אנטינייטרינו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אנטי-נייטרינו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנטינייטרינו
חלקיק: אנטינייטרינו
הרכב: חלקיק יסודי
סטטיסטיקה: פרמיון
קבוצת שיוך: לפטון
דור: ראשון, שני ושלישי
אנטי-חלקיק: נייטרינו
סמל: ν
תכונות
מסת מנוחה: ‎~ ‎2.139194288×10-37kg
‎~ 0.00000012 MeV/c2
מטען חשמלי: ‎0 e
ספין: 12 ħ
מספר לפטוני: ‎-1
מספר באריוני: 0
מטען צבע: 0
אינטראקציות: הכוח החלש, כבידה
היסטוריה
נצפה? כן
שנת גילוי: 1956
מגלה: קלייד קוואן, פרדריק ריינס
ניסוי: גלאי סינטילציה
מתקן: כור ביקוע
מוסד: אתר נהר סוואנה (Savannah River Site)
הכרה: פרס נובל לפיזיקה לשנת 1995

אנטינייטרינו הוא האנטי-חלקיק של הנייטרינו. כמו הנייטרינו, האנטינייטרינו הוא חלקיק יסודי נייטרלי. האנטינייטרינו הוא לפטון בעל ספין של 12. חלקיקי אנטינייטרינו נוצרים, בין היתר, בדעיכת בטא מינוס. חלקיקי אנטינייטרינו מגיבים עם חלקיקים אחרים דרך שני כוחות בלבד: הכוח החלש וכבידה. לפיכך, קשה מאוד לגלותם באמצעות ניסוי.

כמו חלקיקי נייטרינו, גם לחלקיקי אנטינייטרינו יש שלושה טעמים אפשריים: אנטינייטרינו אלקטרוני, אנטינייטרינו מואוני ואנטינייטרינו טאואוני.

לחלקיקי אנטינייטרינו ישנה מסה, אך היא קטנה מאוד. נכון ל-2017, ניסויים מראים כי סכום המסות של שלושת טעמי האנטינייטרינו הוא כ-0.12 eV.

יחד עם העובדה שחלקיקי אנטינייטרינו וחלקיקי נייטרינו נושאים את אותו מטען חשמלי (0), יש לשניים גם מספרים קואנטיים הנגדיים זה לזה, כגון המספר הלפטוני והאיזוספין החלש (T3). על פי ניתוחים תיאורטיים מסוימים, יתכן כי הנייטרינו והאנטינייטרינו הם למעשה אותו חלקיק. חלקיקים בעלי תכונה זו הם פרמיוני מאג'ורנה (Majorana fermions). אם חלקיקי נייטרינו הם אכן פרמיוני מאג'ורנה, יתכן כי מתקיימות דעיכות בטא כפולות נטולות חלקיקי נייטרינו. הוצעו מספר ניסויים שמטרתם לבחון תהליכים כאלו, אך עד היום, הם טרם התגלו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]