האנגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדמיית האנגר
האנגר של האחים רייט
מטוסים מאוכסנים בהאנגר נושאת המטוסים ג'ורג' בוש מסדרת נימיץ
איירבוס A380 בתצוגה בהאנגר

האנגרצרפתית: Hangar) הוא מבנה סגור המשמש לאחסון כלי טיס. מרבית ההאנגרים בנויים ממתכת, אולם נעשה שימוש גם בחומרי בנייה שונים כבטון, ועץ.

לרוב משמשים האנגרים להגן על כלי הטיס מפגעי מזג האוויר, שימושים נוספים הם לתיקון ולבניית מטוסים, וכדי להסתיר מטוסים מלוויינים ומטוסי ריגול. כדי להגן על כלי טיס ממתקפה אווירית, נעשה שימוש בדיר תת-קרקעי (דת"ק), אולם עקב עלויות הבנייה ומעשיות השימוש בדת"ק, מוגבל השימוש בו למטוסי קרב בלבד.

למרבית נושאות המטוסים יש האנגרים מובנים.

שימוש נוסף למילה האנגר הוא שם למחסן גדול וריק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ההאנגר הראשון הקים חלוץ התעופה השוודי קארל ריצ'רד ניברג בתחילת המאה ה-20. בשנת 1902 בנו האחים רייט האנגר מעץ בקיטי הוק (קרוליינה הצפונית), בו בנו את מטוסם.

בשנת 1909 הקים חלוץ התעופה הצרפתי לואי בלריו האנגר בחווה חקלאית בין קאלה לסאנגט, משם יצא לטיסה בה חצה את תעלת למאנש.

האנגרים לספינות אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנגרים המשמשים לאחסנת ספינות אוויר מכונים "אירשיפ האנגר" (Airship hangar), והם לרוב גדולים מהאנגרים למטוסים, בעיקר בגובהם. בספינות האוויר הראשונות נעשה שימוש בגז מימן, ולהנגרים הייתה חשיבות רבה בהגנה מאש. כמו כן על מנת למנוע תגובת שרשרת, אחסנו את הספינות בהאנגרים נפרדים.

במהלך תור הזהב של ספינות האוויר (מ-יולי 1900), נבנו האנגרים עבור ספינות האוויר במקומות רבים בעולם. בין היתר בנתה הממשלה הבריטית האנגר גדול בקראצ'י עבור ה-R101. ממשלת ברזיל בנתה האנגר גדול בריו דה ז'ניירו, עבור הצפלינים הגרמנים.

האנגרים הגדולים של אותה התקופה נבנו באקרון אוהיו, על ידי חברת הגומי "Goodyear Tire and Rubber Company", והם שמשו לאחסנת ספינות האוויר האמריקאיות USS Akron ו-USS Macon. אורך האנגר זה היה 358 מ', וגובהו 61 מ'.[1]

בשנות מלחמת העולם השנייה הקים הצי האמריקאי עשרה האנגרים מעץ כחלק מהתוכנית להגנה על קו החוף, מבנים אלו הם מבני העץ הגדולים בעולם. כיום שבעה מהם נשארו בשימוש, אחד מהם משמש את המוזיאון האווירי טילאמוק.

חלופה זולה להאנגרים ממתכות ועץ הם האנגרים הבנויים מסיבים.

גדלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת שיוכלו לעבור בדלתות האנגרים, רוחבם צריך להתאים למוטת הכנפיים של המטוסים. האנגרים למטוסים כבואינג 747 ואיירבוס A380, צריכים להיות מעל לגודל XXL.

גודל – היקף
S – פחות מ-30 מטר
M – בין 30 ל-60 מטר
L – בין 60 ל-90 מטר
XL – בין 90 ל-120 מטר
XXL – יותר מ-120 מטר

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האנגר בוויקישיתוף
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אירשיפ האנגר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]