גשר שירותי השיקום התעסוקתי של ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גשר – שירותי השיקום של ישראל (עד פברואר 2018 "קרן - רשת מרכזי אבחון ושיקום מקצועי", לפני כן "קרן למפעלי שיקום"), היא עמותה ציבורית ישראלית, המספקת שירותים לאבחון ולשיקום תעסוקתי במקרים של אנשים עם מוגבלויות. העמותה פועלת כהקדש ציבורי שנוסד בשנת 1964 על ידי אגף השיקום במשרד הרווחה.

אודות העמותה והאבחונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה מפעילה 73 מסגרות ברחבי הארץ ונותנת שירות לכ-14,000 אנשים עם מוגבלות בשנה. הפעילות הארגונית מתמקדת באבחון, ליווי וטיפול שיקומי, הכשרה מקצועית ושילוב בעבודה של אנשים עם מוגבלות, לקויות וחסמים תעסוקתיים. ביחידות האבחון עובדים רכזי אבחון, שהם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שיקומיים תעסוקתיים, וכן מאבחנים בעלי השכלה אקדמית במדעי החברה ובריפוי בעיסוק.

האבחונים המתבצעים על ידי העמותה כוללים:

האבחון התעסוקתי בוחן את כישוריו ויכולותיו של האדם, למול מגבלותיו ובהתאמה עם מרכיבי אישיותו, על מנת למצוא דרכים לשלבו בשוק העבודה בהתאם לאפשרויות הריאליות העומדות לרשותו.

תת התמחות של העמותה היא באבחון של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, המופנים אליה מטעם משרד הרווחה, לצורך קביעת רמת תפקודם המדויקת ומתן המלצות בעניינם.

אוכלוסיות היעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה מטפלת באנשים עם נכות בגיל העבודה, דורשי הבטחת הכנסה ואבטלה, עולים חדשים עם מוגבלות או חסמים תעסוקתיים, נוער חריג, אנשים בעלי מוגבלות וצרכים מיוחדים.

גורמים מפנים ושותפים בתהליך השיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סכנת סגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2012 הגיע גירעון העמותה ל-23 מיליון שקלים. במאי 2013 נחתם הסכם הבראה שבמסגרתו יפוטרו 150 מתוך 600 העובדים בתמורה לכיסוי הגירעון. באוקטובר הודיעה העמותה כי היא עומדת לפני סגירה, עקב אי העברת כספים ממשרד הרווחה. בהסתדרות טענו כי מטרת משרדי הרווחה והאוצר הייתה לפרק את העמותה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]