דעת תבונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ניסוח לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ניסוח לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
דעת תבונות
מידע כללי
מאת רבי משה חיים לוצאטו
סוגה מוסר
קישורים חיצוניים
ויקיטקסט דעת תבונות
היברובוקס 51256

דעת תבונות הוא מספרי היסוד של רבי משה חיים לוצאטו, הרמח"ל.

על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרוב ספרי הרמח"ל גם ספר זה עוסק בחכמת הקבלה. אלא שבשונה מספריו האחרים, בספרו זה, הסתיר רבי משה את חוכמת הקבלה וכמעט ואינו משתמש במושגים קבליים. (בספרו האחר "ספר הכללים" מובאים הרעיונות הכתובים בספרו זה בצורה קבלית ואף לא כדו-שיח). יש המשערים שמפני כך התקבל והתפרסם ספרו זה יותר משאר ספריו.

הרב חיים פרידלנדר הוציא מהדורה מוערת של הספר, והפנה בעניינים רבים להקבלות בספר הכללים.

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר בנוי בצורה של ויכוח בין שתי ישויות המשוחחות כביכול ביניהן. האחד הוא "השכל" והשנייה, "הנשמה". צורת כתיבה זו הייתה נפוצה בתקופת חיבור הספר, ראו לדוגמה ספר שומר אמונים לרב יוסף אירגס, ועוד. גם בתקופות מוקדמות יותר אנו מוצאים צורת חיבור זו, למשל בספר הכוזרי לרבי יהודה הלוי. השכל הוא המסביר ואילו הנשמה היא השואלת. הספר מביא בתחילתו כמה עניינים ששואלת הנשמה, וככל שהספר מתקדם, שאלות אלה מתבררות.

מרעיונות הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים מרכזיים בספר הם "הנהגת הייחוד" ו"הנהגת המשפט" שחידש הרמח"ל. בספר מבואר שהנהגת המשפט היא ההנהגה שעל פיה הקב"ה מתנהג עם העולם לפי מעשיהם. אם מעשיהם טובים, ינהג עימם בטוב. וכן להפך. והנהגת הייחוד לעומת זאת היא התייחסות הבורא לברואים ולבריאה ללא קשר למעשי בני האדם, וכל תפקידה הוא להביא בצורה נסתרת ומשולבת בהנהגת המשפט, את העולם לשלמותו המתוכננת מראש, גם ללא מעשים טובים. כמו כן, מוסבר בספר עניין זמני העולם לפי התקופות השונות, למשל הזמן שטרם חטא אדם הראשון, הזמן שאחר החטא, הזמן שעד מתן תורה, הזמן ממתן תורה, ובכלל, זמני ה"הארת פנים" לעומת זמני ה"הסתר פנים". במקומות מסוימים בספר עוסק הרמח"ל בקיצור גם בזמנים שאחר ששת אלפי השנה בהם העולם קיים על פי המסורת היהודית, ומסביר עד האלף העשירי, שבו אין לנו השגה, ונקרא, בהשאלה מ"מעשר בהמה"-עשירי קודש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]