לדלג לתוכן

אסלן (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסלן
Aslan
יוצרים ק. ס. לואיס עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות ליאם ניסן עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב בשפה העברית דביר בנדק (שני הסרטים הראשונים)
יורם יוספסברג (הסרט השלישי)
דמויות קשורות
אויבים המכשפה הלבנה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אסלן הוא דמות ראשית בסדרת ספריו של ק.ס. לואיס "דברי ימי נרניה". הוא הדמות היחידה שמופיעה בכל שבעת ספרי הסדרה. אסלן הוא אריה מדבר, והוא בנו של הקיסר שמעבר לים, והמלך מעל כל המלכים בנרניה. פירוש שמו הוא "אריה" בטורקית.

אסלן הוא מעין אלוהות עבור יצורי נרניה: הוא שבורא בהבל פיו את עולמה של נרניה, הוא הדמות המכוונת את האירועים, הגיבורים מתפללים אליו ונשבעים בשמו, והוא המורה על הבאת הקץ לעולם זה.

הופעות בסיפורי נרניה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסלן מוצג לראשונה כאשר מר בונה מספר לילדי פיוונסי (פיטר, סוזן, אדמונד ולוסי) על אסלן. מר בונה מסביר כי אסלן הוא המלך האמיתי של נרניה וכי הילדים (כבני אדם ובנות חוה) הם הנבחרים שיעזרו לסיים את השלטון הרודני של המכשפה הלבנה. בהמשך פוגשים הילדים באסלן, וכאשר המכשפה טוענת שצריך להוציא להורג את אדמונד בגין בגידה, אסלן מציע את עצמו במקומו של אדמונד. המכשפה הורגת את אסלן על שולחן האבן, אך אסלן קם מהמתים, משחרר את האסירים שהמכשפה הפכה לאבן, הורג את המכשפה בקרב ומכתיר את ילדי פיוונסי כמלכי נרניה.

ילדי פיוונסי מזומנים לנרניה מעולמם כדי לסייע לנסיך כספיאן - מלך נרניה החוקי - להפיל את דודו מירז שעלה בכוח לכס המלכות, ולהחזיר את החופש לנרניה. כאשר הם תועים ביער, לוסי פוגשת באסלן, והוא מוביל אותם אל כספיאן. בזמן המלחמה אסלן עובר בנרניה ומחזיר לחיים את רוחות היער והמים, ובסופו של דבר משיב את אנשיו של מירז לעולמם, ואת ילדי פיוונסי לעולמם.

אדמונד ולוסי פיווונסי עברים לים המזרחי של העולם הנרנייני יחד עם בן דודם יוסטס, שם הם מצטרפים למלך כספיאן למסע ימי. אסלן מופיע בכמה נקודות של המסע כדי להעניק הדרכה - בין השאר כשיוסטס מכושף והופך לדרקון, אסלן מציל אותו מהקסם. בסוף הספר מגיעים הילדים עם ריפיצ'יפ העכבר אל ארצו של אסלן, שמשיב אותם לעולמם.

אסלן מביא את יוסטס ואת חברתו לכיתה ג'יל פול לנרניה, ושולח אותם למצוא את הנסיך ריליאן שנחטף. לאחר שמוצאים הילדים את ריליאן ומשחררים אותו מהקסם שהוטל עליו, משיב אותם אסלן לעולמם, ועוזר להם גם בו.

הסיפור מתמקד במסעם של הנער שסטה והסוס ברי, ובהמשך גם הנערה ארוויס והסוסה הווין, מקלורמן לארץ המלאכים. לקראת סוף הספר מתברר כי אסלן ליווה את הדמויות לאורך כל המסע, ואפילו לפני פתיחת הסיפור - הוא הציל את הנסיך התינוק קור מארץ המלאכים מידי אויביו, ומסר אותו לדייג קלורמני שקרא לו שסטה. בסוף הספר קור מוכתר למלך.

ספר זה הוא המוקדם ביותר מבחינת הכרונולוגיה של העלילה. הספר מגולל את סיפור היווצרותה של נרניה בידי אסלן. לאחר שהיא נוצרת, שולח אסלן את שתי הדמויות הראשיות - דיגורי קירק ופולי פאלמר - שג'דיס הרשעה (לימים המכשפה הלבנה) תהפוך לאיום גדול על נרניה, ושולח אותם למצוא תפוח קסם, שכאשר הוא נטוע יגן על נרניה מג'דיס. אסלן מכתיר את מלכי נרניה הראשונים, ומשיב את דיגורי ופולי לעולמם.

קוף בשם טריק מוצא פרוות אריה, ומשכנע את ידידו החמור בהייה להתחזות לאסלן, וכך משתלט על נרניה. טריק מנסה לכרות ברית על הקלורמנים, אך הם מנסים לשלוט בעצמם על הארץ. בסוף הספר מופיע אסלן עצמו, מביא לסופה של נרניה, ומעביר את כל הגיבורים דרך שער גדול אל "נרניה החדשה".

ההקבלה בין אסלן לישו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הספר האריה, המכשפה וארון הבגדים אדמונד מעדיף את התענוג באכילת רחת לוקום של מלכת השלג בתמורה ל"מכירת" אחיו ואחיותיו. המקבילה הנוצרית של סיפור זה הוא מכירת ישו על ידי יהודה איש קריות לרומאים בתמורה לשלושים שקלי כסף. בנוסף, ניתן להקביל את רדיפת מלכת השלג אחר האחים בנרניה לסיפור של טבח החפים מפשע ובכך בעצם להקביל את מלכת השלג להורדוס.

אסלן הוא הגואל, בנו של האל - הקיסר המולך על ימים - אשר נעדר לפרקי זמן ממושכים מנרניה. בהיעדרו, הולכת ונחלשת אמונתם של בני עמו באסלן, בקיומו ובכוחו. אסלן מקריב עצמו ונעקד על שולחן האבן (המקביל לצלב), על מנת לגאול ממוות את הנער אדמונד. בכך הוא שובר את הכישוף ולאחר מכן קם לתחייה, ועוזב שוב לאחר השלמת משימתו. דבר זה מקביל למעשהו של ישו על-פי המסורת הנוצרית, שהוקרב על הצלב כדי לתת לבני-האדם הזדמנות להיגאל מן החטא הקדמון של אדם וחווה באמצעות טבילה ואמונה בו, ולאחר-מכן קם לתחייה. לאחר הריגתו של אסלן על שולחן האבן, לוסי וסוזן נשארות כדי לבכות על גופתו. בברית החדשה, מריה אם ישו ומריה מגדלנה נשארות כדי להוריד את גופת הצלוב ולבכות עליו.

כאשר הוא מחליט להפגין את כוחו, שאגתו מזכירה גם לאלו ששכחוהו כי הוא האל האמיתי. הוא בוחן כליות ולב, ולא ניתן לשקר לו. כמו ישו, אשר לפי הנצרות בכוחו לרפא חולים כבמעשה נס, גם אסלן עושה ניסים - נשיפתו משיבה לחיים את היצורים שהמכשפה הפכה לפסלי אבן.

בסוף המסע בדורך השחר אומר אסלן לילדים כי הוא מופיע גם בעולמם, אך שם יש לו שם אחר.

בסוף הקרב האחרון אסלן דן את כל היצורים, ומעביר את הטובים שבהם לגן עדן ואת השאר אל האבדון, סיטואציה המקבילה לסיפור הביאה השנייה בנצרות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסלן בוויקישיתוף