מזון B

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מזון B
B meson
מידע כללי
הרכב האדרון
סטטיסטיקה בוזון
קבוצת שיוך מזון
סמל B
תכונות
ספין 0 ħ
מספר לפטוני 0
מספר באריוני 0
מטען צבע 0
אינטראקציות הכוח החזק, אלקטרומגנטיות, הכוח החלש, כבידה
הרכב קווארקים

B+: ub

B-: bu

B0: db

B0: bd
אורך חיים

B±: ‎1.638×10-12שניות

B0: ‎1.52×10-12‎ שניות
היסטוריה
נצפה? כן
תאריך גילוי 1980
ניסוי CLEO (אנ')
מתקן CESR (אנ')
מוסד אוניברסיטת קורנל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מֶזון B הוא מזון תחתי המכיל קוארק תחתון ואנטיקוארק למעלה, או את האנטי-חלקיקים שלהם, או קוארק תחתון ואנטיקוארק למטה, או את האנטי-חלקיקים שלהם. מזוני B הם ההאדרונים התחתיים הקלים ביותר, כלומר, החלקיקים המורכבים בעלי המסה הנמוכה ביותר שיש להם את המספר הקואנטי תחתיות. המסה של מזוני B טעונים היא 5,279.31 MeV. המסה של מזוני B נייטרליים היא 5,279.62 MeV.

אורך החיים של מזוני B טעונים הוא ‎1.638×10-12שניות. אורך החיים של מזוני B נייטרליים הוא ‎1.52×10-12‎ שניות.

מזון B התגלה ב-1980 והדיווח הראשון על גילויו פורסם ב-12 בינואר 1981, בכתב העת Physical Review Letters. החלקיק התגלה בגלאי CLEO של מאיץ החלקיקים CESR (טבעת אחסון האלקטרונים של קורנל, Cornell Electron Storage Ring) באוניברסיטת קורנל. מזון B התגלה כשלוש שנים לאחר גילויו של המזון אופסילון, שהיה החלקיק הראשון שהתגלה המכיל קוארק תחתון. אופסילון אינו חלקיק תחתי (התחתיות שלו היא 0), לעומת מזון B, הנושא תחתיות של 1 או מינוס 1.

מזוני B נייטרליים מצטיינים ביכולת להפוך מחלקיק אחד לרעהו בעל התחתיות הנגדית, כלומר, מ-B0 ל-B0 ולהפך. תופעה זו מכונה אוסקילציה, או תנודה, של מזוני B נייטרליים (B–Bbar oscillation). היא מהווה דוגמה לתנודת חלקיקים נייטרליים (neutral particle oscillation). תופעות אלו הן מקור חשוב למידע אודות הסיבות לקיומו של עודף החומר על פני האנטי-חומר ביקום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]