אפורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אפורוס
Ἔφορος ὁ Κυμαῖος
לידה 400 לפנה״ס?
קימה, טורקיה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 330 לפנה״ס? (בגיל 70 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי היסטוריון
מקום מגורים יוון העתיקה
צאצאים דמופילוס עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אפורוס איש קִִיֶמהיוונית: Ἔφορος ὁ Κυμαῖος;[1]‏ 400–330 לפנה"ס לערך) היה היסטוריון יווני עתיק, הידוע עבור ההיסטוריה האוניברסלית (אנ') שלו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המידע על חייו מוגבל. הוא נולד בקימה (אנ'), איוליס (אנ'), ויחד עם ההיסטוריון תאופומפוס היה תלמיד של איסוקרטס ברטוריקה. לא נראה שהוא התקדם במיוחד כנואם, ובהצעתו של איסוקרטס עצמו, הוא החל ללמוד כתיבת ספרות וחקר ההיסטוריה.[2] על פי פלוטרכוס, אפורוס דחה את הצעת אלכסנדר הגדול להצטרף אליו למסע המלחמה שלו על פרס כהיסטוריון הרשמי. בנו דמופילוס הלך בעקבותיו כהיסטוריון.[3]

אפורוס דיווח כי שביט התפצל לשניים בחורף 373–372 לפנה"ס.[4]

עבודות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרי עבודתו היה סדרה של 29 ספרים – ההיסטוריה האוניברסלית שלו. היצירה כולה, בעריכת בנו דמופילוס - שהוסיף את הספר השלושים - הכילה תיאור מסכם של "המלחמה הקדושה", יחד עם תיאורים נוספים מימי ההרקליידים (אנ') ועד כיבוש פרינתוס (אנ')[3][5] בשנת 340 לפנה"ס על ידי פיליפוס השני, מלך מוקדון, המכסה פרק זמן של יותר משבע מאות שנים.[2] לפי פוליביוס, אפורוס היה ההיסטוריון הראשון שאי פעם חיבר היסטוריה אוניברסלית.[6] עבור כל אחד מ-29 הספרים הנפרדים, אפורוס כתב הקדמה.[5] החיבור נקרא ככל הנראה בפשטות "היסטוריות" (Ἱστορίαι), והוא נבנה לפי סדר נושאי ולא כרונולוגי בנרטיב שלו. דיודורוס סיקולוס היה אחראי במידה רבה על שימור יצירה זו עבור הדורות הבאים, על ידי העתקת חלקים גדולים מכתביו. ספר 30, המכסה את השנים 356–340 לפנה"ס, נוסף על ידי דמופילוס ככל הנראה לאחר מותו. קטעי כתביהם אצל דיודורוס מהווים את הנרטיב הרציף היחיד על ההיסטוריה של יוון בין 480 ל-340 לפנה"ס. תקופה זו מתוארת גם אצל ההיסטוריון הרומי יוסטינוס בקיצור (אנ') של ההיסטוריות של פומפיוס טרוגוס, אשר גם הוא מכסה היסטוריה "אוניברסלית" עד זמנה של הרפובליקה הרומית המאוחרת.

ברור כי אפורוס עשה שימוש ביקורתי בברי־הסמכא הטובים ביותר. ההיסטוריה שלו זכתה לשבחים ונקראה בעת העתיקה, ומאוחר יותר היסטוריונים קדומים הסתמכו בחופשיות על עבודתו. ייתכן שחלקים גדולים מההיסטוריה של דיודורוס סיקולוס מקורם בהיסטוריה של אפורוס. סטראבון ייחס חשיבות רבה לחקירות הגאוגרפיות של אפורוס, ושיבח אותו על היותו הראשון להפריד את הרכיב ההיסטורי מזה הגאוגרפי. בגאוגרפיקה שלו ציטט סטראבון את אפורוס באריכות.[2] פוליביוס, אף שייחס לו ידיעה על תנאי לוחמה ימית, לעג לתיאורו את קרב מנטיניאה (362 לפנה"ס) (אנ') כמי שמגלה בורות באופי מבצעי יבשה.[7][2] יוסף בן מתתיהו, בדבריו בחיבורו "קדמוניות היהודים" על כך שנח חי 950 שנה, הזכיר את אפורוס כאחד משורה של סופרים והיסטוריונים המספרים גם הם "שהקדמונים חיו אלף שנים".[8] בחיבורו "נגד אפיון", הזכיר את אפורוס בתוך שורה של סופרים יוונים לדוגמה, שבדו סיפורים מדמיונם וסתרו זה את זה.[9] כך למשל, הוא מצביע על בורותו של אפורוס לגבי האיברים, שבאה לידי ביטוי בכך שהוא חשב שאיבריה היא עיר.[10]

חיבורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד ההיסטוריה האוניברסלית, אפורוס כתב "אפיכוריוס לוגוס" (Ἐπιχώριος λόγος), חיבור פטריוטי שבו הוא שיבח את מסורות קימה. הוא כתב גם "פרי הירמאטון" (Περὶ εὑρημάτων), ספר על המצאות, ו"פרי לקסאוס" (Περὶ λέξεως), "על סגנון".

חיבורים אחרים שיוחסו לו:[2]

 • "מחקר על תגליות"
 • "כיבוד דברים טובים ורעים"
 • "על דברים ראויים לציון בארצות שונות" (ספק אם מדובר ביצירות נפרדות, או רק בקטעים מההיסטוריות)
 • "מחקר על ארצי", על ההיסטוריה והעתיקות של קימה
 • "מאמר על סגנון", יצירתו הרטורית היחידה, המוזכרת מדי פעם על ידי הרטוריקן תאון.

אף על פי שכתב את כל החיבורים הללו, שום דבר פרט לקטעים בודדים לא שרד מהעולם העתיק. כל עבודתו אבדה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפורוס זכה לשבחים על ששרטט (אם כי לא תמיד) קו תיחום ברור בין המיתי להיסטורי; הוא אפילו הכיר בכך ששפע של פרטים, אף שהעניק כוח מאשש לתיאורים של האירועים האחרונים, הוא בסיס לחשד, בדיווחים על היסטוריה רחוקה. סגנונו היה מליצי ומעושה, באופן טבעי בהתחשב בהכשרתו המוקדמת, והוא הקריב לעיתים קרובות את האמת לטובת אפקט רטורי. עם זאת, על פי דיוניסיוס מהליקרנסוס, הוא ותאופומפוס היו הסופרים ההיסטוריים היחידים ששפתם הייתה מדויקת ומושלמת.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תעתיק: אֶפוֹרוֹס הוֹ קימאיוֹס.
 2. ^ 1 2 3 4 5 6 אפורוס, המהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה (באנגלית)
 3. ^ 1 2 דיודורוס סיקולוס, ביבליותקה היסטוריקה, ספר 16, פרק 14.
 4. ^ Donald K. Yeomans (1998). "Great Comets in History". Jet Propulsion Laboratory.
 5. ^ 1 2 דיודורוס סיקולוס, ביבליותקה היסטוריקה, ספר 16, פרק 76.
 6. ^ פוליביוס, היסטוריות, ספר 5, פרק 33.
 7. ^ פוליביוס, היסטוריות, ספר 12, פרק 25.
 8. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 1, פרק ג, סעיף 108.
 9. ^ יוסף בן מתתיהו, נגד אפיון, מאמר ראשון, פרק ג: "ובאיזה דרך הראה אפורוס לדעת, כי שיקר הלניקוס ברוב דבריו, וטימיאוס פרסם אז שקרי אפורוס" (תרגום יעקב נפתלי שמחוני).
 10. ^ יוסף בן מתתיהו, נגד אפיון, מאמר ראשון, פרק יב: "ודברי הגאלים והאיברים נעלמו מדעת הטובים בחכמי היונים, כמו אפורוס, עד אשר חשב כי מושב האיברים הוא עיר אחת, אף כי חלק גדול מארצות המערב הוא נחלתם" (תרגום שמחוני).
ערך זה כולל קטעים מתורגמים מהמהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, הנמצאת כיום בנחלת הכלל