גשר הרכבת הטורקי נחל לבן

גשר הרכבת הטורקי נחל לבן
גשר הרכבת על נחל לבן - צידו המזרחי (צולם ב-2016)
גשר הרכבת על נחל לבן - צידו המזרחי (צולם ב-2016)
מאפיינים כלליים
שימוש גשר רכבת עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 30°53′51″N 34°32′25″E / 30.89758°N 34.54021°E / 30.89758; 34.54021
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 1916
תאריך פירוק 1917 עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
אורך 87 מ׳ עריכת הנתון בוויקינתונים
מפתחים 11 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
גשר הרכבת על נחל לבן - צידו המערבי (צולם ב-2016)

גשר הרכבת הטורקי על נחל לבן הוא גשר אבן שנבנה מעל נחל לבן, בתקופת מלחמת העולם הראשונה כחלק מהתשתית שהוקמה עבור מסילת הרכבת מנחל שורק לקוסיימה. הגשר פוצץ על ידי הבריטים ב-1917 על מנת למנוע מהטורקים העברת כוחות וציוד לסיני.

ההיסטוריה של הגשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגשר נבנה על ידי הטורקים במאי 1916 כחלק מפרויקט סלילת מסילת רכבת מתחנת הרכבת נחל שורק למרכז סיני שנבנתה על מנת לתמוך במאמץ הטורקי לכיבוש תעלת סואץ. פרויקט זה החל בקיץ 1915 ונמשך עד קיץ 1916 אז הגיעה המסילה עד תחנת עוג'ה אל-חפיר שם היה בסיס צבאי גדול[1]. עם סיום הסלילה החלו הטורקים להסיע ציוד וכוחות לכיוון סיני. בעקבות תבוסת הטורקים בקרב רומני והתקדמות הבריטים לכוון עזה, ויתרו הטורקים על התוכנית לכיבוש תעלת סואץ ופנו לבצר את קו עזה. עקב כך נפסק המשך הסלילה לכוון סיני אולם הקו המשיך לשרת את הכוחות הטורקיים.

לאחר הכשלונות של הכוחות הבריטים לכבוש את עזה (קרב עזה הראשון וקרב עזה השני) חששו הבריטים שהטורקים ינסו לחדש את המתקפה לכוון תעלת סואץ ולכן ב-22 במאי 1917 יצא כח בריטי גדול מאזור תל שרוחן ויום למחרת חיבל ב-21 ק"מ של מסילה וב-9 גשרים בין ביר עסלוג' לעוג'ה אל-חפיר. אחד מהגשרים שחובל היה הגשר על נחל לבן[2]. לאחר פעולה זו לא נבנו הגשרים מחדש ופעילות הרכבת, בקטע מביר עסלוג' דרומה לא חודשה.

מבנה הגשר וסביבתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה לבניית גשר אבן קשתי על גבי פיגומי עץ

אורך הגשר היה כ-87 מטר. הוא נבנה ממזרח למערב על גבי 11 קשתות. יסודות הגשר (האומנות) נחפרו באפיק הנחל. הקשתות נבנו על ידי שימוש בפיגומי עץ שאיפשרו הנחת אבני הקשת ואבן הראשה בראשם. הגשר מולא באבני גוויל ואדמה ואבני גזית מסותתות בצד החיצוני.

נכון ל-2016 שרדו 3 קשתות בצידו המזרחי של הגשר וכן מספר בסיסי אומנה בצידו המערבי. חלק גדול מאבני הגשית של הגשר נגנב דבר שחשף את המילוי לפגעי מזג האוויר ומסכן את יציבות הקשתות שנותרו[3].

בסמוך לגשר הרכבת נמצא גשר רכב שבנו הבריטים עבור הכביש הבריטי הישן מבאר שבע ל-ניצנה. הכביש נזנח עם סלילת כביש 211. ממזרח לגשר הוקמה ב-1956 היאחזות נח"ל בשם "שיזף" (נקראה גם "שלח" ו"שדמות") שננטשה ב-1967.

הגשר (כמו גם כל מסילת הרכבת) הוכרז כאתר מורשת על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל אולם לא נעשתה בו שום פעילות שימור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת החבלה במסילת הברזל הטורקית לקסיימה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הטורקים אומנם בנו סוללה עד קוסיימה אבל הניחו פסים רק עד בארותיים
  2. ^ גשרים נוספים שחובלו היו: גשר הרכבת הטורקי נחל רביבים, הגשר מעל נחל באר חיל, הגשר מעל נחל הבשור (ליד אשלים) וגשר הרכבת הטורקי על נחל ניצנה
  3. ^ תופעת גניבת אבני הגזית אופיינית לכל גשרי הרכבת הטורקית ובחלק מהמקרים גרם הדבר להתמוטטות הגשרים