האגודה הבינלאומית למוזיקה בת-זמננו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משמאל לימין: ג'רג' ליגטי, לוקאס ליגטי, גב' ליגטי, קונלון ננקארואו ומייקל דוארטי פסטיבל ימי המוזיקה העולמית של האגודה הבינלאומית למוזיקה בת זמננו, 1982

האגודה הבינלאומית למוזיקה בת-זמננו ("איסקם") (באנגלית: International Society for Contemporary Music ‏ (ISCM) הוא ארגון מוזיקה המקדם מוזיקה קלאסית בת זמננו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון נוסד בזלצבורג בשנת 1922 בשם 'Internationale Gesellschaft für Neue Musik ‏ ׁ(ISCM), לאחר פסטיבל מוזיקה קאמרית מודרנית שהיה חלק מפסטיבל זלצבורג שבין מארגניו היו רודולף רטי בסיוע אגון ולס ועוד כמה מלחינים וינאיים צעירים. בנוכחים היו וברן, הינדמית, בארטוק, קודאי, הונגר ומיו.[1] בין מייסדיו היה המלומד הבריטי אדוארד ג'. דנט. עד 1938 כיהן דנט כנשיא האגודה, שנקטה גישה לקטנית ונמנעה יחסית מהליכה בתלם. מבחר היצירות שנוגנו בפסטיבלים שלה כללו מוזיקה מויליאם וולטון עד אנטון וברן וכל מה שביניהם. במרכז פעילותו עומד "פסטיבל ימי המוזיקה העולמית", המתקיים מדי שנה, בכל פעם במקום אחר.[2] הפסטיבל כולל הפקות חדשניות וחלוציות של מוזיקה קלאסית בת זמננו. במסגרת הפסטיבל מתקיים כנס, המשמש כמקום מפגש לחברי הארגון. במסגרת מפגשים אלה יכול היה שנברג לפגוש את פוצ'יני ובריטן מצא מכנה משותף עם לנוקס ברקלי.[3]

החברות ב"איסקם" מאורגנת באמצעות סניפים לאומיים, המקדמים מוזיקה בת-זמננו בכל מדינה. סניפים אלה, על פי רוב, מתנהלים באופן עצמאי מארגון האם, ושולחים נציגים לכינוס הכללי של איסקם. כל חבר בסניף הלאומי הוא גם חבר באיסקם ורשאי לשלוח שש יצירות, שמוצגות להערכה לביצוע ב"ימי המוזיקה העולמיים".

ארגונים לאומיים שמקדמים מוזיקה בת-זמננו, אבל לא הוגדרו כסניף לאומי של איסקם, מקבלים לעיתים מעמד של חברות נלווית. מעמד זה ישים גם לחברי הארגונים האלה. מוזיקאים מקצועיים מקבלים מדי פעם כפרטים מעמד של "חברות כבוד".

איסקם מוציא לאור את כתב העת "מוזיקה עולמית חדשה" (World New Music).

סניפים לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אנטון הפלי ורייהרד אהשלגל, "האגודה הבינלאומית למוזיקה בת-זמננו" במילון גרוב למוזיקה ומוזיקאים אונליין
  2. ^ ג'יימס גולוויי וויליאם מאן, "מוזיקה בכל הזמנים, עמ' 346
  3. ^ נורמן לברכט, "אנציקלופדיה למוזיקה של המאה ה-20", עמ' 58