אנדריי קילצ'ינסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אנדריי קילצ'ינסקי (נולד בשנת 1937) הוא צייר ישראלי שריגל עבור ארצות הברית בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילצ'ינסקי נולד בפולין לאם יהודייה ואב קתולי. אביו, שהוכר לימים כחסיד אומות העולם, היה קומוניסט ובעת מלחמת העולם השנייה הקים מחתרת פרטיזנית.

ב-1958 עלה קילצ'ינסקי לישראל. הוא השתתף במלחמת ששת הימים בגזרת רמת הגולן. באותה תקופה התפרנס כצייר.

ב-1977 התבצר קילצ'ינסקי בבניין שגרירות גרמניה בתל אביב כשהוא חמוש באקדח במחאה על האנטישמיות והסחבת בהליכים המשפטיים נגד פושעים נאצים בגרמניה[1]. במאי 1978 הצית עצמו ליד השגרירות על אותו רקע ונפגע קל מכוויות. כעבור כמה ימים נעצר בחשד שהצית את חנות העתיקות של יוסף שטיגליץ בתל אביב כנקמה על כך שהלה העיד בעבר לטובת פושע המלחמה ההולנדי פיטר מנטן. בדצמבר 1978 התבצר במרכז התרבות של שגרירות גרמניה בתל אביב עם בת ערובה, במחאה על חוק ההתיישנות הגרמני המונע העמדה לדין של פושעים נאצים.

ב-1980 תבע מן היועץ המשפטי לממשלה, יצחק זמיר לעצור את נשיא בוואריה, פרנץ יוזף שטראוס, שהיה באותה עת בביקור בישראל, בהתאם לחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם.

ב-1981 נעצר כשניסה להפריע לקונצרט מיצירות ריכארד ואגנר שהתקיים בהיכל התרבות בתל אביב.

ב-1987 התמודד במסגרת ועידת הליכוד על תפקיד יושב ראש המרכז.

ב-1992 עזב קילצ'ינסקי את ישראל.

ב-2001 נחשף שקילצ'ינסקי ריגל בישראל בשירות הסי איי איי בשנים 1985-1991. נטען כי מידע שהעביר הביא למעצר ג'ונתן פולארד. למרות זאת קילצ'ינסקי לא נחקר כאשר חזר להתגורר בישראל בשנת 2001.

בשנת 2005 עתר ג'ונתן פולארד לבג"ץ בדרישה לעצור את קילצ'ינסקי ולהחזיקו כקלף מיקוח כל עוד לא ישוחרר פולארד מן הכלא האמריקני.

לקילצ'ינסקי שתי בנות: סמדר[2], שחקנית ושרון, דוגמנית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]