גשר הרכבת הטורקי על נחל ניצנה

גשר הרכבת הטורקי על נחל ניצנה
מידע כללי
סוג גשר רכבת עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום מועצה אזורית רמת הנגב עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 30°53′30″N 34°25′19″E / 30.89154°N 34.42201°E / 30.89154; 34.42201
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אומנות גשר הרכבת על נחל ניצנה
אומנות גשר הרכבת על נחל ניצנה. ברקע נראה חלקו הצפוני של הגשר הבריטי שקרס

גשר הרכבת הטורקי על נחל ניצנה היה גשר אבן שנבנה מעל נחל ניצנה (ואדי אל עוג'ה), בתקופת מלחמת העולם הראשונה כחלק מהתשתית שהקימו הטורקים עבור מסילת הרכבת מנחל שורק לקוסיימה. הגשר פוצץ על ידי הבריטים על מנת למנוע מהטורקים העברת כוחות וציוד לסיני.

ההיסטוריה של הגשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגשר נבנה על ידי הטורקים במאי 1916 כחלק מפרויקט סלילת מסילת הרכבת מנחל שורק לקוסיימה שבסיני שנבנתה על מנת לתמוך במאמץ הטורקי לכיבוש תעלת סואץ. פרויקט זה החל בקיץ 1915 ונמשך עד קיץ 1916 אז הגיעה המסילה עד תחנת הרכבת בעוג'ה אל-חפיר שם היה בסיס צבאי גדול[1]. עם סיום הסלילה החלו הטורקים להסיע ציוד וכוחות לכיוון סיני. בעקבות תבוסתם בקרב רומני והתקדמות הבריטים לכוון עזה, ויתרו הטורקים על התוכנית לכיבוש תעלת סואץ ופנו לבצר את קו עזה. עקב כך נפסק המשך הסלילה לכוון סיני אולם הקו המשיך לשרת את הכוחות הטורקיים.

לאחר הכשלונות של הכוחות הבריטים לכבוש את עזה (קרב עזה הראשון וקרב עזה השני) חששו הבריטים שהטורקים ינסו לחדש את המתקפה לכוון תעלת סואץ ולכן ב-22 במאי 1917 יצא כח בריטי גדול מאזור תל שרוחן ויום למחרת חיבל ב-21 ק"מ של מסילה וב-9 גשרים בין ביר עסלוג' לעוג'ה אל-חפיר. אחד מהגשרים שחובל היה הגשר על נחל ניצנה[2]. לאחר פעולה זו לא נבנו הגשרים מחדש ופעילות הרכבת, בקטע מביר עסלוג' דרומה, לא חודשה.

בתקופת המנדט סללו הבריטים כביש מביר עסלוג' לעוג'ה (לימים נבנה כביש 211 במקביל אליו). הגשר של הכביש מעל נחל ניצנה השיק לגשר הרכבת הטורקי ההרוס. הגשר עצמו נוצק מבטון אולם הבריטים השתמשו בכמות גדולה מאבני הגשר הטורקי על מנת לחזק את דפנות הנחל.

עם השנים נקברו אומנות הגשר תחת סחף של אבנים וחול. בשנת 2010 גרם שיטפון גדול לקריסת הגשר הבריטי וחשיפת אומנות גשר הרכבת[3].

מבנה הגשר וסביבתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה לבניית גשר אבן קשתי על גבי פיגומי עץ

הגשר על נחל ניצנה נבנה מכיוון צפון מזרח לדרום מערב על גבי 8 קשתות. יסודות הגשר (האומנות) נחפרו באפיק הנחל. הקשתות נבנו על ידי שימוש בפיגומי עץ שאיפשרו הנחת אבני הקשת ואבן הראשה בראשם. הגשר מולא באבני גוויל ואדמה ואבני גזית מסותתות בצד החיצוני.

בעקבות פיצוץ הגשר, מיחזור האבנים, סחף המים, גנבת אבנים וכרייה בערוץ הנחל נותרו רק האומנות כשחלק מהן נעקר ממקומו לאחר שבסיסיהן נחשפו. מדידת אומנות הגשר הראתה שרוחב הערוץ בתקופת הקמתו היה קטן מרוחבו ב-2016 מה שמצביע על התרחבות הערוץ בעקבות השיטפונות והכריה.

כקילומטר מדרום לגשר נבנתה תחנת רכבת שם התפצלה המסילה ל-8 שלוחות ששירתו את המחנה הטורקי הגדול במקום.

שרידי הגשר (כמו גם כל מסילת הרכבת) הוכרזו כאתר מורשת על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל אולם לא נעשתה שום פעילות שימור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הטורקים אומנם בנו סוללה עד קוסיימה אבל הניחו פסים רק עד בארותיים
  2. ^ גשרים נוספים שחובלו היו: גשר הרכבת הטורקי נחל רביבים, הגשר מעל נחל באר חיל, הגשר מעל נחל הבשור (ליד אשלים) והגשר מעל נחל לבן
  3. ^ שיטפון 2010 גרם, בנוסף, לקריסת הגשר החדש של כביש 211 הנמצא מצפון לגשר הישן