ג'ק ראסל טרייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'ק ראסל טרייר
ג'ק ראסל טרייר
קבוצה טריירים
ארץ מקור אנגליה
משקל 6-10 ק"ג
גובה 25-38 ס"מ
תוחלת חיים 15-17 שנים
תיאור בעל פרווה לבנה ברובה, כתמים חומים\שחורים, משתנה מכלב לכלב.
שימוש ציד, שעשועים ולוויה

ג'ק ראסל טרייר (באנגלית: Jack Russell Terrier) הוא גזע של כלב הבית. מספר הגזע שלו הוא #345. גזע כלבים קטנים, ידידותיים וקלים לאילוף. לבנים ברובם, בעלי פרווה משתנה מכלב לכלב. כלב נמרץ, אוהב לשחק, ועדיין אמיץ וקשוח.

מקור והיסטוריית הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'ק ראסל טרייר נקרא על שם הכומר ג'ון ראסל (1795-1883), מפתח הגזע, שבנוסף לפעילותו בכנסייה, עסק בציד. מטרתו של ג'ון ראסל הייתה ליצור כלב קטן ואסרטיבי, לצורך ציד שועלים. תהליך הפיתוח התרחש בדבונשייר (Devonshire) שבאנגליה במחצית השנייה של המאה ה-19. הכלב הקטן והלוחמני הזה שימש באותה תקופה באמת כעוזר לציד חיות קטנות ובעיקר שועלים, כאשר תפקידו העיקרי היה לחפור בורות מחוץ למערות השועלים ולטמון בהם פיתיונות. מרביעים שונים התלהבו ממוסר העבודה הגבוה של הג'קים והרביעו את הגזע עם כלבים שונים, מה שיצר כיום גזע מגוון ונרחב של טריירים. אף על פי שיש שני גזעים שנקראים לעיתים קרובות "ג'ק ראסל", נהוג להבחין בין שני סוגים של הגזע: פארסון ראסל טרייר וג'ק ראסל טרייר.

נתונים, מאפיינים ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפארסון ראסל טרייר רגליים ארוכות יותר, והוא מצטיין בעיקר בציד שועלים, בעוד שלג'ק ראסל טרייר רגליים קצרות יחסית ובשילוב חזה צר, והדבר מקנה לו יתרון בציד מכרסמים כגון חולדות מתחת לפני השטח. לשני הסוגים חוש ריח מצוין ורגלייהם ארוכות וחזקות מספיק בשביל לשמור על קצב הריצה של כלבי הציד. בשל כך, לעיתים משמשים ככלבים משטרתיים. הג'ק ראסל כלב חכם, נמרץ ואוהב. טוב עם ילדים אך חשוב שהילד לא יתגרה בו שכן אם הג'ק לא מרגיש בטוח במאה אחוז, הוא עלול להתגונן ולהתפרע. מגיע לגובה של כ-25 עד 38 ס"מ ולמשקל ממוצע של כ-7 ק"ג.

אילוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'ק ראסל טרייר ידוע בתור כלב שאם תתנו לו אצבע, הוא ירצה את כל היד, על כן חשוב ביותר שבעלי הכלב יהיו המנהיגים שלו וילמדו אותו את מקומו. לג'קים מוסר עבודה גבוה מאד והם עובדים על מנת לעבוד. הם גזע כלבים קל, נוח ומתאים לאילוף, צייתן, כל עוד האימונים נוקשים ועקביים. הג'ק ראסל ידוע בכישוריו לבצע פעלולים ועל כן גזע זה מככב בתוכניות טלוויזיה וסרטים. חשוב להיות מנהיג עבור הכלב ולתת לו חוקים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור, אחרת הוא עלול להיות לא מחונך, להפגין שליטה, ולפתח בעיות התנהגות כמו התפרעויות, נזק, נביחות בלתי פוסקות ועלול לתקוף כלבים אחרים. על כן חובה להיות נוקשים, עקביים וקשוחים. כלבים אלה חופרים, מטפסים וקופצים ולא רצוי לשחרר אותם מן הרצועה אלא אם כן הם מאולפים מאד.

מחלות נפוצות וטיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע זה רגיש לבעיית רגליים בה פיקות הברכיים יוצאות ממקומן. כמו כן, הראסלים ידועים במחלות גנטיות בעיניים, חירשות ובעיית ירכיים הנפוצה אצל כלבים קטנים בשם לג-פרתס. תוחלת החיים הממוצעת של גזע זה עומדת על 15 שנים ולעיתים יותר.

גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לגדל את הג'ק ראסל טרייר בדירה או בית כל עוד הוא מקבל הרבה שעות ריצה והתעמלות. יש להוציאו לטיולים ארוכים ואם יש לו מרחב לרוץ בו משוחרר, הוא יהיה בשיאו. ג'קים אוהבים לחפור ולטפס, מה שאומר שאם משחררים אותו, רצוי לתחום את המקום כמו שצריך. ללא ספורט וריצה, כלבים אלו יכולים להפוך רעשניים ובעליהם יכולים לצפות להרבה ניסיונות להשגת תשומת לב ומשחקי מלחמה כשהם מגיעים הביתה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]