דוד ילין (הראשון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דוד ילין (18031863) היה אבי משפחת ילין בארץ ישראל, שימש כשד"ר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילין נולד בעיר לומז'ה בפולין, שם נשא לאשה את ליבה ונולדה להם הבת חוה. בשנת 1834 הוא עלה לארץ ישראל עם משפחתו, בעקבות נדר שנדר כי יעלה לארץ ישראל בתקווה לזכות בכך להולדת בן לאחר שנות עקרות רבות. בתחילה התמהמה עקב תחינות מקורביו שחששו מהמסע הקשה, אולם אחרי שחלה וכמעט שמת החליט שאם יחלים לא יידחה עוד את עלייתו. המשפחה הגיעה ארצה דרך נמל עכו וחשבה להתיישב בעיר צפת, אולם מפני שרוב היישוב האשכנזי בה היה מורכב מחסידים וילין השתייך לזרם הפרושים, הוחלט לבסוף לעלות לעיר ירושלים בה הייתה קהילת פרושים תלמידי הגר"א. עם עלייתו לארץ שינה את שם משפחתו לשם "טביא" שפירושו בארמית - צבי, אולם אנשי ירושלים היו מכנים אותו בשם ר' דוד לומזֶר על שם עיר הולדתו.

בירושלים עסק ילין במסחר והקים אגודה מסחרית למניות. כמו כן ייסד וניהל את "הבנק הירושלמי" שנחשב לאחד הבנקים הפרטיים הראשונים בירושלים. ילין עודד וקרא לרכישת אדמות מחוץ לחומת העיר העתיקה ובמסגרת פעילותו זו רכש את אדמות ארטס שליד בית לחם ואת אדמת שכונת כרם אברהם, ובמשך כעשר שנים היה אחד הממונים על כולל ורשה-פולין. הוא גם היה מבין אלה שקיוו שיעלה בידם וביד אנשי היישוב לחזור לעבודת אדמה, אך לא עלה בידו להגשים שאיפה זו.

דוד וליבה אמצו תינוק יתום בשם ליב הורביץ, שהוריו נספו במגפת הכולירה ואנשים חששו לטפל בו מחשש להידבקות. הורביץ היה לימים אחד מהשבעה שהקימו את נחלת שבעה. בשנת 1842, לאחר כעשרים שנות עקרות, ילדה ליבה בן שנקרא בשם יהושע, על שם אביו של דוד. בשנת 1860 הצליח ילין לרכוש כרם זיתים בקאלוניה. לאחר מותו, המשיך את מפעלו בנו יהושע, אף שגם הוא לא התיישב במוצא, אלא בסוף חייו.

לבתו של דוד, חוה, נולדה בת בשם רבקה. לאחר שחוה התאלמנה, היא נישאה בשנית ליהודה בלומפלד וילדה שתי בנות נוספות, אולם היא ושתי בנותיה אלו נספו במגפת הכולירה.

בנה של רבקה, אלכסנדר סנדר כהן, היה מבין 66 מייסדי אחוזת בית היא העיר העברית הראשונה תל אביב. גם רחל דנין, בתו של יהושע ילין, הייתה מבין מייסדי אחוזת בית.

בשנת 1863 בחול המועד פסח, בעת שהתהלך דוד ילין כמנהגו לסובב ולהקיף את חומת ירושלים, נתקל באבן ונפל על פניו. בעקבות כך חלה במחלה קשה וממושכת עד פטירתו. נכדו דוד ילין היה אחד ממייסדי האקדמיה ללשון העברית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]