דארקנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דארקנט ("הרשת האפלה", מאנגלית: darknet), מונח מתחום תקשורת מחשבים המתייחס לכל רשת עמית לעמית (P2P) לשיתוף קבצים, אשר בה נעשים הקישורים אך ורק בין עמיתים נאמנים (מכונים לעתים "חברים") על ידי שימוש בפרוטוקולי תקשורת נתונים ופורטים לא-תקניים. רשתות דארקנט שונות מרשתות עמית לעמית מוכרות בכך שהן אנונימיות: כתובות IP של המשתמשים אינן נחשפות, ולכן המשתמשים ברשתות אלה חוששים פחות מהתערבות או מעקב ממשלתי או תעשייתי[1]. בגלל אופיין, רשתות דארקנט הן מוקד לתקשורת של קבוצות פוליטיות מחתרתיות וכן של פעילות לא-חוקית. בהגדרה מרחיבה יותר ניתן לכנות את כל רשתות תקשורת המחשבים המחתרתיות, וכן את הטכנולוגיות המשמשות להן, כ"דארקנט". בעשור הראשון של המאה ה-21 קיימת עלייה עקבית במספר רשתות הדארקנט, נכון לשנת 2010, קיימות אלפי רשתות מסוג זה[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "דארקנט" נטבע לראשונה בשנות ה-70 כדי לתאר רשתות מחשבים שהיו נפרדות ומבודדות, מטעמי ביטחון, מרשת ARPANET (אשר התפתחה ברבות הימים לאינטרנט). רשתות דארקנט היו יכולות לקבל מידע מרשת ARPANET אולם היו להן כתובות שלא הופיעו ברשימות הרשת ולא הגיבו לשאילתות פינג, או לשאילתות אחרות.

המונח זכה לפופולריות בעקבות פרסום מאמר משנת 2002, אותו כתבו ארבעה חוקרים עובדי מיקרוסופט, בשם "הדארקנט ועתיד הפצת תוכן" (באנגלית: The Darknet and the Future of Content Distribution)[3]. במאמר טענו הכותבים כי רעיון הדארקנט מבוסס על שלוש הנחות:

  1. כל אובייקט המופץ באופן נרחב יהיה זמין רק לשבריר מן המשתמשים בצורה המאפשרת העתקה.
  2. משתמשים יעתיקו אובייקטים אם הדבר אפשרי ומעניין.
  3. משתמשים מחוברים בערוצי פס רחב.

טענת המחברים היא כי רשתות דארקנט הן רשתות הפצה העולות מהפצת אובייקטים בדרך המתוארת בהנחה מס' 1 והפצת אותם אובייקטים בהתאם להנחות 2 ו-3.

חוקרי מיקרוסופט טענו כי נוכחות רשתות דארקנט הייתה הגורם העיקרי שעיכב פיתוחן של טכנולוגיות ניהול זכויות דיגיטלי (DRM) ישימות. מאז התרחב מאוד השימוש במונח "דארקנט", ובתחילת העשור השני של המאה ה-21 הוא שגור אף באמצעי תקשורת ההמונים. דיונים על רשתות דארקנט נערכים בתחומים רבים של אבטחת מערכות מידע, בשל מאפייני חלק מן המשתמשים ברשתות דארקנט. חלק מן הפרסומים ברשתות דארקנט נעשים ממניעים פוליטיים, בעוד פרסומים אחרים הם ממניעים פליליים. אחד השימושים ברשתות דארקנט הוא לצורך הפצת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רועי גולדשמידט, שימוש בתשתיות תקשורת אנונימיות על גבי האינטרנט למטרות פשיעה. מרכז המחקר והמידע של הכנסת, 1 בינואר 2012.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Wood JA, The Darknet: A Digital Copyright Revolution. Richmod Journal of Law & Technology 2010;16:1-60
  2. ^ Xiaowei C, Xiaowen C, Jiangchuan L. Unveiling Popularity of BitTorrent Darknets. IEEE 2010.
  3. ^ Biddle P, England P, Peinado M, and Willman B. The Darknet and the Future of Content Distribution. Proc. ACM Workshop Digital Rights Management 2002