ג'ימי הופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ימי הופה

ג'יימס רידל "ג'ימי" הופהאנגלית: James Riddle "Jimmy" Hoffa; נולד ב-14 בפברואר 1913; נעלם ב-30 ביולי 1975) היה ראש איגוד נהגי המשאיות בארצות הברית שנחשד בשחיתות ובקשרים עם המאפיה.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיר ברזיל באינדיאנה, אביו נפטר בשנת 1920 כשג'ימי היה בן שבע. ארבע שנים לאחר מכן עברה משפחתו לדטרויט. בשנת 1932 החל לעסוק בארגון עובדים על מנת לשפר תנאי תעסוקה. הוא התחתן בשנת 1936. החל משנת 1952 מונה לסגן נשיא איגוד נהגי המשאיות ובשנת 1958 החליף את נשיא האיגוד הקודם, דייב בק, והחל לשמש כנשיא איגוד נהגי המשאיות. הופה הוביל שביתות מחאות ופעולות אחרות לשיפור תנאי תעסוקה.

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופה תמך במועמדתו של ריצ'רד ניקסון שהתמודד מול קנדי, לאחר רצח קנדי הייתה השערה שהופה מעורב ברצח (מטעמים של התנגדות פוליטית) אך השערה זו נדחתה על ידי ועדת בית הנבחרים בנוגע להתנקשויות.

שיתוף פעולה עם המאפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקביל לעיסוק באיגוד החל בקשרים עם המאפיה. בשנת 1964 הוא הואשם בעבירות שוחד, שיבוש הליכי חקירה ומרמה ובשנת 1967 נגזר דינו להיכנס לכלא ל-15 שנה. הוא זכה לחנינה מהנשיא בשנת 1971 על סמך הבטחה שלא לעסוק בהנהלת איגוד נהגי המשאיות במשך 10 שנים.

הופה החליט לערער ולנסות לחזור לאיגוד. הוא חשב להסתייע במאפיה על מנת לחזור לאיגוד ויזם פגישה עם שניים מראשי המאפיה (טוני ג'יאקלונה וטוני פרובנצאנו). הוא נראה לאחרונה ב-30 ביולי 1975 בסמוך לשעה 2 בצהרים במגרש חניה של מסעדה בעיר דטרויט. כפי הידוע הוא היה אמור להפגש שם עם שניהם. בשעה 14:15 בערך הופה התקשר לאשתו ואמר לה שהאנשים אותם היה אמור לפגוש עדיין לא הגיעו, ומאז לא יצר איתה קשר. באותו יום אשתו התקשרה למשטרה אחרי שבעלה לא חזר ומאז החל החיפוש אחריו. בשנת 1982 הוכרז רשמית כמת.

ההיעלמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופה ידוע בתרבות הפופולרית כתוצאה מכך שנסיבות העלמותו טרם נודעו. הבולשת הפדרלית של ארצות הברית חוקרת את ההעלמות עד היום. רבים מניחים שהופה נרצח על ידי המאפיה וניסיונות רבים נעשו לאתר את מקום קבורתו.

טענות והשערות בנוגע להעלמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הועלו טענות והשערות שונות על נסיבות היעלמתו של הופה. מהתחקיר המשטרתי עולה ששני האנשים אותם היה אמור לפגוש הופה (טוני ג'יאקלונה וטוני פרובנצאנו) כלל לא הגיעו באותו יום לנקודת המפגש.

  • לפי השערה אחת הופה נורה בראשו ולאחר מכן הוכנס לתא מטען של מכונית שהובלה לגריסת גרוטאות (זו הגרסה שמתוארת בסרט "הופה").
  • לטענת איש המאפיה דונלד פרנקוס, הוא הרג את הופה וקבר אותו באצטדיון הג'איינטס בניו יורק. טענה זו הופרכה על ידי תחקירני תוכנית הטלוויזיה מכסחי המיתוסים.
  • ריצ'רד קוקלינסקי טען שהוא הרג את הופה. לפי גרסתו בביוגרפיה שלו, הוא רצח את הופה עם סכין ציידים, הניח את גופתו בתוך חבית דלק והצית אותה. הוא הניח לאש לבעור במשך "חצי שעה בערך", ואז הוא הלחים את החבית וקבר אותה בחצר גרוטאות. לאחר מכן, כאשר שותף לדבר עבירה של קוקלינסקי החל מדבר עם הבולשת הפדרלית, קוקלינסקי חשש שהשותף ישתמש במידע שבידו כדי לחלץ את עצמו מצרות. לאור כך, קוקלינסקי הוציא את החבית מקברה, הכניסה לתא מטען של מכונית ישנה וגרט את הגרוטאה לגוש מתכת מרובע בגודל של 1.5 מטר על 1 מטר. גוש זה נמכר ונשלח ליפן, ביחד עם עוד עשרות גרוטאות שבוצעה בהם גריטה, כמתכת לייצור מכוניות חדשות.
  • בשנת 2006 אסיר בשם דונובן וולס סיפר שראה שני אנשים קוברים אדם באסם במישיגן יום לאחר היעלמותו של הופה. החפירה באותו אסם לא העלתה ממצאים רלוונטיים, אבל פרסום הפרשה מחדש חשף לציבור את קיומו של מסמך בן 56 עמודים של ה-FBI משנת 1976. במסמך הועלתה ההשערה שהופה נרצח על ידי המאפיה (הכרזה רשמית על מותו הייתה רק בשנת 1982, כ-6 שנים לאחר שה-FBI העלה את ההשערה).

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס פיליפ הופה (מימין), יחד עם אביו, ג'ימי הופה
ג'יימס פיליפ הופה, בנו של ג'ימי הופה, תמונה משנת 1998

בתו של ג'ימי הופה, ברברה אן (נולדה ב-1938), שימשה כשופטת ולאחר מכן כיועצת משפטית לממשלה במדינת מיזורי. בנו של ג'ימי הופה, ג'יימס פיליפ הופה (נולד ב-1941), הוא ראש איגוד נהגי המשאיות החל משנת 1999.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשנת 1978 יצא לאקרנים הסרט "פ.י.ס.ט" בו סילבסטר סטאלון גילם את דמותו של ג'וני קובאק, דמות המבוססת על הופה.
  • ג'ק ניקולסון גילם את דמותו של הופה בסרט "הופה" (1992) המבוסס על חייו. את הסרט ביים דני דה-ויטו, שאף שיחק דמות פיקטיבית שאינה קיימת בביוגרפיה האמיתית של הופה.
  • בסרט "ברוס הגדול מכולם" משתמש ברוס בכוחותיו על מנת לגרום למציאתו של הופה על מנת שהוא ידווח על האירוע ראשון.
  • בסדרה "בנות הזהב", אחת ההוכחות לקשרים של סופיה עם המאפיה היא שהיא יודעת מה קרה לג'ימי הופה.

אוטוביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופה כתב אוטוביוגרפיה שפורסמה בשנת 1970 בשם "ג'מי הופה: פרקים". לאחר העלמותו יצא הספר במהדורה חדשה תחת השם "ג'ימי הופה:הסיפור האמיתי".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]