דונדורמה (גלידה מסטיק טורקית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "דונדורמה" מפנה לכאן. לערך העוסק בתזמורת כלי נשיפה ירושלמית, ראו מארש דונדורמה.
מוכר גלידה מסטיק טורקית "דונדורמה" בעיר קיוטו ביפן
מוכר דונדורמה באיסטנבול
  • גלידה מסטיק טורקית (דונדורמה)טורקית Maraş dondurması "הגלידה של העיר מארש"), היא הרבה יותר קשה וכבדה מגלידת המסטיק הערבית ושומנית יותר עקב הוספת קצפת עם שמנת מתוקה בעלת אחוזי שומן גבוהים. בעבר נהגו אנשי הכפרים בדרום מזרח טורקיה שהיו גרים על ההרים לייצר אותה מחלב עזים ושלג, עם מסטיקא מסוג קניפול ועם אבקת סחלבים מיובשת מסוג טיוברס (tubers), המכונה "מילד" (milled). באזור העיר קרמאנמרש בדרום טורקיה מכינים גלידת מסטיק מוצקה ודביקה יותר הודות לאבקה המופקת מפרח הסחלב שגדל באזור זה. גלידה זו מוצקה כל כך, שלשם אכילתה יש להשתמש בסכין ומזלג. היא נקראת גם "גלידה חבוטה" (Dövme dondurma), משום שבתהליך הכנתה מניפים אותה באוויר כדי לשוות לה יתר אווריריות, והיא עמידה להמסה. גלידת מסטיק טורקית קיימת כבר 300 שנה והמתכון נשמר בסוד שנים רבות. ישנם מקומות בטורקיה בהם נהוג להכניס את הגלידה לתוך מכל גדול מצויד בכפות ענק לבחישה מתמדת, כדי שלא תתמצק יתר על המידה, ולהגיש אותה בצלחת עם סכין ועם מזלג. הגלידה פופולרית מאוד בטורקיה וישנם אפילו דוכני רחוב במיוחד לגלידה מסטיק טורקית שבהם יוצקים סירופ שוקולד רותח על גביע של גלידה. להקת מארש דונדורמה נקראת על שמה של הגלידה. ישנם מוכרי גלידה הנוהגים לערוך להטוטים ומופעי רחוב לתיירים עם הגלידה בגלל גמישותה הרבה והעמידות שלה נגד ההמסה. פרסומה הרב של הגלידה בטורקיה גרם לשכונה באיסטנבול להקרא "דונדורמה".

בתרבות הטורקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטורקיה נהוג למכור את הגלידה על ידי רוכלים הלבושים בבגדים אופייניים לתקופה הטורקית-העות'מאנית שנוהגים למכור את הגלידה עם מיכלים גדולים וכפות ארוכות ולמכור את הגלידה בצורה היתולית. ישנם מקומות בטורקיה בהם נהוג למכור את הגלידה בדיוק כמו: "שווארמה" ולחתוך אותה בעזרת סכין קצבים בזמן שהיא תלויה באוויר על גבי מוט עם שרשרת.

גלידות מסטיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלידה מסטיק הוא כינוי עממי לגלידה בעלת מרקם נמתח ודביק, שנקראת כך על שם התבלין "מסטיקא" (שרף עץ האלה). היא מבוססת על אבקת סחלב או קורנפלור, מסטיקא טחונה ומי ורדים. גלידה מסטיק נפוצה בדרך כלל בארצות ערב וטורקיה וניתן להשיג אותה בישראל רק בכפרים ערביים או במקומות מסוימים בהם ישנה קהילה גדולה של יוצאי ארצות ערב או טורקיה. במקור הייתה רק גלידה מסטיק בטורקיה והמתכון שלה נשמר בסוד, אך באמצע המאה ה-19 הגיע סוחר סורי לאיסטנבול והביא את המתכון הסודי אל דמשק שם פיתח גרסה מקומית לגלידה בשם: "בוזה" , שהיא יותר קלילה ואוורירית מן הגרסה הטורקית, ומשם הפיצה לארצות ערב. לאחר מכן בסוף המאה ה-19 הומצאה הגלידה הפרסית על בסיס גלידות המסטיק שנקראה: "באסתני סונאטי" שהוכנה עם ביצים ועם תבלינים לכבודו של המלך הפרסי ולצורך תיבול של קינוחים פרסיים כגון: פאלודה. בגלל מחירו הגבוה מאוד של תבלין המסטיקא והקושי להשיג אותו יש מוכרי גלידה הנוהגים להחליף אותו בגלוקוזה. בישראל נפתחה גלידרייה ראשונה של גלידה מסטיק ראשונה בשנות ה-50 ביפו בשם: "גלידה קוזו" שהייתה מוסד קולינרי ידוע שהוא נוסד על ידי זוג עולים מבולגריה והייתה מאוד נפוצה בעיקר בשנות ה-60 ושנות ה-70 עד שנסגרה בתחילת שנות ה-2000. בארץ ושאר מדינות המזרח התיכון מוכרת רק הגרסה הערבית של הגלידה לעומת המזרח הרחוק שבו מוכרת רק הגרסה הטורקית של הגלידה. גלידה מסטיק אינה מוכרת ביוון אלא רק באזורים הקרובים אל טורקיה ושם היא נקראת: "קאימקי".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]