האגודה הישראלית לדיפלומטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האגודה הישראלית לדיפלומטיה
לוגו האגודה הישראלית לדיפלומטיה.jpg
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון בני ברק עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2014–הווה (כ־9 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
iad.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

האגודה הישראלית לדיפלומטיה היא עמותה שמטרתה חיזוק שירות החוץ והדיפלומטיה הישראלית. נשיאות האגודה משמשת כגוף הייצוגי העליון של העמותה ומכהנים בה אישי ציבור בעלי ניסיון בתחום הדיפלומטיה והמדינאות. היו"ר המכהן של האגודה הוא השגריר בדימוס פנחס (פיני) אביבי, לשעבר שגריר ישראל בטורקיה והמשנה למנכ"ל משרד החוץ.

הקמה וחזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה הישראלית לדיפלומטיה נוסדה בשנת 2014 במטרה לחזק את הדיפלומטיה הישראלית ואת שירות החוץ, מתוך הכרה בחשיבותם הגוברת לביטחון המדינה ולרווחתה, נוכח ריבוי האתגרים שעמם מתמודדת מדינת ישראל בזירת יחסי החוץ והמורכבות הגדלה והולכת של המערכת הבינלאומית. על פי החזון שניסחו מייסדיה, האגודה שואפת להנחיל בקרב הציבור הישראלי את ההכרה בחשיבות העשייה הדיפלומטית לקיומה של מדינת ישראל ולעיצוב עתידה. במקביל, פועלת האגודה לטיפוח גאוות יחידה בקרב אנשי שירות החוץ והיא מהווה בית מקצועי וערכי עבור הדיפלומטים הישראלים לדורותיהם.

מטרות האגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא התשיעי שמעון פרס מקבל את פרס הדיפלומטיה הישראלית לשנת תשע"ו. לצדו יו"ר האגודה הישראלית לדיפלומטיה, השגריר בדימוס פיני אביבי, ומנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד. כ"ט בנובמבר 2015
  • לטפח את ההכרה בתפקידה החיוני של הדיפלומטיה המקצועית לביטחון הלאומי של מדינת ישראל, לרווחתה הכלכלית, לשירות הניתן לאזרחיה בחו"ל ולמעמדה בין העמים.
  • להגביר את יעילותה והשפעתה של הדיפלומטיה הישראלית.
  • להבטיח קיומם של סטנדרטים מקצועיים גבוהים בקרב כלל נושאי התפקידים בשירות החוץ.
  • לפעול להגנת האינטרסים המקצועיים של הדיפלומטים הישראלים ולדאוג לרווחתם.

כנס הדיפלומטיה הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה מקיימת כנס שנתי, בו מוצגת פעילות האגודה לאורך השנה ונדונות סוגיות שונות הנוגעות לדיפלומטיה הישראלית ולאתגרים עמם היא מתמודדת. בכנס נוטלים חלק נבחרי ציבור, אישים מהציבוריות הישראלית ונציגי התקשורת, לצד שגרירים ודיפלומטים בעבר ובהווה. הכנס מהווה במה ציבורית ייחודית לבחינת מצבה של הדיפלומטיה הישראלית ולהגברת המודעות וההבנה בציבור לתפקידה החיוני של הדיפלומטיה לביטחון הלאומי. במסגרת הכנס, מוענק פרס הדיפלומטיה הישראלית על תרומה מיוחדת להתפתחות הדיפלומטיה הישראלית ולחיזוק מקצוע הדיפלומטיה.

זוכה פרס הדיפלומטיה הישראלית הראשון היה הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס.[1]

בשנת 2018 זכה בפרס שר החוץ לשעבר משה ארנס. את הפרס העניקו לו ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, יחד עם נשיא האגודה, השגריר פיני אביבי.[2]

מידע ומחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה הישראלית לדיפלומטיה פועלת בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר וארכיונים ממשלתיים ופרטיים להעשרת הידע והמחקר הנוגע להתפתחות המערך הדיפלומטי ויחסי החוץ של ישראל לאורך השנים. בנוסף, פועלת האגודה לאיסוף וריכוז ידע מדיפלומטים ישראלים בעבר ובהווה, שניסיונם המקצועי המצטבר וזיכרונותיהם מהווים מאגר ידע עצום וחסר תחליף להבנת הדיפלומטיה הישראלית והתפתחותה. האגודה מפרסמת מעת לעת את מדד הדיפלומטיה הישראלית, שבוחן ומנתח באמצעים כמותיים את התפתחות מערך יחסי החוץ של ישראל אל מול שינויים ואתגרים בזירה הבינלאומית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]