אנדרטת מלחמת ארצות הברית-ספרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנדרטת מלחמת ארצות הברית-ספרד
מראה האנדרטה ממערב. מאחוריה נראים ארבעת תותחי השלל הספרדים
מראה האנדרטה ממערב. מאחוריה נראים ארבעת תותחי השלל הספרדים
מידע כללי
סוג אנדרטה עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם מלחמת ארצות הברית-ספרד עריכת הנתון בוויקינתונים
כתובת בית הקברות הלאומי ארלינגטון עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום מחוז ארלינגטון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 38°52′31″N 77°04′28″W / 38.8754°N 77.0745°W / 38.8754; -77.0745
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אנדרטת מלחמת ארצות הברית–ספרדאנגלית: Spanish–American War Memorial) ניצבת בבית הקברות הלאומי ארלינגטון שליד וושינגטון די. סי., בירת ארצות הברית. היא מוקדשת לזכרם של האמריקנים שנהרגו במלחמה. האנדרטה נחנכה בשנת 1902, ארבע שנים לאחר המלחמה.

האנדרטה הוקמה ביוזמת ארגון נשים - האגודה הלאומית של הגברות הקולוניאליות של אמריקה, אשר גם תכננה את האנדרטה וגייסה מתרומות פרטיות את המימון הדרוש להקמתה.

האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה ניצבת בכיכר דשא עגולה בחלקו המערבי של בית הקברות ארלינגטון, בקרבת שלוש חלקות שבהן נקברו חללים של המלחמה.[1] היא עמוד גרניט בגובה של 16 מטרים. בראשה קבועים גלובוס ועליו פסל נשר הפורש את כנפיו כשפניו מערבה. על גבי הגלובוס נמצא תבליט של רצועה ועליה 13 כוכבים, כמספר המדינות החברות המקוריות בארצות הברית. הגלובוס נח על גבי כותרת קורינתית הקבועה בראש העמוד. העמוד עצמו ניצב על גבי בסיס רבוע שתחתיו שתי מדרגות. על ארבע הפאות העליונות של הבסיס הרבוע קבועים 11 כוכבי ארד, 44 בסך הכל. בארבע הפינות של הבסיס התחתון של האנדרטה קבועים כדורי גרניט כהה.

שלט ארד קבוע בעברו המערבי של בסיס האנדרטה, ועליו הכתובת הבאה:

לחיילים ולמלחים של ארצות הברית, שמסרו את חייהם במלחמת 99–1898 עם ספרד, מוקדשת אנדרטה זו בצער, הכרת תודה וגאווה על ידי האגודה הלאומית של הגברות הקולוניאליות של אמריקה בשם כל נשות האומה. 1902

ממזרח לעמוד, מעבר לדרך המקיפה את הכיכר שבה הוא ניצב, הוצבו על גבי כנים ארבעה תותחים שנלקחו שלל מספרד במהלך המלחמה. שניים מהם, במרכז, הם תותחים מודרניים שנלקחו מאוניות ספרדיות. קני התותחים פונים מזרחה. ארבעת התותחים היוו למעשה את האנדרטה הראשונה למלחמה והוצבו במקומם הנוכחי בשנת 1900, לפני הקמת עמוד האנדרטה.

האנדרטה נחנכה בטקס המוני ב-21 במאי 1902 במעמד נשיא ארצות הברית תאודור רוזוולט, שהיה בעצמו מהלוחמים שהשתתפו במלחמה.

בשנת 1964 הוסיפה האגודה הלאומית של הגברות הקולוניאליות של אמריקה שלט ארד שני בעברו המזרחי של בסיס האנדרטה. הוא מוקדש לזכר כל חללי ארצות הברית במאה העשרים.

בשנת 2008 הוסיפה האגודה שלט ארד שלישי, הקבוע על בסיס בקרקע בשוליים המערביים של כיכר הדשא שבה ניצבת האנדרטה. שלט זה מוקדש לכל המשרתים את ארצות הברית.

האגודה ביקשה במקור לחרות על גבי האנדרטה את שמות כל הרוגי המלחמה, אך התברר שמספרם רב מדי לכך. במקום זאת הפיקה האגודה כרך מהודר בעל דפי קלף וכריכת עור שבו נרשמו שמות כל החללים. כרך זה הוצג בתחילה בבית ארלינגטון, ולאחר מכן במשרד באמפיתיאטרון הזיכרון. נכון לשנת 2013 לא ידוע מקומו של הכרך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חללי ארצות הברית במלחמה מנו 2,910 איש, מהם 345 שמתו בקרב. היתר מתו ממחלות.