ג'מיני 4

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'מיני 4
Gemini 4
ג'יימס מקדיוויט (מימין) ואד וייט
ג'יימס מקדיוויט (מימין) ואד וייט
נתוני משימה
מטרה מרכזית ביצוע פעילות חוץ-רכבית ראשונה של אטסטרונאוט
חללית ג'מיני
שם החללית ג'מיני SC4
כן שיגור LC-19, נמל החלל קייפ קנוורל
שיגור 3 ביוני 1965, 15:15:59 UTC
נחיתה 7 ביוני 1965, 17:12:11 UTC
משך המשימה ארבעה ימים, שעה אחת, 56 דקות ו־12 שניות
נתוני חללית
מסת החללית 3,570 ק"ג
משגר טיטן 2
פעילות
תחילת הליכת חלל 3 ביוני 1965, 19:46 UTC
סיום הליכת חלל 3 ביוני 1965, 20:06 UTC
נתוני מסלול
מספר הקפות 66[1]
אפוגיאה 289 ק"מ
פריגיאה 165
אפהליון 282.1 ק"מ (כדור הארץ) עריכת הנתון בוויקינתונים
פריהליון 162.3 ק"ג (כדור הארץ) עריכת הנתון בוויקינתונים
זמן הקפה 89 דקות
נטיית מסלול 32.5 מעלות
אורך מסע 2,590,600 ק"מ
צוות
אנשי צוות ג'יימס מקדיוויט, אדוארד היגינס וייט עריכת הנתון בוויקינתונים
משימות קשורות
משימה קודמת
ג'מיני 3
משימה הבאה
ג'מיני 5
מזהים
מספר קטלוג לוויינים 01390 עריכת הנתון בוויקינתונים
מאגר המידע הלאומי 1965-043A עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ג'מיני 4 (או ג'מיני IV) היא משימת החלל המאוישת השנייה בתוכנית ג'מיני של נאס"א. החללית שוגרה ב־3 ביוני 1965 והייתה המשימה המאוישת העשירית בכלל תוכנית החלל האמריקאית. במהלך ארבעת ימי המשימה הקיפו האסטרונאוטים ג'יימס מקדיוויט ואד וייט את כדור הארץ 66 פעמים. במהלך המשימה נרשמו שני ציוני דרך שקידמו את האמריקאים במרוץ לחלל ועזרו להם להתגבר על היתרון המוקדם שהיה לסובייטים: משימה זו הייתה המשימה המאוישת הארוכה ביותר עד כה בתוכנית החלל האמריקאית ואורכה התקרב לאורכה של משימת ווסטוק 5 הסובייטית, ששוגרה שנתיים קודם לכן. גולת הכותרת של המשימה הייתה הליכת החלל הראשונה שבוצעה על ידי אמריקאי, בה אד וייט ריחף מחוץ לחללית במשך כעשרים דקות, תוך שהוא קשור אליה.

במהלך המשימה, ניסה מקדוויט לבצע תמרון בחלל ולהתקרב אל השלב העליון של המשגר ששיגר את החללית - טיטן 2 - אך הניסיון לא צלח.

הטיסה הייתה הטיסה האמריקנית הראשונה שביצעה ניסויים מדעיים רבים בחלל. הניסויים כללו שימוש בסקסטנט על מנת חקור את הניווט על פי הכוכבים לטיסות לירח בשביל תוכנית אפולו.

צוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות גיבוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעדה המרכזי של ג'מיני 4 היה להראות שבני אדם יכולים להתקיים בחלל לזמנים ממושכים. המשימות הבאות בתוכנית ג'מיני היו יותר ארוכות על מנת לוודא שהאסטרונאוטים מסוגלים לעמוד גם בזמנים אף יותר ממושכים בחלל כמו במשימות לירח.

היעד השני היה לבצע הליכת חלל ראשונה על ידי אמריקאי (EVA). הליכת החלל הראשונה בעולם בוצעה כמה חודשים לפני ג'מיני 4 על ידי הקוסמונאוט הסובייטי אלכסיי ליאונוב במשימת ווסחוד 2. נאס"א הקדימה את הליכת החלל למשימת ג'מיני 4 כדי להודיע שארצות הברית סוגרת את הפער במרוץ לחלל עם ברית המועצות. 11 ימים לפני השיגור שתוכנן ל־3 ביוני, דיווחו העיתונים שנאס"א מסרה כי "עדיין אין אנו בטוחים אם אכן יהא וייט האמריקאי הראשון שיחשוף עצמו לחלל," וכי "ההחלטה כנראה תיפול יום או יומיים לפני מועד השיגור."

היעד השלישי היה לבצע תמרון ומפגש ראשון בחלל. ג'מיני 4 ניסתה להתקרב לשלב העליון והמרוקן של משגר הטיטן 2, מכיוון שהקיפה את כדור הארץ באותו המסלול של השלב העליון של המשגר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'מיני 4 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ NASA reported that Gemini 4 made 62 revolutions, defined as passes over Cape Canaveral's longitude (Gatland, Kenneth (1976). Manned Spacecraft, Second Revision. New York: Macmillan Publishing Co. p. 168. ISBN 0-02-542820-9.), the duration of which is longer than an orbit because of the Earth's eastward rotation. This is analogous to the difference between a solar day and a sidereal day due to the Earth's revolution around the Sun.