לדלג לתוכן

בית משפט (מבנה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בניין בית משפט השלום בהרצליה

מבנה בית משפטאנגלית: Courthouse) מכיל ומשכן בתוכו את כל החללים והשירותים הדרושים לשם פעולתו השוטפת של בית משפט.

תכולתו של בית משפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה בית משפט מכיל את החללים הבאים והשירותים המשתכנים בהם:

  • אולמות משפטים – לבם של בתי המשפט, אשר בהם מתקיימים הדיונים הפומביים של בתי המשפט
  • לשכות שופטים – משרדיהם של השופטים, שבהם מתקיימים לעיתים דיונים מצומצמים או דיונים לא פומביים, בדרך כלל ללא שמיעת עדים.
  • שטחי עבודה לסגל המשפטי המסייע לשופטים בעבודתם
  • שטחי עבודה לשירותים האדמיניסטרטיביים (מזכירויות), התומכים בפעולת השופטים
  • שטחי המתנה לקהל וחדרי התוועדות לבעלי דין ונאשמים עם עורכי דינם
  • מתחמי בידוק ביטחוני בכניסות למבנה, שטחי פעולה לאנשי האבטחה של בית המשפט וחדרי מעצר לנאשמים המובאים למשפטיהם בו.
  • ספרייה משפטית.

הקהלים השונים הפועלים בבית המשפט הם שופטים, בעלי דין, נאשמים, עורכי דין, עובדי מנהלה ועוזרים משפטיים. אלו אמורים להיפגש רק בחללים שנקבעו לשם כך, כלומר באולמות המשפט, בלשכות השופטים ובמזכירויות. תנועתם במבנה אמורה להיעשות בנפרד אלה מאלה, באמצעות מערכות מעברים נפרדות. הדבר הוא אפשרי רק במבני בתי משפט מודרניים, אשר תוכננו למטרה זו. בבתי משפט המשתכנים בחללים שלא תוכננו על מנת לשכנם נעשית תנועת הקהלים השונים בתוך אותם מעברים.

מבנה בית משפט מאובטח בדרך כלל על ידי אנשי אבטחה. תפקידם הוא מניעת כניסת אנשים חמושים בנשק לבית המשפט והתמודדות עם כל הפרת סדר בתוכו, והכל על מנת לאפשר את קיומם של דיונים סדירים בו. בעבר התרחשו אירועים אלימים בתוך מבני בתי משפט בעולם, לרבות תוך שימוש בנשק חם.

מבנה בית משפט עשוי להכיל בקרבו בית משפט בודד (מערכאה אחת ובנושא אחד בלבד) או מספר בתי משפט בדרגות שונות והעוסקים בתחומים שונים.

עיצוב מבני בתי משפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין בית המשפט הפדרלי בלאס וגאס, ארצות הברית

מבני בתי משפט במדינות העולם נבנו במגוון סגנונות אדריכליים, המאפיינים את המקומות ואת התקופות שבהם הוקמו. מקצתם שכנו או שוכנים במבנים בעלי חשיבות היסטורית.

בתי משפט של ערכאות גבוהות ובפרט בתי משפט עליונים שוכנים לא פעם במבנים נפרדים והדורים אשר הוקמו במיוחד עבורם ואשר תכנונם שואף לבטא את מעמדם הרם ואת העקרונות שהם אמורים ליישם בפעולתם.

מבני בתי משפט בארצות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתה של ארצות הברית הוקמו מבני בתי משפט ביישובי השדה במדינות השונות בכל מחוז בנפרד ומוקמו במיקום מרכזי בתוך עיר המחוז העיקרית. לעיתים שוכנות במבנה בית המשפט שכזה גם רשויות שלטון אחרות של אותו מחוז, לכאורה ללא קיום פיזי של עיקרון הפרדת הרשויות. תופעה זו נפוצה פחות באזורים מטרופוליטניים בארצות הברית. ככאלו מהווים בתי המשפט סמל שלטוני באותו אזור, בדומה לבית העירייה המקומי. בתי המשפט המדינתיים שונים מאוד בגודלם: לעיתים הם קטנים – מכילים רק אולם משפטים אחד – ולעיתים גדולים ומשתרעים על פני שטח נרחב. מבני בתי המשפט הפדרליים, השוכנים בכל מחוז שיפוט פדרלי (89 מחוזות בחמישים מדינות ארצות הברית) נמצאים בבעלות הממשלה הפדרלית. לאחר הפיגוע באוקלהומה סיטי ב-1995 פעל הממשל הפדרלי לבצר מפני טרור רבים ממתקניו ובכללם גם בתי משפט.

בקנדה הוקמו בתי משפט מקומיים בערי השדה בדומה לאלו שבארצות הברית, ולא פעם הכילו בקרבם פונקציות שלטוניות נוספות, אפילו את בית הכלא המקומי.

מבני בתי משפט בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר קום המדינה השתכנו רבים מבתי המשפט שלה במבנים ציבוריים מתקופת המנדט הבריטי או התקופה העות'מאנית, שחלקם שימשו בשעתו את מערכת המשפט המנדטורית. כך, בית המשפט העליון השתכן במבנה בית המשפט העליון המנדטורי במגרש הרוסים בירושלים, ובית המשפט המחוזי בחיפה השתכן במבנים עות'מאנים ברחוב חסן שוקרי.

שנים רבות לאחר הקמת המדינה היא החלה באמצעות הנהלת בתי המשפט בהקמת היכלות משפט חדשים וייעודיים. ב-1966 נסתיימה הקמת היכל המשפט בתל אביב. ב-1992 נחנך בניין בית המשפט העליון בירושלים, אשר הוקם באמצעות תרומה שהתקבלה מקרן יד הנדיב. בשנים שלאחר מכן ניבנו היכלות משפט רבים ובתוכם ההיכלות בנצרת, באר שבע וחיפה (הגדול בארץ), אשר שיכנו בקרבם את כל בתי המשפט ובתי הדין שפעלו בערים אלו.[1] מקצת בתי המשפט פועלים עדיין במבנים ישנים שלא תוכננו לשימוש זה, דוגמת בית משפט השלום בירושלים, הפועל באכסניית המשלחת הדתית במגרש הרוסים (משכנו בעבר של בית המשפט העליון). אחרים שוכנים בשטחים שנשכרו לשם כך במבנים מסחריים.

אנשי משמר בתי המשפט מופקדים על אבטחת בתי המשפט וקיום הסדר בהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבני בתי משפט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]