אנרכיזם באנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנרכיזם
Anarchy-symbol.svg

זרמים של אנרכיזם

אנרכו-קומוניזם
אנרכו-סינדיקליזם
אנרכו-פרימיטיביזם
אנרכו-פמיניזם
אנרכיזם אינדיבידואליסטי
אקו-אנרכיזם
אנרכו-לאומיות
אנרכו-קפיטליזם
אנרכיזם-קווירי
אנרכיזם קולקטיביסטי
אנרכיזם ללא תארים


אנרכיזם מסביב לעולם

אנרכיזם בספרד
אנרכיזם באפריקה
אנרכיזם באנגליה
קהילות אנרכיסטיות


אנרכיזם בתרבות

אנרכיזם וחברה
אנרכיזם ודת
אנרכיזם ואמנות
אנרכיזם שחור
אנרכיזם נוצרי
אנרכיזם בודהיסטי
סמלים אנרכיסטייםאנרכיזם בהיסטוריה

הקומונה הפריזאית
מהומות היימרקט
מרד קרונשטט
נסטור מכנו
מאי 1968

האנרכיזם באנגליה התפתח במקורו בהקשר של זרמים רדילקיים במפלגה הוויגית והנצרות הפרוטסטנטית. במהלך מלחמת האזרחים באנגליה ותהליך התיעוש, המחשבה האנרכיסטית החלה להתפתח בהקשר של פוליטיקה מעמדית מהפכנית.

התפתחות מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו ברוב חלקי אירופה, אנגליה של ימי הביניים נשלטה באמצעות מונרכיה בשיתוף עם פרלמנט של אריסטוקרטים אמידים ובעלי אדמות. בניגוד לאירופה היבשתית, הפרלמנט החזיק בזכויות יתר. כאשר המונרכיה האנגלית ניסתה לבסס מונרכיה מוחלטת, הפרלמנט האנגלי מרד. במהלך מלחמת אזרחים זו, פרוטסטנטים ופועלים עירוניים החלו בהקמה של קהילות שהתבססו על בעלות משותפת על אמצעי הייצור. כתוצאה ממלחמת האזרחים, האריסטוקרטים האנגלים והמעמד השליט הקפיטליסטי התאחד ותמך בפרלמנט. אולם, כתוצאה ממלחמת האזרחים, נוסדו זכויות אזרחיות רבות.

ג'רארד וינסטנלי, פעיל פוליטי פרוטסטני, שפרסם מנשר שקרא לבעלות משותפת וארגון חברתי וכלכלי בקהילות חקלאיות קטנות במאה ה-17, נחשב לאחד מהאבות המייסדים של האנרכיזם המודרני. הפילוסוף, ויליאם גודווין, היה הראשון שפרסם מסה שתמכה באופן מפורש בביטול השלטון בחיבורו "חקירה בנוגע לצדק פוליטי", בשנת 1793. למרות שלא השתמש במילה "אנרכיזם", יש הרואים אותו כ"מייסד האנרכיזם הפילוסופי".

ליברלים רבים כונו לעתים קרובות "אנרכיסטים" בידי המונרכים, למרות שלא קראו לביטול ההיררכיה. אולם, הם תמכו ברעיונות של שוויון בין בני האדם, זכויות הפרט, ואחריות האנשים לשפוט את ממשלותיהם, שסיפקו את הבסיס למחשבה האנרכיסטית.

מהמאה ה-19 ועד מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנגדות לסדר החברתי הקיים, הייתה יחסית פופולרית בסוף המאה ה-19. הביטוי לכך נע מתמיכה ברפובליקניזם האנגלי של צ'ארלס בראדלו, לרפוליקניזם הרדיקלי של המשורר השנוי במחלוקת, אלגרנון צ'ארלס סווינבורן, אל האנרכו-סוציאליזם של ויליאם מוריס ואוסקר ויילד, ועד לאנרכיזם המפורש של פיוטר קרופוטקין ותומכיו. המשורר האנרכיסט, הרברט ריד סיפק לכך תמריץ אינטלקטואלי בתקופתו עם חיבורים כמו "אנרכיה וסדר", "שירה ואנרכיזם", "פילוסופיה של אנרכיזם" ועוד.

תחייה בשנות ה-60 של המאה ה-20 ובמאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

התעניינות מחודשת באנרכיזם החלה בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20. התעוררות זו נקשרה באנגליה לעלייתו של הז'אנר המוזיקלי, פאנק רוק. הלהקה קראס ידועה ברעיונותיה האנרכיסטים והפציפיסטים. בתחילת המאה ה-21 חלה התעוררות נוספת שהתבטאה באנגליה באמצעות סרטים, מוזיקה, הצגות תיאטרון חי, ובמיוחד קבוצת התיאטרון הסאטירית, "קומדי קולקטיב", מצפון אנגליה. התעוררות זו היא גם חלק מהתנועה העולמית נגד הגלובליזציה. קבוצות אנרכיסטיות רבות, כגון החזית לשחרור בעלי החיים והחזית לשחרור כדור הארץ החלו את דרכן באנגליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]