דארקנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דארקנטעברית: "הרשת האפלה", מאנגלית: darknet), מונח מתחום תקשורת מחשבים המתאר overlay network (רשת שמתקיימת על פני תשתית האינטרנט) שניתן לגשת אליה רק באמצעות תוכנה, הגדרה או אישור ספציפיים לרשת, לרוב על ידי שימוש בפרוטוקולי תקשורת נתונים חריגים ופורטים לא-תקניים. ישנם שני סוגים נפוצים של רשת אפלה, האחד הוא רשת עמית לעמית לשיתוף קבצים, אשר בה נעשים הקישורים אך ורק בין עמיתים נאמנים (לעתים נקראת friend to friend או F2F) והשני הוא רשתות פרטיוּת כדוגמת רשת השירותים הנסתרים של Tor. בגלל אופיין האנונימי, רשתות דארקנט הן מוקד לתקשורת של קבוצות פוליטיות מחתרתיות וכן של פעילות לא-חוקית. בעשור הראשון של המאה ה-21 התקיימה עלייה עקבית במספר רשתות הדארקנט. נכון לשנת 2010, קיימות אלפי רשתות מסוג זה[1].

המונח Clearnet ("רשת שקופה") הוא המונח ההופכי לדארקנט ומתאר את הרשת הרגילה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "דארקנט" נטבע לראשונה בשנות ה-70 כדי לתאר רשתות מחשבים שהיו נפרדות ומבודדות, מטעמי ביטחון, מרשת ARPANET (אשר התפתחה ברבות הימים לאינטרנט). רשתות דארקנט היו יכולות לקבל מידע מרשת ARPANET אולם היו להן כתובות שלא הופיעו ברשימות הרשת ולא הגיבו לשאילתות פינג, או לשאילתות אחרות.

המונח זכה לפופולריות בעקבות פרסום מאמר משנת 2002, אותו כתבו ארבעה חוקרים עובדי מיקרוסופט, בשם "הדארקנט ועתיד הפצת תוכן" (באנגלית: The Darknet and the Future of Content Distribution)[2]. במאמר טענו הכותבים כי רעיון הדארקנט מבוסס על שלוש הנחות:

  1. כל אובייקט המופץ באופן נרחב יהיה זמין רק לשבריר מן המשתמשים בצורה המאפשרת העתקה.
  2. משתמשים יעתיקו אובייקטים אם הדבר אפשרי ומעניין.
  3. משתמשים מחוברים בערוצי פס רחב.

טענת המחברים היא כי רשתות דארקנט הן רשתות הפצה העולות מהפצת אובייקטים בדרך המתוארת בהנחה מס' 1 והפצת אותם אובייקטים בהתאם להנחות 2 ו-3.

חוקרי מיקרוסופט טענו כי נוכחות רשתות דארקנט הייתה הגורם העיקרי שעיכב פיתוחן של טכנולוגיות ניהול זכויות דיגיטלי (DRM) ישימות. מאז התרחב מאוד השימוש במונח "דארקנט", ובתחילת העשור השני של המאה ה-21 הוא שגור אף באמצעי תקשורת ההמונים. דיונים על רשתות דארקנט נערכים בתחומים רבים של אבטחת מערכות מידע, בשל מאפייני חלק מן המשתמשים ברשתות דארקנט. חלק מן הפרסומים ברשתות דארקנט נעשים ממניעים פוליטיים, בעוד פרסומים אחרים הם ממניעים פליליים. אחד השימושים ברשתות דארקנט הוא לצורך הפצת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים.

רשתות וגישה אליהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל הרשתות האפלות דורשות התקנה של תוכנה מסוימת או שינוי מסוים בהגדרות הרשת כדי להתחבר אליהן, כך לדוגמה רשת Tor דורשת דפדפן Tor כדי להתחבר אליה או חיבור דרך שרת פרוקסי שמתפקד בצורה דומה.

רשתות אפלות פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דארקנט בוויקישיתוף

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Xiaowei C, Xiaowen C, Jiangchuan L. Unveiling Popularity of BitTorrent Darknets. IEEE 2010.
  2. ^ Biddle P, England P, Peinado M, and Willman B. The Darknet and the Future of Content Distribution. Proc. ACM Workshop Digital Rights Management 2002