גלידה מסטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "דונדורמה" מפנה לכאן. לערך העוסק בתזמורת כלי נשיפה ירושלמית, ראו מארש דונדורמה.
מוכר גלידה מסטיק ערבית, "בוזה", בשוק העיר העתיקה של דמשק
מוכר גלידה מסטיק טורקית "דונדורמה" בעיר קיוטו ביפן

גלידה מסטיק הוא כינוי עממי לגלידה בעלת מרקם נמתח ודביק, שנקראת כך על שם התבלין "מסטיקא" (שרף עץ האלה). היא מבוססת על אבקת סחלב או קורנפלור, מסטיקא טחונה ומי ורדים. גלידה מסטיק נפוצה בדרך כלל בארצות ערב וטורקיה וניתן להשיג אותה בישראל רק בכפרים ערביים או במקומות מסוימים בהם ישנה קהילה גדולה של יוצאי ארצות ערב או טורקיה. במקור הייתה רק גלידה מסטיק בטורקיה והמתכון שלה נשמר בסוד, אך באמצע המאה ה-19 הגיע סוחר סורי לאיסטנבול והביא את המתכון הסודי אל דמשק שם פיתח גרסה מקומית לגלידה, יותר קלילה ואוורירית מן הגרסה הטורקית, ומשם הפיצה לארצות ערב. בגלל מחירו הגבוה מאוד של תבלין המסטיקא והקושי להשיג אותו יש מוכרי גלידה הנוהגים להחליף אותו בגלוקוזה. בישראל נפתחה גלידרייה ראשונה של גלידה מסטיק ראשונה בשנות ה-50 ביפו על ידי זוג עולים מבולגריה והייתה מאוד נפוצה בעיקר בשנות ה-60 ושנות ה-70.

ישנם שני סוגים של "גלידה מסטיק":

  • גלידה מסטיק טורקית - "דונדורמה"טורקית Maraş dondurması "הגלידה של העיר מארש"), היא הרבה יותר קשה וכבדה מגלידת המסטיק הערבית ושומנית יותר עקב הוספת קצפת או שמנת מתוקה בעלת אחוזי שומן גבוהים. בעבר נהגו אנשי הכפרים בדרום מזרח טורקיה שהיו גרים על ההרים לייצר אותה מחלב עזים ושלג, עם מסטיקא מסוג קניפול ועם אבקת סחלבים מיובשת מסוג טיוברס (tubers), המכונה "מילד" (milled). באזור העיר קרמאנמרש בדרום טורקיה מכינים גלידת מסטיק מוצקה ודביקה יותר הודות לאבקה המופקת מפרח הסחלב שגדל באזור זה. גלידה זו מוצקה כל כך, שלשם אכילתה יש להשתמש בסכין ומזלג. היא נקראת גם "גלידה חבוטה" (Dövme dondurma), משום שבתהליך הכנתה מניפים אותה באוויר כדי לשוות לה יתר אווריריות, והיא עמידה להמסה. גלידת מסטיק טורקית קיימת כבר 300 שנה והמתכון נשמר בסוד שנים רבות. ישנם מקומות בטורקיה בהם נהוג להכניס את הגלידה לתוך מכל גדול מצויד בכפות ענק לבחישה מתמדת, כדי שלא תתמצק יתר על המידה, ולהגיש אותה בצלחת עם סכין ועם מזלג. הגלידה פופולרית מאוד בטורקיה וישנם אפילו דוכני רחוב במיוחד לגלידה מסטיק טורקית שבהם יוצקים סירופ שוקולד רותח על גביע של גלידה. להקת מארש דונדורמה נקראת על שמה של הגלידה. ישנם מוכרי גלידה הנוהגים לערוך להטוטים ומופעי רחוב לתיירים עם הגלידה בגלל גמישותה הרבה והעמידות שלה נגד ההמסה. פרסומה הרב של הגלידה בטורקיה גרם לשכונה באיסטנבול להקרא "דונדורמה".
  • גלידה מסטיק ערבית - "בוזה"ערבית الآيس كريم واللبن "גלידת חלב"), היא סיבית ואלסטית, ברמת דביקות גבוהה שאמורה לעכב את המסתה בארצות ערב החמות, וגם קלה יותר מן הגרסה הטורקית. בעיראק נהוג לאכול את הגלידה במקלות עץ מרובעים. נפוצה בעיקר בסוריה ולבנון בגלל הקירבה אל אזורי הגידול של עץ אלת המסטיק. ישנם מוכרי גלידה מסטיק ערבית הנוהגים לערוך מופע לתיירים בו הם טוחנים את המסטיקא בכלי עלי ומכתש תוך כדי שירה וניגון. בעיר העתיקה של דמשק ישנה גלידרייה הנקראת "בקדש" המפורסמת בכל רחבי העולם הערבי בזכות הגלידה-מסטיק הערבית שלה והיא מוקד משיכה פופולרי לתיירים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מוכר דונדורמה באיסטנבול