים רק באמסטף), אין תקן גזע אחיד, דבר התורם לשונות הגדולה בתכונות הגופניות וההתנהגותיות.

הפיטבול ככלב מסוכן לציבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 נחקק בישראל חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, שקובע שהאמריקן פיטבול טרייר, ביחד עם 7 גזעי כלבים נוספים, הוא כלב מסוכן, שחלה שורה של הגבלות על החזקתו בישראל. בין ההגבלות העיקריות ניתן למנות: חובת סירוס (עיקור בנקבות) ואיסור סחר בין אנשים (לעומת אגודות כגון צער בעלי חיים). למרות חקיקה זו, מבחני התנהגות אשר נערכים על ידי האגודה האמריקאית למבחני התנהגות לכלבים מראה על היחסים בין הבעלים לכלב . הפיטבול אינו בא מהזאב לעומת הלברדור או הגולדן ובגלל זה הוא אינו טריטוריאלי.

על מנת לגדל כלב ממושמע ורגוע יש להשקיע באילוף הכלב וחיברות מגיל צעיר. בנוסף, יש לתת לכלב הזדמנויות רבות להוציא אנרגיה על מנת למנוע תסכול, שעמום ותוקפנות. בין השנים 2005 ל-2015 יוחסו 203 מקרי מוות בארצות הברית לפיטבול[1].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]