האקטיביזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה, ניסוח אנציקלופדי יותר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

האקטיביזםאנגלית: Hacktivism, הלחם של המילים "האקינג" ו-"אקטיביזם") הוא השימוש בחדירה בלתי מורשית למערכות במחשבים (קראקינג) על רקע פוליטי או לטובת קידום אג'נדה חברתית. דוגמאות להאקטיביזם כוללות פריצה לאתר שמזוהה עם צד בסכסוך פוליטי, שינוי תכנים באתר של יריב פוליטי, הצפת אתר עד כדי השבתתו, מחיקת מידע מאתר. פעולות ההאקטיביזם הבולטות ביותר בעידן שלאחר שנת 2000 נעשו תחת כותרת קולקטיב "אנונימוס," שהחל לפעול כבר משנת 2003 דרך פורום 4chan.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשם שהתפתחות רשת האינטרנט העבירה פעילויות רבות מהזירה המוחשית אל הזירה הווירטואלית, כך הגיעו אליה במהרה גם המאבקים הפוליטיים, ומלחמות אידאולוגיות רבות מתנהלות היום ברשת. מקרה מובהק ראשון של פעילות האקינג אקטיביסטית ניתן למצוא כבר בשנת 1989, כאשר פעילים פוליטיים המתנגדים לשימוש בנשק גרעיני פרצו למערכות המחשוב של משרד האנרגיה האמריקאי ושל נאס"א והשתילו בה תולעת, שנודעה בשם W.A.N.K.- Worms Against Nuclear Killers. התולעת עצמה לא גרמה נזק רב, אלא שהחשש מפני נזק אפשרי כתוצאה מהחדירה למערכות המחשוב של נאס"א הביא לביטול שיגור מתוכנן של מעבורת לחלל. מקרים מוקדמים נוספים ניתן למצוא בתקיפת מחשבי הממשלה בצרפת (1995), אינדונזיה (1998) ועוד רבות.

קבוצות האקטיביסטים ראויים לציון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנונימוס (Anonymous)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככל הנראה קבוצת ההאקטיביסטים המוכרת ביותר לציבור. אנונימוס היא הקבוצה הדומיננטית ביותר של האקטיביסטים, אשר היו שותפים בפועל לפריצות מחשבים משמעותיות במהלך העשור האחרון. מבין התקפותיהם, תקיפת מניעת שירות מבוזרת (מאנגלית: DDOS). קבוצת פרטים זו מורכבת מאנשים מרחבי העולם.

ויקיליקס (Wikileaks)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לולזסק (LulzSec)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההקשר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – OpIsrael

כמדינה במאבק מדיני מתמשך, לישראל יש היסטוריה ארוכה של מאבקים וירטואליים. הפעילויות, מן הצד הישראלי, כוללות בעיקר התארגנויות של גולשים להצפת אתרים של ארגוני טרור והפלתם[1] ותגובה מאסיבית נגד ביטוי עמדות אנטי-ישראליות ברשתות חברתיות ואתרים שונים. מן הצד השני, ניתן למצוא מקרים של פריצה לאתרים ישראליים על ידי האקרים פרו-פלסטיניים מן ארצות ערב והעולם, חלקם מזהים עצמם עם ארגון אנונימוס, והחלפת תוכנם בתעמולה אנטי-ציונית ופרו-פלסטינית.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גל מור, כל גולשינו חזרו הביתה בשלום, באתר ynet, 12 באוקטובר 2000
  2. ^ יונתן אוריך, התקפת האקרים ערביים על שרתים ישראלים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 13 ביולי 2006