ווסחוד 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ווסחוד 2
טלאי משימה
סמל המשימה
נתוני משימה
כן שיגור קוסמודרום בייקונור
שיגור 18 במרץ 1965 07:00 UTC
נחיתה 19 במרץ 1965 09:02 UTC
משך המשימה יממה, שעתיים 2 דקות
מספר הקפות 18 הקפות
תמונת הצוות
אלכסיי לאונוב, פאבל בלייב
אלכסיי לאונוב, פאבל בלייב
משימות קשורות
משימה קודמת משימה הבאה
ווסחוד 1
סויוז 1

ווסחוד 2רוסית: Восход-2) הייתה החללית המאוישת השמינית ששוגרה לחלל על ידי ברית המועצות. במהלך הטיסה בוצעה לראשונה פעילות חוץ-רכבית. זו הייתה טיסה מיואשת האחרונה של חלליות מדגם זה והאחרונה בה בקרה הייתה סרגיי קורוליוב.

אמריקאים ביצעו פעילות חוץ-רכבית רק כעבור חודשיים.

תיאור החללית

לאחר משימה מוצלחת של ווסחוד 1 המטלה החדשה הייתה יציאת הקוסמונאוט מחוץ לחללית במהלך הטיסה. לצורך כך תוכנן תא יציאה מיוחד שהורכב בחללית. ליציאה מהחללית תוכננה חליפת חלל מיוחדת. במהלך הכנות לטיסה נבנה דגם מיוחד של החללית שהורכב בתוך מטוס טופולב Tu-104. במהלך טיסות המוטב תורגלה יציאה מחללית במצב חוסר משקל.

מייד לאחר שיגור מוצלח של החללית צוות ניפח תא היציאה ובהקפה השנייה החלו הכנות למבצע הקשה. במהלך היציאה לאונוב היה קשור לחללית בחבל שאורכו היה כ-5 מטר. מחוץ לחללית הורכבה מצלמה ששיגרה את הצילומים למרכז הבקרה. במהלך ניסיון לחזור לחללית התברר שחליפת חלל התנפחה ולאונוב לא יכול להיכנס לפתח התא. הוחלט לשחרר חלק מהאוויר וזה איפשר ללאונוב להיכנס לתא. משך השהייה מחוץ לחללית היה קצת יותר מ-12 דקות. במהלך הכנות לנחיתה, תא היציאה נותק מהחללית כי הוא לא תוכנן לחזור לכדור הארץ.

חזרת החללית תוכנה לאחר ההקפה ה-17 אך מערכת אוטומטית לא פעלה. כתוצאה מכך במהלך ההקפה ה-18 בלייב העביר את מערכת הנחיתה למצב "ידני" ותמרן את החללית. עקב המצב הלא סטנדרטי וביצוע נחיתה באופן ידני, החללית חזרה לכדור הארץ באזור מחוז פרם בתוך היער. צוות החללית שהה ביעד כיומיים עד שצוות קרקע הצליח לאתר אותם ולהגיע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]