באר אברהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
באר אברהם, 2005
באר אברהם

בְּאֵר אַבְרָהָם היא אתר ארכאולוגי בעיר באר שבע, השוכנת כמה עשרות מטרים צפונית לנחל באר שבע. עומקה של הבאר הוא 13.5 מטרים, מהם כ-5 מטרים חצובים בסלע, וקוטרה 3.75 מטרים. הבאר מדופנת עד לקרקעיתה באבנים מסותתות. היא ניזונה ממי-התהום המחלחלים באדמת הלֵס ונקווים בעומק מועט בסמוך לנחל באר שבע. על הבאר מותקנת אנטיליה, שהיא מתקן שאיבה עשוי שרשרת נעה, שאליו מחוברים כלי קיבול למים. הסברה היא כי הבאר נשתמרה לאורך מאות שנים בצורתה המקורית. סמוכה אליה באר נוספת, שנחפרה כפי הנראה מאוחר יותר.

עוד מתקופות קדומות מיוחסת באר אברהם לתקופת האבות, ולפי עדות הבעלים ומסורת משפחתו הבאר נחפרה על ידי אברהם אבינו, דבר אשר מוטל בספק רב. במאה ה-19 מצאו הארכאולוגים אדוארד רובינסון והנרי טריסטראם כי הבאר היא בת יותר מאלף שנים, והייתה קיימת כבר בראשית התקופה הצלבנית. אחד הממצאים המוכחים בעניינה הוא כתובת חרוטה באבן, הכתובה בשפה הערבית, משנת 1112.

בשנת 1897 נבנה מסביב לבאר ומעליה מבנה מרובע בעל קשתות וגג מקומר, על ידי שייח' בדואי מקומי, כפי הנראה כדי לקבוע את השתייכותה אליו. עם בנייתה המחודשת של העיר באר שבע בראשית המאה העשרים, על ידי השלטון העות'מאני, מכר השייח' את הבאר לאחד מתושביה המוסלמים של העיר באר שבע, שנטע לצידה בוסתן, והשקה אותו במימיה.

בשנת 1948, עם כיבושה של באר שבע במבצע יואב הושארה באר אברהם כשטח ציבורי ארכאולוגי. עיריית באר שבע פיתחה את סביבת הבאר, הוסיפה ריצוף לרחבה המובילה אליה והקיפה אותה בחומה. בתחום באר אברהם שוכן מרכז מבקרים והיא מהווה מרכז מידע מעודכן למסלולי טיול ופעילויות בבאר שבע ובסביבתה.

בשנת 2013 נחנך באתר "מרכז מבקרים בינלאומי אברהם אבינו".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחצו כדי להקטין חזרה
בית  עארף אל-עארף בית המושל בית מרקחת הנגב טחנת הקמח היהודית מצבת הזיכרון הטורקית בית השייח' אבו מדין מגדל המים בית יציב בית יציב בית הנגבי המסגד הגדול תחנת הרכבת הטורקית באר אברהם מדרחוב קרן קיימת לישראל בית הספר לילדי הבדואים גן אלנבי (באר שבע) בית הסראייה מרכז הצעירים בית הקברות הצבאי הבריטי נחל באר שבע המרכז לאמנויות באר שבע המרכז לאמנויות באר שבעOld city of Beer Sheva-HE.png

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏
העיר העתיקה בבאר שבע
(ניתן להקיש על אתרים שונים כדי להגיע לערכים מורחבים המפרטים אודותם)
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא באר אברהם בוויקישיתוף