ארמיית ליגוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארמיית ליגוריה
Armee Ligurien
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית
שיוך ורמאכטורמאכט ורמאכט
צבא הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית
סוג ארמייה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 31 ביולי 19442 במאי 1945 (39 שבועות ו־3 ימים)
מקים היחידה רודולפו גרציאני
מלחמות מלחמת העולם השנייה
פיקוד
יחידת אם קבוצת ארמיות C
מפקדים רודולפו גרציאני
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ארמיית ליגוריהגרמנית: Armee Ligurien באיטלקית: L'Armata Liguria) הייתה ארמייה מעורבת גרמנית-איטלקית שלחמה במסגרת הזירה האיטלקית במלחמת העולם השנייה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 1943 הדיחה המועצה הפאשיסטית העליונה, בראשות דינו גראנדי, את רודן איטליה בניטו מוסוליני, והחלה בניהול משא ומתן על שביתת נשק עם בעלות הברית. מוסוליני נעצר, אך שוחרר על ידי צנחנים גרמנים בפיקודו של אוטו סקורצני בפשיטת גראן סאסו, והקים בצפון איטליה ממשלת בובות שנקראה "הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית", שהייתה למעשה ממשלה פאשיסטית ששימשה לעשיית דברם של הגרמנים.

במקביל להקמת הרפובליקה, הוחלט על הקמת צבא לאומי איטלקי שיאבק בבעלות הברית. לפיכך הוקמה "ארמיית ליגוריה", שנקראה על שם האזור שבו פעלה. הארמייה הוקמה על בסיס "פלגת הארמייה פון צנגן", שפורקה באותו חודש.[1] משיקולים של תעמולה, חפצו הגרמנים שמפקד הארמייה יהיה איטלקי. אלא שגנרלים איטלקים מעטים הסכימו לקבל את התפקיד לו נבחר בסופו של דבר מרשלו רודולפו גרציאני.

הארמייה הייתה תחת פיקוד קבוצת ארמיות C, והייתה ממונה על הגנת אגפה המערבי. היא הוצבה לאורך החופים בלה ספציה, ג'נובה והגבול הצרפתי-איטלקי. ב-30 באוקטובר של אותה שנה, הוכפפה למרותה באופן זמני הארמייה ה-14, ולפיכך שונה שם היחידה ל"קבוצת ארמיות ליגוריה" (Armeegruppe Ligurien) השם נותר עד 11 בפברואר אז חזרה הארמייה ה-14 להיות יחידה עצמאית.[2] הארמייה המשיכה להילחם נגד בעלות הברית אך גם נגד כוחות פרטיזנים איטלקים. היא השתתפה בנסיגה הגרמנית אל הקווים בצפון איטליה. היא נכנעה יחד עם כל קבוצת ארמיות C ב-2 במאי 1945. גרציאני עצמו נעצר בידי כוחות פרטיזנים, ונידון ל-19 שנות מעצר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פלגת הארמייה פון צנגן באתר אקסיס היסטורי
  2. ^ ארמיית ליגוריה באתר אקסיס היסטורי