שגרירות ארצות הברית בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 32°4′36″N 34°46′00″E / 32.07667°N 34.76667°E / 32.07667; 34.76667

שגרירות ארצות הברית ברחוב הירקון
שגרירות ארצות הברית
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
שגרירות ארצות הברית
שגרירות ארצות הברית

שגרירות ארצות הברית בישראל שוכנת ברחוב הירקון 71 בתל אביב, ומטפלת במכלול האינטרסים של ארצות הברית בישראל.

השגרירות מופקדת על שטחי ישראל שבתחומי הקו הירוק למעט ירושלים. שטחי הגדה המערבית, רצועת עזה וירושלים מטופלים על ידי הקונסוליה האמריקאית בירושלים. השגרירות מעניקה מענה לצרכיהם של אזרחים אמריקאים המתגוררים או השוהים בתחומי אחריותה. המחלקה הקונסולרית של השגרירות מספקת שירותים קונסולריים לאזרחי ארצות הברית השוהים בישראל, וכן בוחנת בקשות לויזות שהייה בארצות הברית, ומטפלת בהנפקתן. עוד מפעילה השגרירות נציג קונסולרי בחיפה.

מבנה השגרירות, הניצב בצומת הרחובות הירקון ושלום עליכם, הוא בניין בן שש קומות שלו חזות ברוטליסטית ומבוצרת. מעטפת המבנה עשויה מבטון חשוף, בקומת הקרקע שלו פתחים מעטים, ולאורך חזיתו הפונה לרחוב הירקון הוקמה, בשנות ה-90, גדר בטיחות שמטרתה למנוע פיגועים בשגרירות באמצעות כלי רכב (פיגוע דריסה, פיגוע באמצעות מכונית תופת וכדומה). צדו האחורי של הבניין פונה לרציף הרברט סמואל והוא נמוך מחלקו הקדמי, בשל מפל הגבהים של רכס הכורכר המקביל לים. מדרום לבנין שוכן מגרש החניה המשרת אותו, אף הוא מוקף חומה ושמור היטב. על גג הבניין מותקנים אנטנות ומכשור אלקטרוני.

מחלקת ההסברה וקשרי החוץ של השגרירות מפעילה את "המרכז האמריקאי" (The American Center) בירושלים, שמטרתו להעניק לציבור הישראלי מידע אודות ארצות הברית. במקום מרכז מידע וספרייה שבה כ-6,000 ספרים, מאגרי מידע ממוחשבים, כתבי עת, סרטי וידאו ו-DVD, וכן תמלילי נאומים של נשיאי ארצות הברית. עוד מפעילה השגרירות שלוחות דומות המכונות "הפינה האמריקאית" (The American corner) בעכו, כרמיאל, באר שבע ובמרכז הערבי-יהודי ביפו ברחוב קדם בשכונת גבעת עלייה.

ב־23 באוקטובר 1995 הועבר בארצות הברית חוק המכיר בירושלים כבירת ישראל ומחייב את הממשל האמריקאי להעביר אליה את השגרירות עד שנת 1999[1]. עם זאת, נשיא ארצות הברית דוחה את ביצוע החוק בחצי שנה בכל פעם, ונכון ל-2016, החוק טרם מומש.[2]

כיום מכהן בתפקיד השגריר דן שפירו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]