אפוס לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אפוס לאומי הוא, לרוב הדעות, יצירה ספרותית (בדרך כלל מבטאת כחלק משירה אפית או פואמה), בעלת היקף לשוני נרחב, שבו האומה מוצאת את המאפיינים ייחודיים שלה מתוך ביטויים שביצירה. האפוס הלאומי יכול להשתייך למדינת לאום, לקבוצה אתנית או דתית. לאפוס הלאומי חשיבות בשל העובדה שלרוב הוא מזכיר את מקור האומה, חלק מתולדותיה או אירוע מכריע שהביא להתגבשות הזהות הלאומית, כגון סמלים לאומיים, גיבורים, קרבות חשובים וכיוצא בזה. כמו כן יש לאפוס הלאומי גם מובנים רחבים יותר, כך למשל אפוס לאומי יכול לאפיין קבוצה תרבותית נחרבת יותר מאומה אחת ומספר אומות במקביל ואף ציוויליזציות שלמות.

במדינות ותרביות רבות ברחבי העולם, נהוג ליחס יצירה ספרותית אחת או יותר כמקור הספרותי או האירוע היסטורי מכונן שהשפיעה רבות על תרבות או אומה מסיומת. כך למשל בקרב דוברי עברית, התנ"ך נחשב ליצירה הספרותית והלשונית החשובה ביותר בתרבות הציונית והיהודית הן בשל תוכנו והן בשל צורת כתיבתו. כך גם בתרבות הערבית יחס זהה קיים לגבי הקוראן, אשר תופס ממד חשוב כיצירה לשונית הצחה ביותר בשפה הערבית. אומנם בתרביות אחרות נהוג ליחס חשיבות רבה יותר ליצירות ספרותיות חילוניות מאשר דתיות. כך למשל "פאוסט" של גתה נחשבת ליצירה הספרותית החשובה ביותר שנכתבה בשפה הגרמנית, באיטליה "הקומדיה האלוהית" של דנטה אליגיירי, בגיאורגיה זכה עוטה "עור הנמר" של שותא רוסתוולי וביוון המודרנית תופסים כבעבר עדיין מקומם של שתי השירות האפיות, האיליאדה והאודיסאה מאת הומרוס. שפתם של הטקסטים נחשבה עד שנות השבעים לשפה התקנית היחידה שניתן לכתוב ביוונית לצד השפה המדוברת (ראו: דיגלוסיה).

רשימה של מבחר אפוסים לאומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Paul Cohen, "In search of the Trojan Origins of French", in Fantasies of Troy, Classical Tales and the Social Imaginary in Medieval and Early Modern Europe, Alan Shepard, Stephen David Powell eds., published by the Centre for Reformation and Renaissance Studies, 2004, p. 65 sq., ISBN 0-7727-2025-8. "Like many of their counterparts across Europe, seventh-century scholars in France had invented a myth of the Trojan origins of Gaul" (p. 67)
  • Epic(in French) Liliane Kesteloot, University of Dakar